Jak ugotować fasolę, aby uniknąć wzdęć? Pytacie mnie jak ugotować fasolę i prosicie o zwięzłą instrukcję. W takim razie dzisiaj będzie krótko, zwięźle i prosto o tym, jak ugotować fasolę. Fasolę, bez względu na gatunek najczęściej gotuje się w dużej ilości wody. Namoczoną wcześniej, odcedzoną i zalaną świeżą wodą. Można także ugotować ją w wywarze warzywnym, rosole drobiowym lub wołowym. Trzeba jednak pamiętać, że ugotowanie fasoli w bulionie, w przeciwieństwie do wody, zmieni jej smak. W dużej mierze przejmie ona jego smak i aromat. Istnieje wiele gatunków fasoli, które różnią się między sobą smakiem i mięsistością. Najpopularniejszymi jest fasola biała, bób, fasola czarna czerwona, mung, perłowa, adzuki, pinto, ciecierzyca, groch i soczewica w różnych odmianach.
Jak ugotować fasolę
1. Fasolę wsypuję do garnka i zalewam poczwórną ilością wody. Zależnie od gatunku moczę 8-12 godzi. Fasolę białą moczę przez noc. Generalnie zasada jest taka, że żadnej fasoli bez względu na gatunek nie powinno się moczyć ponad 12 godzin, ponieważ po tym czasie zaczynają się procesy fermentacyjne. Ponadto moczenie fasoli zmiękcza jej skórkę. Dodatkowo powoduje puchnięcie nawet czterokrotnie! Również dzięki temu przyśpiesza się jej gotowanie.
2. Rano odlewam wodę, płucze fasolę i wlewam nową wodą. Poziom wody powinien sięgać na 3 palce nad fasolę. Podmiana wody wiąże się z utratą części składników mineralnych i witaminy B. Jednak wtedy fasola jest lżej strawna.
3. Garnek wstawiam na gaz i zagotowuje bez pokrywki. Tak gotuję na dużym gazie przez 10 minut. Następnie przykrywam pokrywkę i gotuję 60-90 minut, zależnie, czy jest to odmiana Piękny Jaś czy drobniejsza na przykład Perłowa. Po 60 minutach wyławiam jedną fasolę i próbuję.
4. Fasolę schładzam w wodzie, w której się gotowała. Garnek wstawiam do zlewu napełnianego wodą. Nie można odlać fasoli na sicie jak ziemniaków, ponieważ cała skórka na niej popęka.
5. Fasolę zawsze solę po ugotowaniu, wtedy ma miękką skórkę w innym razie, jeśli posolicie w czasie gotowania, będzie gotowała się dłużej i stanie się twardsza.
Zuzanna – gatunek fasoli, widocznie wymaga dłuższego moczenia :) Jak masz teraz dużo wody, to ja odparuj!
Moja ciocia przekazała mi informacje, że fasola podczas moczenia zaczyna fermentować. Jeśli chce się uniknąć wzdęć (i innych rewelacji) to trzeba tak jak nasze babcie gotować fasolę bez moczenia i dolewać ubywajacej wody.
Kochani, a gdzie kupujecie dobrą fasolę? Online najlepiej
A wg moich źródeł żeby po fasoli nie mieć wzdęć należy:
1. jeśli fasola jest sucha to namoczyć,
2. zagotować,
3. odcedzić,
4. ponownie zalać wodą (ja zalewam najcieplejszą jaka leci z kranu),
5. ponownie zagotować i dalej gotować jak zawsze.
Powodzenia!!!
Już kolejny raz robię Twoja fasolę.. I za każdym razem się zastanawiam czy jak ona się ostudzi w tej wodzie z gotowania to czy do smalcu z fasoli muszę odlewać ten nadmiar wody czy nie…
Chociaż zawsze troszkę odlewam a jak smalec wychodzi gesty to dolewam troszkę znowu tej wody
Olała.. – to zależy w dużej mierze od odmiany fasoli bo jest ich w sprzedaży kilkanaście, mimo, że generalnie opisuje się jako Jaś, drobna i perłowa :)
jak to w końcu jest z tym soleniem?
Paulina – zależnie od gatunku i odmiany. Nie ma jednej zasady. Im grubsza – większa fasola tym lepiej później solić, im drobniejsza tym ma to mniejsze znaczenie.
Co strona na necie, to inne porady dotyczące solenia.
Tupac – nie ma znaczenia, sól kiedy chcesz :D Można przed i po solić, ponieważ sól nie wpływa na twardość strączków.