Jak ugotować bób
Często zadajecie pytania jak ugotować bób? Czy można go mrozić? Pytanie o to, jak ugotować bób pojawia się często w rozmowach z czytelnikami, w komentarzach, emailach i na FaceBooku. Generalnie zasada gotowania bóbu jest prosta. Bób wrzucamy do osolonego wrzątku i gotujemy dokładnie tyle czasu, ile potrzeba, aby jego smak i konsystencja odpowiadała nam najbardziej. Bób gotowany krótko, tak 2-3 minuty od zagotowania będzie zielony i chrupki. Im dłużej pozostanie we wrzątku, tym będzie bardziej miękki i mazisty. Im bób młodszy tym słodszy, im starszy tym bardziej mączny i fasolowy w smaku. Jak ugotować bób idealny – tak właściwe powinno brzmieć pytanie. Każdemu smakuje coś innego :) Ja uwielbiam bób gotowany zielony i chrupiący. Moja mama zawsze rozgotowuje bób, ale tak lubi najbardziej. Na początku czerwca i lipca, gdy pierwsze ziarenka łuskanego bobu kupowane na straganach są zielone i niewielkie, ja lubię jeść bób na surowo. Bób obieram tylko z łupinki i wcinam tak, jak zielony groszek. Pycha!
Jak ugotować bób
Smak bobu zależy głównie od momentu jego zebrania, długości gotowania i przypraw lub dodatków, z którymi będzie się gotował. Do gotowania można dodać gałązkę lubczyku, obrane ząbki czosnku, pieprz mielony, łyżkę cukru, różne są metody. Ja gotuję tylko z solą, nie zmieniam smaku bobu podczas gotowania.Bób wrzucam na osolony wrzątek, wtedy zachowuje maksimum smaku w ziarenkach. Teraz pod koniec czerwca czas na mrożenie bobu. Mrożę go zawsze, co roku w większych ilościach. Zamówiłam w pobliskim sklepie 70 kg łuskanego bobu. Jutro znajdzie on miejsce w mojej zamrażarce i będzie cieszył nas swoim smakiem w zimowe wieczory.
Jak ugotować bób
Już niedługo bób pojawi się w sprzedaży, nie mogę się doczekać. Gotowany bób jest najlepszy na świecie :) Zagotowuję garnek wody z 2 łyżeczkami soli i 1 łyżką cukru, często dodaję też pęczek koperku. Wkładam bób do gotującej się wody i gotuję tyle czasu, aż będzie mi smakował. Ja gotuję młody bób 2-3 minuty, moja mama nawet 20 minut bo lubi bardzo miękki :) Dowolnie!
BÓB przepisy:
Jak ugotować bób to częste pytanie, które zadajecie mi w mailach. W przepisie tym znajdziecie prosty i dobry sposób na ugotowanie bobu w domu.
Bób gotowany to jeden z najlepszych i najsmaczniejszych bobów jaki jadłam, robiła i na który czekam. Bób gotowany smakuje całej mojej rodzinie. Przygotowujemy go z bobu świeżego i mrożonego. Z czosnkiem bób wymiata!
Hummus z bobu to świetna pasta do chleba, chipsów i warzyw. Bardzo lubię tak przygotowany bób. Wystarczy go ugotować i przyprawić. Cudo nie pasta z bobu!
Makaron z bobem to świetne danie obiadowe lub w sam raz na szybką, letnia kolację! Smakuje wyśmienicie, aż szkoda, że tak szybko znika z talerza. Szczęśliwie zawsze można wziąć dokładkę.
Zupa z bobu z ziemniakami, cebulą, czosnkiem, selerem korzeniowym i koperkiem. Doprawiona do smaku solą, mielonym kolorowym pieprzem i cząbrem ogrodowym. Świetna, pożywna i pyszna!
Kotlety z bobu to jedna z wielu moich propozycji na kotlety wegetariańskie. Polecam jako element obiadu oraz burgerów!
