Jak ugotować szparagi
Gdybyście nie wiedzieli jak ugotować szparagi, to zapraszam do wpisu. W mailach pytacie mnie jak gotować szparagi, jak należy długo gotować szparagi, aby były pyszne i idealne. Muszę się przyznać, że sama bardzo lubię szparagi i często przygotowuję je w sezonie. Ostatnio pojawiło się dużo szparagów w sklepach. Piękne ziole szparagi aż sama się proszą o zjedzenie. Pozostaje powiedzieć – do dzieła :D A właśnie, jest kilka sposobów gotowanie szparagów. Oto mój, najlepszy i sprawdzony!
Jak ugotować szparagi
1. Szparagi trzeba obrać z twardych włókien.
2. Szparagi wkładam do garnka z wodą, tak, żeby główki wystawały nad powierzchnię. Dodaję 1 łyżeczkę cukru. Ja mam zwykły garnek, wiec ułatwiam sobie życie związując szparagi w luźny pęczek, i ustawiam na dnie garnka. Zagotowuję wodę z 1 łyżeczką cukru i 1 łyżeczka soli. Od zagotowania gotuję szparagi około 5- 8 minut.
3. Wyjmuję, zdejmuję sznurek i podaję.
Zarobacz jeszcze wpisy:
Ponieważ wybranie wiele osób ma problem z wybraniem ładnych szparagów na stoisku, z ocena ich świeżości i jakości dlatego przygotowałam wpis Jak wybrać białe lub zielone szparagi.
Często dostaję na maila pytania o to jak obrać szparagi. Widzę, że nadal stwarza to wiele trudności, w sumie się nie dziwie, szparagi nie były do tej pory popularne w wielu domach i znam osoby pod czterdziestce, które szparagów jeszcze nigdy nie jadły. Aby szparagi były smaczne, bez włókien i delikatne należy je obrać. Zapraszam zatem na wpis Jak obrać szparagi.
Gotowanie szparagów to kolejny krok do przygotowania ich przed podaniem. Po wybraniu, kupieniu i obraniu pojawia się więc pytanie – Jak ugotować szparagi. Tym razem w kilku zdaniach staram się przybliżyć zagadnienie gotowania szparagów i podania ich w różnych daniach.
Ponieważ wiemy już jak wybrać szparagi, jak obrać szparagi i jak ugotować szparagi przyszedł więc czas na przepisy ze szparagami. Na pierwszy ogień idą szparagi z szynką. To popularne danie podczas wiosennych impres, przyjęć komunijnych i weselnych.
Jeszcze kilka lat temu nie wpadłabym na to aby zrobić szparagi z grilla. Potrzeba matką wynalazków i dobrego jedzenia. Zmiana diety zmusza do poszerzania menu i ciągłych zmian. Właśnie tą zmianę lobię w kuchni najbardziej. I tak oto zapraszam dzisiaj na szparagi z grilla, grilowane w najprostszej wersji, w jakiej się da!
Gdybym miała wskazać najbardziej popularna formę podania szparagów wśród moich znajomych to na bank byłby to właśnie szparagi z boczkiem. Pieczone w piekarniku lub na grillu.
Tośka napisał
No i fajnie!
Yvonne napisał
Tak i o to chodziło :). Pozdrawiam
Marek Leszczynski napisał
Witaj. Ja korzystam ze sposobu Jamiego Oliviera. Czyli smażę na patelni z dodatkiem oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia, do tego szczypta morskiej soli. Smażę nie dłużej niż 3 minuty do takiego fajnego zielonego koloru.
Ada napisał
Powiem tak, uwielbiam Twojego bloga :) Dzięki niemu dowiedziałam się jak ugotować fasolę jedną, drugą, trzecią :D Jak piec buraki, jak zrobić idealny sos do pizzy. Ilekroć robię coś z Twojego przepisu, zawsze mi wychodzi. Dziękuję za super bloga kulinarnego!
Shirtz napisał
…a te główki nie będą surowe? Jak tak spojrzeć na ten garnuszek na zdjęciu i że szparagi są w nim zanurzone w wodzie na poziomie 1/3 swojej wysokości to mam wątpliwości :/
Pierwszy raz mi szparagi za bardzo nie wyszły – próbowałem usmażyć na patelni – teraz chciałbym to zrobić dobrze :)
SzczęśliwaMama napisał
Dziękuję za cenne podpowiedzi! Opis przejrzysty i zachęca do eksperymentów w kuchni :) Zdziwił mnie jednak brak konsekwencji we wpisach. W jednym z nich pisze Pani, że lubi szparagi a w przepisie na szparagi z szynką, że za szparagami Pani nie przepada? No i te literówki i powtórzenia w tekście – bez nich czytałoby się dużo lepiej:) Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za cenne informacje!
Olga Smile napisał
SzczęśliwaMama – za szparagami z szynką nie przepadam, to fakt. Za czystymi już bardziej :D Zależnie od roku raz mam na nie melodię, raz mnie odrzucają a raz mogę je jeść i jeść. Literówek nie widzę jako dyslektyk i dysgrafik ale postaram się poprawić. Pozdrawiam Olga
Klaudia napisał
Ups. Ja zaczęłam juz gotować i ich nie obralam, normalnie wrucilam i tylko posolilam wodę. XD
Jana napisał
Kochana! Zielonych szparagów nie obieramy ze skórki, tylko odłamujemy końcówki – zginasz szparag i on pęka sam tam, gdzie przestaje być zdrewniały…:)) Tylko ostrożnie…
Białe obieramy i też końcówki ok. 2- 4 cm (w zależności od świeżości szparaga…) odcinamy lub odłamujemy… Spróbuj… Pozdrawiam… Jana
Olga Smile napisał
Jana – dla mnie zielone i tak mają za twarde włókna, ale wiem, że są osoby, którym to nie przeszkadza :)