JAK UGOTOWAĆ RYŻ DO SUSHI
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak ugotować ryż do sushi? Jest to proste, a jednak często otrzymuję pytania jak ugotować ryż do sushi aby był sypki, delikatny a ziarna oddzielały się od siebie. Żeby przypominał ten z restauracji. Pierwsze moje domowe sushi pokazywałam bodajże 10 lat temu na stronie. Ponieważ sami uwielbiamy kuchnie japońską, koreańską i chińską, tak też sushi znalazło miejsce na stałe w naszym menu. Raz jest z udział ryb, innym tylko warzywne. Wszyscy lubią u nas sushi bez wyjątku. Jakiś czas temu pisałam również o onigiri, kanapkach z ryżu z nadzieniem. Dla mnie jest to inna w kształcie odmiana sushi, wszak wszystko zależy od tego, czym owy ryż nadziejemy. Do sushi używa się specjalnych odmian ryżu. Mają one ziarna okrągłe lub lekko podłużne (zależnie od gatunku), mięsiste i szlifowane. W sprzedaży dostaniecie co najmniej 10 gatunków. Polecam kupować ryż do sushi w sklepach z orientalna żywnością. Przechodząc do meritum sprawy, a więc jak ugotować ryż do sushi? Ja bym jeszcze zapytała, jak doprawić / zaprawiać ryż do sushi, bo to właśnie od smakowej zaprawy zależy, czy ryz będzie taki, jakiego oczekujemy! Mam pytanie – napisz czy Ty robisz sushi w domu, czy chodzisz raczej do restauracji? No i gdzie jest dobre sushi w twoim mieście?
JAK UGOTOWAĆ RYŻ DO SUSHI
JAK UGOTOWAĆ RYŻ DO SUSHI – składniki:
- 500 g ryżu do sushi (okrągły ryż, jest wiele odmian różniących się długością ziaren i jakością)
- około 100 ml octu MIZKAN do sushi (jeśli nie masz octu destylowanego MIZKAN – lepiej pomiń ten krok, ponieważ nie da się zamienić jednego octu na inny. Mizkan jest delikatny i aromatyczny)
- 2 łyżki cukru białego
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki mirin (jak nie macie, to pomińcie)
JAK UGOTOWAĆ RYŻ DO SUSHI – przepis:
Ryż wsypuję do garnka, wlewam cały garnek wody i mieszam delikatnie dłonią aż stanie się woda mleczna, biała od skrobi. Wodę odlewam, czynność powtarzam 3-4 razy. Do ryżu wlewam wodę dokładnie na wysokość 2 najmniejszych palców dłoni, nad poziom ryżu. Przykrywam pokrywką, wstawiam na gaz, gdy zacznie się gotować, gaz przykręcam na malutki i gotuję 12 minut. Wyłączam i zostawiam pod pokrywką na 15 minut. W tym czasie w małym garnuszku podgrzewam ocet, cukier, mirin i sól. Gorący wlewam do ryżu, mieszam i wysypuję ryż na blaszkę do pieczenia. Zostawiam do wystudzenia w chłodnym. Czasami najpierw wysypuję a potem dolewam zaprawę i delikatnie mieszam.
Karolina Szczypek napisał
Przystanek Sushi
Masłowska Adrianna napisał
Sushi Wola lub Hikari Koi Sushi :)
Kasia Borakiewicz napisał
kaizen sushi w Konstancinie <3
Olga Smile napisał
Agnieszka – jak to mówi dr Ozimek – psychopaci ;) Ale tak na serio, po to są środki do odrobaczania, w końcu odrobaczenie regularne to podstawa :D Bo nie tylko sushi może zawierać pasożyty ale nasze dorsze mają ich dramatycznie dużo, nie mówiąc o zwykłym o śledziu!
Magda WU napisał
Mysle, ze pasożyty to namiejszy problem. Czytalam jakis czas temu, ze moda na sushi idzie w Europie w parze z nowotworami jelita u mlodych ludzi. Niestety to co sluzy Azjatom nie musi sluzyc nam. Ja jem sushi wege i z pieczonymi rybami. Bezpieczniejsze. I smacznego.
Łukasz Drosio napisał
SushiZushi na Żurawiej i Manga na Lazurowej…
Angelina Witkiewicz napisał
Nippon Kan na Nowogrodzkiej.Wg ambasadroa Japonii najlepsza restauracja japońska w Pl. :)
Paulina Henke napisał
Tomo!
Paulina Henke napisał
oni jeszcze istnieją?
Paulina Henke napisał
Tomo na Kruczej