Bób gotowany to klasyka dań z bobu. Bób ugotowany w wodzie z przyprawami, podany z masłem lub aromatyczna oliwa smakuje wyśmienicie dorosłym i dzieciom.
Frittata z bobem to dobre danie na imprezy i przekąski dla wszytskich osób, które jedzą jajka i lubią bób. W sam raz na ciepło i zimno!
Kotlety z bobem to małe i kształtne kotlety o delikatnym smaku, ciekawej strukturze. Aromatyczne, lekko słodkie świetnie wpisują się w menu letniej kuchni!
Spaghetti z bobem to jedno z tych dań, które chętnie jedzą wszyscy domownicy. Pożywne, smaczne, wyraziste, idealne! W sam raz na lato, jesień i zimę!
Bób pieczony z rozmarynem, czosnkiem, sola, ostra papryka i oliwą należy do jednych z tych bobów, dla których można śmiało zrezygnować z gotowania bobu na co dzień :) Pyszny, po prostu pyszny!
Jak mrozić bób na zimę. Bób fantastycznie przechowuje się w warunkach chłodniczych. Wspaniale smakuje po ugotowaniu, nie odczuwa się strat jakości po mrożeniu, tak jak w przypadku fasolki szparagowej.
Bób suszony – jak suszyć bób – Trzeba przyznać, że bób suszony jest mało popularny w Polsce w przeciwności do krajów Arabskich. Jeśli zastanawialiście się jak suszyć bób i czy bób suszony jest smaczny po namoczeniu, to ten wpis jest dla was.
Już tyle razy pisałam, że uwielbiam risotto z bobem. Ile osób tyle pomysłów na domowe risotto. Akurat wersja z bobem jest dla mnie wyjątkowo smaczna, taka wiosenna i lekka, aż chce się powiedzieć „…wiosno ach to ty!”.
Przyznaję, latem często robię dla nas przepisy z bobem. Znajomi uwielbiają bób z boczkiem i taki jadają najczęściej. Bób z boczkiem przypadnie do gustu wszystkim osobom, które przepadają za smakiem wędzonki.
Bób jak gotować to najprostsza instrukcja na ugotowanie smacznego bobu o idealnie pasującej konsystencji. Każdy ma swoje upodobania, każdy jakieś preferencje a wpis Bób jak gotować pomoże ci na znalezienie najlepszej dla siebie!
Femka napisał
U nas w domu bób gotowany robiło się na parze i taki uważam, że jest najsmaczniejszy. Spróbujcie bo warto.
Marley napisał
Nie wiem jak inni ale ja zawsze jadam bób gotowany i polany oliwą, skropiony sokiem z cytryny, z dużą ilością przetartego czosnku.
ewa napisał
ja od kilku lat gotuje bob z ziarenkami kuminu w osolonej wodzie, a kiedy jest mlody to razem z lupinka , pyszne na zimno i cieplo – bardzo popularne w polnocnej Afryce.
helpik napisał
Już wiem co dzisiaj jem na kolację :):):)
7 apk napisał
W dobrze ugotowanym bobie, takim na maksa to właśnie łupinki są najsmaczniejsze, przynajmniej dla mnie. I bez jakiś tam maseł, soli i innych dodatków bób musi mieć swój smak niczym nie zakłócony. Pozdrawiam z Gdyni Apk
Fred napisał
Mniam :) Mniam :) Mniam :)
Dan napisał
tak, smak ugotowanego bobu jest świetny gorzej z zapachem :)
Zachary napisał
O kurcze!!!!! Ale bym sobie zjadł bobu ugotowanego z sosem z czosnku jejuniu!!!
Pula napisał
Pani Olgo a ja do gotowania bobu to jest do wody dosypię cukru. Smaczny jest wtedy. Polecam :*
penek napisał
Gdy byłem w Turcji to jadłem bób gotowany cały ze strąkami tak jak u nas gotuje się fasolkę szparagowa. Bardzo smaczny był taki mięsisty. Podaje się go w formie gulaszu z pomidorami, papryka, cebula i czosnkiem. Znajdziecie go pod nazwą bakla.