Jak ugotować kaszę jaglaną
Jak ugotować kaszę jaglaną aby była sypka. Często pytacie mnie, jak ugotować kaszę jaglaną, żeby nie była gorzka. To jest proste. Jak ugotować kaszę jaglaną opisuję dokładnie krok po kroku. Dacie radę, obiecuję! Warto często sięgać po kaszę jaglaną ponieważ jest zdrowa, ma dużą zawartość białka, cynku, krzemu, jest zasadowa, lekkostrawna i odtruwająca. Ugotowanie sypkiej kaszy jaglanej wymaga tylko drobiny skupienia i kilku dodatkowych zabiegów. Jak ugotować kaszę jaglaną słodką z oddzielającymi się ziarnami prosa, już piszę. Muszę jeszcze wspomnieć, że świeża kasza jaglana jest słodka. Gorzka i ostro pachnąca jest kasza zjełczałą! Takiej nie powinno się jeść!
Jak ugotować kaszę jaglaną
- Odmierzam 1 szklankę kaszy jaglanej. Wsypuję ją na duże drobne sitko i płuczę pod kranem z gorącą lub zimną wodą. Potrząsam sitkiem intensywnie, aż znaczenie wypływać zupełnie przeźroczysta woda. Jeśli mam w karnie wodę gorącą, tak w granicach 65 stopni, wtedy kasza nadaje się już do gotowania bez przelewania wrzątkiem. Podczas płukania zacznie intensywnie pachnieć i tak ma być. Jeśli woda w kranie jest za gorąca, potrząsam tylko sitem, lub przy większej ilości kaszy mieszam ja pod bieżącym strumieniem wody metalową łyżką.
- Zagotowuję wodę w czajniku. Przepłukaną pod kranem kaszę jaglaną przelewam wrzątkiem, aby nie była gorzka. Jak pisałam wyżej, jeśli woda w kranie jest bardzo gorąca, można pominąć ten krok.
- Zagotowuję w płaskim garnku niecałe 2,5 szklanki wody. Właściwie wystarczy 2 szklanki i ¼ szklanki, to najlepsze proporcje! Kaszę jaglaną wrzucam na gotującą się wodę, dodaję 1 łyżeczkę soli i 2 łyżki oleju. Mieszam bardzo delikatnie dosłownie trzy kółka tak, aby nie przywarła do dna. Przykrywam pokrywką.
- Kaszę gotuję około 15-18 minut na bardzo małym gazie od zagotowania. Wyłączam gaz, zostawiam na 5 minut. Następnie zdejmuję pokrywkę i pozwalam odparować ewentualnemu nadmiarowi wody. UWAGA! Kaszy nie mieszam w trakcie gotowania, bo zrobi się papka!
klopas napisał
po co płukać sitko i marnować wodę, jak można wrzucić to do dużego słoja lub butelki, wytrząsać z 5min porządnie i lekko odkręcić wieko/kapsel, żeby nadal się trzymał, ale żeby woda spływała, dużo prostsze, mniej wody się marnuje, ogólnie same plusy :)
Pozdrawiam ;)
MARIA napisał
Ja gotuję w garnku z grubym dnem. Proporcje i cały początek takie jak w przepisie. Wrzucam na wrzątek i gotuję na bardzo małym ogniu pod przykryciem aż wchłonie wodę i wtedy wyłączam gaz. Pozostawiam jeszcze 15 – 20 min. i gotowe. Nie przypaliła się nigdy (bo i nie mogła) i zawsze jest sypka. Grube dno powoduje, że garnek długo utrzymuje temperaturę.
Gosia napisał
Pani Olgo, a ile ma u Pani szklanka ml? 250ml?
Olga Smile napisał
Gosia – tak 250 ml :)
Małgoś napisał
Dziś zrobiłam według Twojego przepisu Olga, chodz to mój debiut kasza smaczna bez żadnej goryczki i sypka :) Bardzo dziękuję Olga :) Pozdrawiam
Kasia napisał
Wyszła kurka idealna !!!!!dzięki
Marta napisał
Dziękuję Olga za super przepis! Kasza PERFEKT!!! :D
Brygida Wójcik napisał
Dziękuję .za przepis już nie boję się kaszy jaglanej.PozdrawiamBrygida
Kate napisał
Kasza ugotowana zgodnie z przepisem…. przypaliła się! Po 14 minutach przywarła do dna garnka, a po wodzie nie było śladu.
Olga Smile napisał
Kate – zdecydowanie za duży gaz był!