Jak zrobić ciasto na pierogi. To najlepszy przepis, aby zrobić idealne ciasto na pierogi. Tego, jak zrobić ciasto na pierogi nauczyła mnie moja babcia. To do niej kiedyś dzwoniłam pytając o proporcje mąki, wody i sekret, który sprawiał, że jej ciasto na pierogi było najlepsze. Babci nie ma już z nami, jej przepis pozostał, zapisany w moim nocie na pożółkłych i poplamionych kartkach. Jak dziś pamiętam, jak notowałam go stojąc przy parapecie, a było to około 24 lat temu. Ciasto na pierogi powinno być miękkie i elastyczne. Delikatne ale wytrzymałe. Na tyle aby można było cienko rozwałkować je i nadziać ulubionym farszem. To ciasto na pierogi jest najlepsze, po prostu najlepsze i już! Jakie pierogi najbardziej lubisz?
Jak zrobić ciasto na pierogi
Jak zrobić ciasto na pierogi – składniki:
- 1 kg mąki pszennej 500 + mąka do posypywania stolnicy
- 1 łyżeczka soli
- 120 ml oleju
- około 400 ml bardzo gorącej wody (zagotowanej i odstawionej na 2-5 minut)
Ciasto na pierogi – przygotowanie:
- Mąkę łączę z solą, olejem i ciągle mieszając z mikserze z hakiem lub ręcznie na stolnicy dodaję po trochu bardzo gorąca wodę. Jeśli robicie ręcznie trzeba uważać, żeby się nie poparzyć! Wyrabiam gładkie, elastyczne ciasto łatwo dochodzące od ręki. Przykrywam ściereczką i pozostawiam na 10-15 minut, aby odpoczęło.
- Wałkuję i nadziewam ulubionym farszem.
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenowe
Pierogi wigilijne bezglutenowe
Pierogi ruskie bezglutenowe
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
INNE PIEROGI
Jak zrobić ciasto na pierogi
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi ruskie
Pierogi z jagodami
Pierogi z kaszą gryczaną
Jak zrobić pierogi ruskie
Pierogi z mięsem
Przeczytałam wszystkie opinie i załamałam się. Moje ciasto było twarde i nie miałam siły aby je wyrobić właściwie. Wniosek – albo mąka nie taka jak należy albo zbyt mało wody do tej ilości mąki. Wszystko zrobiłam zgodnie z przepisem – dokładnie. Pozdrawiam tych, którym się udało!
Pani Olgo! Jestem absolutnie szczęśliwa. Zrobiłam przed chwilką pierogi z Pani przepisu. Były niesamowite. Nawet kawałek ciasta nie przykleił mi się do stołu. Farszem były jagody. Cudowne w smaku! Mój zachwyt jest tak ogromny bo kocham jeść pierogi, a niestety nigdy nie robiłam bo nie potrafiłam ciasta. Wychodziło za twarde, nawet kiedyś pokazywała mi pewna Pani, która pierogi lepiła zawodowo.Ku mojemu zdziwieniu wtedy wyszły jej takie sobie….dziś, z Pani przepisu nawet mąż prosiła o dokładkę. To jest drugi przepis z Pani strony- pierwszy był jabłecznik na kruchym spodzie i też fantastyczny.
Dziękuję bardzo za udostępnienie;););)
Marta – baaaardzo się cieszę :) To cudownie, że wychodzą moje przepisy i smakują. Takie komentarze są jak miód na moje serce!
A jak zrobić ciasto na pierogi ale nie może ono zawierać mąki pszennej ani żytniej?
Teściowa i moja matka już nie mówię o mojej żonie, które napychają dziecko pierogami chociaż ma ono alergię na mąki.
Jacek Uniewski – pozostają gryczane i bezglutenowe. Poszukaj, jest u mnie kilka przepisów.
U nas zawsze na Wigilię robimy pierogi ze świeżej kapusty i tak od praczasów :) Kapustę należy pokroić na ćwiartki, ugotować, dokładnie odsączyć (wycisnąć ręcznie), drobno poszatkować i podsmażyć na odrobinie oleju lub smalcu, żeby odparowała woda. Osobno usmażyć cebulkę na złoto i dodać do kapusty. Dodać pieprzu, soli, można też dodać grzyby oczywiście. Pierogi gotujemy i podajemy z olejem lnianym.
Ciasto zrobiłam ściśle trzymając się tego przepisu, z aptekarską dokładnością. Mąka specjalnie na pierogi 500, miarka na olej, waga kuchenna.Odczekałam 2 min. z zegarkiem w ręku od zagotowania wody.Ciasto wyszło bardzo twarde i tępe, praktycznie nie dało się wyrobić, nie połączyło się dobrze, grudki nie do końca zniknęły, wałkowanie to był jakiś koszmar. Nigdy gotując się tak nie zmęczyłam! Nie wyobrażam sobie, że jakiś mikser mógłby to ciasto wyrobić! Zachodzę w głowę, jak jednym to ciasto wychodzi, a innym nie??!!?? Myślę, że coś jest jednak nie tak z proporcjami. Ciasta wyszło bardzo dużo, dałoby sie zrobić z 80 szt pierogów. Gdzieś czytałam, ze Pani Olga mówiła o 50szt….
Magdalena – to za gęste wyszło, trzeba było jeszcze wrzątku dolać kilka łyżek. Każda mąka inaczej chłonie, trzeba tak troszkę na wyczucie, następnym razem dodaj więcej wody. To ciasto ma być aksamitne, przyjemne w dotyku i ciepłe :) Przyjemniejsze jest niż długo gnieciona plastelina. Zawsze, gdy ciasto pierogowe jest za twarde dodaje się wody :)
Ok. Masz racje. To jest najlepsze ciasto pierogowe jakie jadlam. Wlasnie zrobilam pierogi z farszem z miesa i warzyw z rosolu. Ciasto jest mega elastyczne, rozwalkowalam je na papier, nie rwie sie…. szacunek dla szanownej Babci! Dobrze ze Babcie zostawiaja po sobie takie skarby dla nastepnych pokolen :)
Jakie sa proporcje skladnikow na mala liczbe pierogow??