Jak myć maszynkę do mięsa
Pytanie wydaje się banalne a podpowiedź jedyna właściwa, ale tak nie jest. Na rynku są maszynki do mielenia mięsa i ich elementy, które można myć w zmywarce i takie, które nadają się tylko do mycia ręcznego. Jeśli wcześniej mieliście maszynki myte w zmywarce, nie oznacza to, wszytskie takie są i kolejny zakup będzie można w zmywarce czyścić. Maszynka do mielenia mięsa kontra zmywarka ;) Skoro opisuję Wam udane zakupy, to pokażę dzisiaj nieudane w efekcie, moja wina, mój błąd, moja zmywarka ;). Kupiłam sobie maszynkę do mielenia mięsa Zelmer. Brzmiało dobrze, 1900W kilka sitek i estetyka fajna. Użyłam jej 4 razy, cztery dosłownie, do czasu, gdy umyłam sitko, nóż i inne elementy w zmywarce. Teraz już wiem, nie powinnam, jednak ja zawsze wszystko myję z zmywarce i maszynki zawsze tak myłam. Mam 3 zmywarki i śmigają u mnie bez przerwy. Inaczej nie byłabym w stanie przygotowywać codziennie kilku przepisów dla czytelników. Wszystkie poprzednie maszynki były zmywarkoodporne, więc nawet nie pomyślałam, że może się coś zepsuć. Pokazuję wam tą, ponieważ pierwszy raz mi zardzewiała i zepsuła się maszynka podczas mycia, jeszcze nigdy mi nic tak nie zardzewiało w myciu. Korpus brudzi aluminium tak, że dotknąć nie można, sitko i nóż ociekają rdzą. Ponieważ poprzednie maszynki, które mam i kupiłam jako dostawki do robotów wielofuncyjnych myję w zmywarkach od lat, to nawet nie wpadłam na pomysł, żeby tak nie myć tej maszynki. Moja dotychczasowa dostawka ma zalety, chociażby mycie w zmywarce, jednak podczas mielenia jest mega głośna, strasznie strzela powietrzem z sitek, że kasza wylatuje mi na pół kuchni, zapowietrza się strasznie, nie zaciąga jedzenia odpowiednio przynajmniej kasz i strączkowych, montowana jest wysoko, więc jeśli nie ma się 185 cm wzrostu to stołeczek potrzebny. Tania też nie jest. Więc nie ma ideałów, dlatego nastawiłam się na małą, poręczną maszynkę, która będzie wygodna i prosta w obsłudze. Nie przewidziałam tylko mycia ;) Oczywiście w instrukcji było napisane, żeby nie myć w zmywarce ale skoro garnki wykonane z metalu myję w zmywarce to czemu nie element maszynki? Ręcznie to ja mogę myć po warzywach, po mięsie, gdy mieliłam dla znajomych nie dowierzam higienie mycia ręcznego, dlatego zmywarka wydawała się właściwym rozwiązaniem.
Generalnie, maszynka ze zdjęcia mieli świetnie, cicho, jest mocna, ładnie zaciąga, ma szeroki wlot, wygodną tackę, jest nieduża, estetyczna, ma kilka dostawek w komplecie, poza niezgodnym z moimi oczekiwaniami myciem, ma same zalety :D
W KAŻDYM RAZIE WY TAK NIE MYJCIE ELEMENTÓW MASZYNKI DO MIĘSA W ZMYWARCE! Efekt mycia w zmywarce widać na zdjęciu, sitka i nóż zardzewiał, korpus brudzi aluminium czyli pewnie się utlenił. Co ciekawe widzę teraz masę takich wpisów w Internecie, co oznacza, że nie ja tylko tak zrobiłam, zapewne czytelnicy potwierdzą :D Metalowe części należy wyrzucić i wymienić na nowe. Po takim zdarzeniu nie powinny mieć kontaktu z żywnością dla waszego i członków rodziny zdrowia!
OSTRZEŻENIE DLA INNYCH – Pod żadnym pozorem nie myj elementów maszynki do mielenia mięsa w zmywarce, jeśli nie jesteś pewna, że tak można!
