Jak ugotować kaszę jaglaną
Jak ugotować kaszę jaglaną aby była sypka. Często pytacie mnie, jak ugotować kaszę jaglaną, żeby nie była gorzka. To jest proste. Jak ugotować kaszę jaglaną opisuję dokładnie krok po kroku. Dacie radę, obiecuję! Warto często sięgać po kaszę jaglaną ponieważ jest zdrowa, ma dużą zawartość białka, cynku, krzemu, jest zasadowa, lekkostrawna i odtruwająca. Ugotowanie sypkiej kaszy jaglanej wymaga tylko drobiny skupienia i kilku dodatkowych zabiegów. Jak ugotować kaszę jaglaną słodką z oddzielającymi się ziarnami prosa, już piszę. Muszę jeszcze wspomnieć, że świeża kasza jaglana jest słodka. Gorzka i ostro pachnąca jest kasza zjełczałą! Takiej nie powinno się jeść!
Jak ugotować kaszę jaglaną
- Odmierzam 1 szklankę kaszy jaglanej. Wsypuję ją na duże drobne sitko i płuczę pod kranem z gorącą lub zimną wodą. Potrząsam sitkiem intensywnie, aż znaczenie wypływać zupełnie przeźroczysta woda. Jeśli mam w karnie wodę gorącą, tak w granicach 65 stopni, wtedy kasza nadaje się już do gotowania bez przelewania wrzątkiem. Podczas płukania zacznie intensywnie pachnieć i tak ma być. Jeśli woda w kranie jest za gorąca, potrząsam tylko sitem, lub przy większej ilości kaszy mieszam ja pod bieżącym strumieniem wody metalową łyżką.
- Zagotowuję wodę w czajniku. Przepłukaną pod kranem kaszę jaglaną przelewam wrzątkiem, aby nie była gorzka. Jak pisałam wyżej, jeśli woda w kranie jest bardzo gorąca, można pominąć ten krok.
- Zagotowuję w płaskim garnku niecałe 2,5 szklanki wody. Właściwie wystarczy 2 szklanki i ¼ szklanki, to najlepsze proporcje! Kaszę jaglaną wrzucam na gotującą się wodę, dodaję 1 łyżeczkę soli i 2 łyżki oleju. Mieszam bardzo delikatnie dosłownie trzy kółka tak, aby nie przywarła do dna. Przykrywam pokrywką.
- Kaszę gotuję około 15-18 minut na bardzo małym gazie od zagotowania. Wyłączam gaz, zostawiam na 5 minut. Następnie zdejmuję pokrywkę i pozwalam odparować ewentualnemu nadmiarowi wody. UWAGA! Kaszy nie mieszam w trakcie gotowania, bo zrobi się papka!
Katarzyna Król na FaceBook napisał
Ja prażę szklankę kaszy z kurkumą i na koniec dodaję łyżkę sklarowanego masła, całość zalewam 2 szklankami wrzątku, gotuję pod przykryciem ok 17 minut. Jest sypka, pyszna i nie ma grama goryczki :)
Marta Jcz na FaceBook napisał
Olga a mozna jeszcze poprosic o opis, jak gotujesz komose ryzowa? Z gory dzieki☺
Kulinarny Duet na FaceBook napisał
Dopiero zaczynamy swoją przygodę kulinarną z kaszą jaglaną, ale już zdążyliśmy ją pokochać :)
Kulinarny Duet napisał
Dopiero zaczynamy swoją przygodę kulinarną z kaszą jaglaną, ale już zdążyliśmy ją pokochać :) https://kulinarnyduet.net/przepisy-na-kasze-jaglana/
Gabriela K-ń na FaceBook napisał
Olga zrobiłas byka na koncu powtórzyłas dwa razy to samo :)
Mery Lu na FaceBook napisał
Fajne te porady! Kiedys dziecku dam do przeczytania jak bedzie pytalo o jajko na miękko na przykład. Bo ja robie na oko wszystko. Raczej wychodzi, ale u Ciebie to w minutach podane, więc będzie mu łatwiej. Super Olga:-)
Alicja napisał
Wpis zachęca do podjęcia kolejnej próby oswojenia kaszy jaglanej… poprzednie były niestety nieudane. Ostatnio kasza po ugotowaniu była nie tyle gorzka, co… kwaskowata. Mama nadzieję, że podany sposób pomoże uniknąć i tego:)
Alicja napisał
a raczej „mam” nadzieję – o jedno „a” za dużo się przypałętało:)
Agnieszka Nar-Czu na FaceBook napisał
Do gotowania wszelkiego rodzaju ryzow i kasz polecam elektryczny garnek do gotowania ryżu. Ryż i kasze ugotowane w tym garnku są zawsze sypkie i nie trzeba pilnować podczas gotowania.
Jo Anna Oleśniewicz na FaceBook napisał
Wczoraj próbowałam ugotować kasze pęczak i skończyło się tym że całosc wylądowała w koszu…ehhh:/