Jak ugotować fasolę, aby uniknąć wzdęć? Pytacie mnie jak ugotować fasolę i prosicie o zwięzłą instrukcję. W takim razie dzisiaj będzie krótko, zwięźle i prosto o tym, jak ugotować fasolę. Fasolę, bez względu na gatunek najczęściej gotuje się w dużej ilości wody. Namoczoną wcześniej, odcedzoną i zalaną świeżą wodą. Można także ugotować ją w wywarze warzywnym, rosole drobiowym lub wołowym. Trzeba jednak pamiętać, że ugotowanie fasoli w bulionie, w przeciwieństwie do wody, zmieni jej smak. W dużej mierze przejmie ona jego smak i aromat. Istnieje wiele gatunków fasoli, które różnią się między sobą smakiem i mięsistością. Najpopularniejszymi jest fasola biała, bób, fasola czarna czerwona, mung, perłowa, adzuki, pinto, ciecierzyca, groch i soczewica w różnych odmianach.
Jak ugotować fasolę
1. Fasolę wsypuję do garnka i zalewam poczwórną ilością wody. Zależnie od gatunku moczę 8-12 godzi. Fasolę białą moczę przez noc. Generalnie zasada jest taka, że żadnej fasoli bez względu na gatunek nie powinno się moczyć ponad 12 godzin, ponieważ po tym czasie zaczynają się procesy fermentacyjne. Ponadto moczenie fasoli zmiękcza jej skórkę. Dodatkowo powoduje puchnięcie nawet czterokrotnie! Również dzięki temu przyśpiesza się jej gotowanie.
2. Rano odlewam wodę, płucze fasolę i wlewam nową wodą. Poziom wody powinien sięgać na 3 palce nad fasolę. Podmiana wody wiąże się z utratą części składników mineralnych i witaminy B. Jednak wtedy fasola jest lżej strawna.
3. Garnek wstawiam na gaz i zagotowuje bez pokrywki. Tak gotuję na dużym gazie przez 10 minut. Następnie przykrywam pokrywkę i gotuję 60-90 minut, zależnie, czy jest to odmiana Piękny Jaś czy drobniejsza na przykład Perłowa. Po 60 minutach wyławiam jedną fasolę i próbuję.
4. Fasolę schładzam w wodzie, w której się gotowała. Garnek wstawiam do zlewu napełnianego wodą. Nie można odlać fasoli na sicie jak ziemniaków, ponieważ cała skórka na niej popęka.
5. Fasolę zawsze solę po ugotowaniu, wtedy ma miękką skórkę w innym razie, jeśli posolicie w czasie gotowania, będzie gotowała się dłużej i stanie się twardsza.
Ja w wodzie po ugotowanej fasoli jaś moczę około 2 godz. swetry. Robią się mięciutkie ?
Witaj Olgo :)
Mam fasolowe pytanie…
Moczę fasolę już od wczoraj od godziny ok 20.00, i zamiast rano przed pracą odlać wodę, to zostawiłam… o 16 będę w domu, to aż 20 godzin…
A teraz dopiero czytam, że tak długo się nie powinno xD
Czy zmarnowałam mojego Pięknego Jasia? Czy coś jeszcze uda sie z niego zrobić :)
A może istnieje szansa, że w ogóle nie sfermentowała? I jak ja mam to sprawdzić? po smaku?
pozdrawiam :D
An – przelej go pod kranem i ugotuj, nic mu nie będzie :D
Dziękuję za odpowiedz! Ugotowałam tą fasolę, i po ugotowaniu w miejscu gdzie ona by kiełkowała (gdyby kiełkowała :p) zebrało sie cos czarnego, a niektórym fasolkom zrobiły sie takie czarne „żyłki” …:O
An – hmmmm zdjęcie możesz wstawić?
scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/fr/cp0/e15/q65/27797799_138060170341092_6923451128225123968_o.jpg?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=bc67ea114dfddc73e0e69c1bf07cd96f&oe=5B1BB368 jakas dziwna fasolowa gangrena :D
An – tak fasola miewa :) spoko :)
;) no dzięki, zjedliśmy i nikt sie nie otruł… :)
Co sprawia, że fasola nie ma już właściwości wzdymajacych?
Dzięki ?