Jak ugotować ziemniaki
Klasyka :) Jak ugotować ziemniaki w garnku, w wodzie na kuchence gazowej, elektrycznej lub w kuchence mikrofalowej? W korespondencji i komentarzach pytacie mnie, jak ugotować ziemniaki. W tym wpisie, będzie krótko, prosto, w punktach i zwięźle o tym, jak i jak ugotować ziemniaki prawidłowo, aby się nie rozpadały, zachowały kształt i strukturę. Generalnie gotowanie ziemniaków nie jest trudne. Najczęściej czas gotowania uzależniony jest od wielkości ziemniaka, ilości ziemniaków i jego gatunku. Małe ziemniaki gotują się szybko, większe wolniej. Nakłucie ziemniaka widelcem w gotującej się wodzie, aby sprawdzić stan ugotowania, najczęściej skutkuje pęknięciem ziemniaka. Ziemniaki można gotować obrane lub w mundurkach. Ziemniaki można gotować w wodzie, ugotować na parze, w mikrofalówce lub upiec w piekarniku. Ugotować w mundurkach lub obrane. Czy solić ziemniaki podczas gotowania?
Jak ugotować ziemniaki?
1. Do gotowania wybieram ziemniaki równej wielkości.
2. Obieram za pomocą noża lub obieraczki do warzyw. Duże ziemniaki kroję na cztery, wtedy szybciej się ugotują.
3. Umyte, myję pod kranem, tak aby pozbyć się drobinek piasku.
4. W garnku zagotowuję na 1 kg ziemniaków około 3 litrów wody. Solę 2 łyżeczki.
5. Wkładam ostrożnie ziemniaki i przykrywamy garnek pokrywką. Ziemniaki można też włożyć do zimnej wody i zagotować, jednak wtedy sporo cennych substancji przedostanie się do wody i zostanie wypłukanych. Włożenie do ciepłej gwarantuje, że ziemniaki zachowają maksymalnie dużo smaku i wartości.
6. Gotuję na umiarkowanym ogniu, równomiernie.
7. Po zagotowaniu zmniejszam gaz tak, żeby ziemniaki ciągle się gotowały, ale woda nie pryskała spod pokrywki.
8. Ziemniaki gotuję przez ok. 20-30 minut, w zależności od odmiany i mocy kuchenki. Sprawdzam ostro zakończonym nożem, czy ziemniaki są ugotowane. Jeśli wchodzi gładko, to znak, że czas odcedzać ziemniaki.
9. Po ugotowaniu ziemniaki odcedzam na sicie, a potem jeszcze na chwilę wrzucam do garnka, stawiam na gazie bez pokrywki i pozwalam, by odparowała woda z dna garnka.
10. Ziemniaki podaję do obiadu lub wykorzystuję do innych przepisów.
Marylka napisał
Moja mama zawsze mi mówiła aby ziemniaki zalewać do gotowania wrzącą woda bo tak jak na mięsie, ścina się „skorupka” i nie traci się tyle witamin. Nigdy też nie pozwoliła solić do gotowania bo wodę z ziemniaków wykorzystywała albo do zup albo do podlewania kwiatów a także do mycia a raczej do obmywania twarzy. Często też do tej wody , po odcedzeniu, rozgniatała trochę ugotowanych ziemniaków, dodawała oliwy i w takim ciepłym moczyła dłonie. Ciężko pracowała w polu ale dłonie zawsze miała piękne , gładkie. Kiedyś czytałam, że francuski stosują wodę z ziemniaków do twarzy. A jeszcze jedno, mama zawsze na różne zmiany skórne stosowała papkę z surowych ziemniaków. Pozdrawiam
Iskier napisał
Marylka to pewnie witamina C zawarta w kartoflach ;)
Martyna napisał
Pamiętam ziemniaki z parnika od babci, były najlepsze w świecie!
Moja Fifa napisał
Ugotowałam :D
Jaga napisał
Ziemniaki to podstawa!!!!
Marylka napisał
Sam nie wiem co pomaga i co działa. Ziemniaki mają w swoim składzie wiele witamin. Ostatnio mojej synowej zrobiła się na policzku jakaś zmiana. Nie za bardzo pomagały różne maści i w końcu dała się namówić na okład z ziemniaków. Pomogło. Czytałam, że dlatego nie powinno się solić ziemniaki do gotowania bo przedostaje się do nich dużo sodu, który jest szkodliwy dla zdrowia. Ja po ugotowaniu , czy to pokrojone i obsmażone, czy rozgniecione, doprawiam ziołami- majerankiem, rozmarynem, kminkiem, papryką, czosnkiem- czym kto lubi. Mój syn lubi do takich rozgniecionych lub tylko pokrojonych (ugotowanych) dodać majonezu i posypać szczypiorkiem lub zieloną cebulką. Ja tez takie lubię.
Lucy napisał
By woda nie kipiała podczas gotowania ziemniaków wystarczy dodac odrobinę oleju, dosłownie kapkę. działa rewelacyjnie również w przypadku gotowania kasz l
buuu napisał
a ja myslalem, ze woda zawsze gotuje sie w takiej samej temperaturze, niezaleznie od kuchenki :D
ja napisał
”9. Po ugotowaniu ziemniaki odcedzam na sicie, a potem jeszcze na chwilę wrzucam do garnka, stawiam na gazie bez pokrywki i pozwalam, by odparowała woda z dna garnka.”
Serio? a nie lepiej troche uchylic pokrywke i wylac wode? po co brudzic sitko?
Olga Smile napisał
ja – jak ktoś tak woli to można i tak. Ja nie lubię tak odlewać jak piszesz, ponieważ albo zgubie pokrywkę i mi wszystko wypadnie albo para bucha po twarzy ;)