Jak ugotować ryż
Jak ugotować ryż żeby był sypki i puchaty. Często pada właśnie pytanie jak ugotować ryż w domu. To nie jest trudne, spokojnie dacie radę. Wymaga to tylko odrobiny skupienia i jednego zabiegu płukania. Jak ugotować ryż, aby był idealny i dobry, z oddzielającymi się ziarnami, już wam opisuję.
Po pierwsze, ryż zawiera dużo skrobi. Aby ugotowany ryż był puchaty i sypki należy go przepłukać przed gotowaniem na sicie. Najlepiej pod kranem z bieżącą wodą tak, żeby pozbyć się tej zbędnej skrobi, znajdującej się na zewnątrz ziaren.
Opis jak ugotować ryż:
- Odmierzam szklankę ryżu. Wsypuję go na sito. Płuczę potrząsając pod kranem z płynącą ciepłą wodą. Do czasu, aż woda zmieni kolor z białej na przeźroczystą.
- Zagotowuje 2 szklanki wody z 3 łyżkami oleju i szczyptą lub małą łyżeczką soli. Na gotującą się wodę wrzucam ryż. Mieszam żeby nie przykleił się do dna garnka i czekam do zagotowania.
- Po ponownym zagotowaniu, przykręcam gaz na malutki (uwaga woda musi się nadal lekko gotować), przykrywam pokrywką i zostawiam na 10-12 minut na gazie.
- Na wierzchu ryz musi być suchy, po włożeniu łyżki i odgarnięciu na dnie może się znaleźć warstewka maksymalnie 1-2 milimetry wody. Wyłączam gaz. Zostawiam ryż kuchence pod przykryciem na 10 minut. Następnie odkrywam i delikatnie mieszam aby odparował. Przesypuję na półmisek lub talerze.
Paula napisał
Ryż się wrzuca na zimna wode
Olga Smile napisał
Paula – nie koniecznie, ponieważ wtedy wytrąca się skrobia i ryż się przypala w glucie.
Bolek napisał
W Japonii nikt tak nie gotuje ryżu. Wrzucają do garnka miarkę ryżu, wlewają miarkę wody, zamykają, włączają grzanie i idą do pracy. Po powrocie ryż jest gorący i ugotowany. W Polsce, dawniej też podobnie gotowano: zagotowywano ryż w garnku z małą ilością wody i wstawiano na kilka godzin „pod pierzynę”. Chciałbym wypróbować podobną metodę z użyciem termosu zamiast pierzyny, ale szukam jakichś wskazówek: ile wody na 100 g ryżu, ile czasu wstępnego gotowania, ile ryżu do litrowego termosu, itp. W Japonii jadłem często bardzo lekkie rizotto: ryż z małymi kawałkami szynki, zielonym groszkiem, marchewką, krewetkami, etc. W którym momencie dodaje się to do ryżu: na początku, czy po wstępnym zagotowaniu?
Kacha napisał
Gotować ryż 8 godzin,ktoś tu bredzi.Tak się kiedyś ryż gotowało ale sypki to on za bardzo nie był.
Olga Smile napisał
Kacha – :) zastanawiam się też jaki ryż robiła moja mama w czasach PRLu, czy to był długoziarnisty czy inny. Pewnie w komunie to jakieś połamane ziarna siódmej kategorii, chociaz komunistyczne kraje może dostarczały do nas lepsze produkty, sama nie wiem :) Do gotowania ryżu rice cookery się świetnie sprawdzają!
Patryk napisał
Nie zgadzam się co do gotującej się wody. Woda NIE musi się gotować :)
Olga Smile napisał
Patryk – jak wolisz :) To mój sposób :)
KRZYSZTOF napisał
Dzień dobry Pani Olgo
A czy ma Pani przepis na gotowanie brązowego ryżu na sypko ?
Anonim napisał
Dziękuję bardzo za przejrzysty opis gotowania.
Anonim napisał
Ja jeszcze po ugotowaniu przelewam woda zlranu na sitku zeby pozbyc sie reszty skrobi tak mnie babcia Jatinder uczyła a ona z Indii jest