– czytaj dokładnie instrukcję obsługi, nawet jeśli tego normalnie nie robisz ;)
– potwierdź przed zakupem, czy da się myć elementy urządzenia w zmywarce, ponieważ opis „wykonany z metalu” tego nie gwarantuje. Jeśli potrzebujesz mycia zmywakowego, to kupuj maszynki ze stali nierdzewnej lub plastiku, tritanu itd, które można myć w zmywarce.
– aluminiowych elementów i tych wykonanych ze zwykłej stali nie myj w zmywarce! Dokładnie sprawdź w instrukcji!
– a teraz odetchnij głęboko, nie Ty pierwsza i nie ostatnia umyłaś maszynkę do mięsa w zmywarce ;) Trzeba poprawić koronę, na przyszłość, pamiętać i zasuwać, jak czasami ślicznie napisane jest motywacyjne na kubkach :)
Proszę o POLECENIE MASZYNKI, KTÓRA NADAJE SIĘ DO ZMYWARKI. Chętnie kupię droższą maszynkę do mielenia Zelmer, jeśli ktoś mi taką podlinkuje :) Niniejszy wpis ma na celu zwrócenie uwagi na dokładane czytanie instrukcji i dobieranie sprzętu do własnych potrzeb i oczekiwań.
Olga Smile napisał
Mam maszynkę do mielenia, taką dostawkę do KitchenAid myje od lat sita, korpus, wałek z zmywarce i nic się nie dzieje, czyli da się! Jedyny jej minus to wysokość zamontowania na wale, dlatego chcę niższą.
Monika Kuzia napisał
https://www.goga-gastro.pl/maszynka-do-miesa-22-721221.html proszę taka jest u znajomej w knajpie.
Olga Smile napisał
Bartek Jot o ciekawe …
Olga Smile napisał
Maja Raph Twarowska zwierzęce ;)
Olga Smile napisał
Ja wszytskie noże myję w zmywarce i NIGDY żaden mi nie zardzewiał!
Magda Grabarczyk napisał
Zmywarka-srarka. Prawda jest taka, że wszystko psieje. Kupiłam metalowe foremki do pieczenia, takie, jakich moja mama używała latami i choć piękne nie były, to nadają się wciąż do użytku. Moje, mimo ręcznego mycia i wycierania od razu, zardzewiały po pierwszym użyciu, pociemniały i barwią mi żarcie. Do kosza.
Mam też stareńką, ręczną maszynę do mielenia, myję, zostawiam mokrą do wyschnięcia i nic mi nie rdzewieje, ani noże ani sitka.
Ale cóż, przyszły takie czasy, że nawet na dżinsach, ponoć 100% bawełna, znalazłam ostrzeżenie na metce, aby prać na programie delikatnym w 30 stopniach, a na ręczniku, ze max. 60 stopni. Produkuje się badziew i zapewnia sobie dupochrony. Czekam na moment aż znajdę metkę, aby prać bawełnę tylko na sucho^^
Olga Smile napisał
Mateusz Wesolowski postępuję CHOLERNIE FAIR bo napisałam, że myłam w zmywarce i pokazałam, nie fair by było, gdybym tego nie napisała!
Olga Smile napisał
Magda Grabarczyk a spoko, spoko, bo się gubiłam :D
Olga Smile napisał
Leokadia Litwinowicz za górami, za lasami …. mam taką dostawkę ale szukam wygodniejszej …
Halina Rybkowska napisał
Olgo, poprzednia maszynkę tez umyłam w zmywarce. Tez wyglądała tak samo. Niestety , mimo, że wyczyścilam ją dokładnie / bo udaje się wyczyśćić ! / po kilku razach silnik zaczął chodzic wolniej aż doszłam do wniosku, że za którymś razem przy mieleniu stanie zupelnie i kupiłam druga. Niestety nie myje jej w zmywarce, bo to aluminiu i powoduje takie skutki Obawiam się, że nie ma innych. Chyba, że są duże , przemysłowe , takie do masarń. Mycie tak zniszczyło części ,że silnik też ni9e mógł poradzic sobie.