Jak zrobić ciasto na pierogi. To najlepszy przepis, aby zrobić idealne ciasto na pierogi. Tego, jak zrobić ciasto na pierogi nauczyła mnie moja babcia. To do niej kiedyś dzwoniłam pytając o proporcje mąki, wody i sekret, który sprawiał, że jej ciasto na pierogi było najlepsze. Babci nie ma już z nami, jej przepis pozostał, zapisany w moim nocie na pożółkłych i poplamionych kartkach. Jak dziś pamiętam, jak notowałam go stojąc przy parapecie, a było to około 24 lat temu. Ciasto na pierogi powinno być miękkie i elastyczne. Delikatne ale wytrzymałe. Na tyle aby można było cienko rozwałkować je i nadziać ulubionym farszem. To ciasto na pierogi jest najlepsze, po prostu najlepsze i już! Jakie pierogi najbardziej lubisz?
Jak zrobić ciasto na pierogi
Jak zrobić ciasto na pierogi – składniki:
- 1 kg mąki pszennej 500 + mąka do posypywania stolnicy
- 1 łyżeczka soli
- 120 ml oleju
- około 400 ml bardzo gorącej wody (zagotowanej i odstawionej na 2-5 minut)
Ciasto na pierogi – przygotowanie:
- Mąkę łączę z solą, olejem i ciągle mieszając z mikserze z hakiem lub ręcznie na stolnicy dodaję po trochu bardzo gorąca wodę. Jeśli robicie ręcznie trzeba uważać, żeby się nie poparzyć! Wyrabiam gładkie, elastyczne ciasto łatwo dochodzące od ręki. Przykrywam ściereczką i pozostawiam na 10-15 minut, aby odpoczęło.
- Wałkuję i nadziewam ulubionym farszem.
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenowe
Pierogi wigilijne bezglutenowe
Pierogi ruskie bezglutenowe
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
INNE PIEROGI
Jak zrobić ciasto na pierogi
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi ruskie
Pierogi z jagodami
Pierogi z kaszą gryczaną
Jak zrobić pierogi ruskie
Pierogi z mięsem
Iza – zrób z połowy lub ćwiartki składników.
Zanim uwaga, najpierw cytata: „Pierogi z mięsem to chyba jedne z najbardziej tradycyjnych polskich pierogów. W moim domu rodzinnym, gdy byłam dzieckiem pierogi z mięsem pojawiały się na zmianę z pierogami z kapusta i grzybami, pierogami ruskimi lub z serem”. Obok tego tekstu widać na talerzu pierogi gotowane. Otóż tak mi się wydaje, że będące u nas w obiegu pojęcie „pierogi ruskie” odbiega semantycznie i historycznie od tego, jakie jest przyjęte u Ruskich (Rosjan), a tożsame z używanym na Ukrainie. Jako Polacy spotykaliśmy się z trzema tworami narodowościowymi i państwowymi dawnej Rusi, która jest kolebką trzech narodów: rosyjskiego, białoruskiego i rusińskiego, od niezbyt odległego czasu – ukraińskiego. Nasza historia dość mocno zazębiała się właśnie z Rusią Kijowską, a potem z Ukrainą. Stąd wzięły się także wpływy kulinarne, w postaci „ruskich pierogów”, czy „barszczu ukraińskiego”. Tymczasem te gotowane na wodzie „ruskie pierogi” nie odpowiadają temu znaczeniu, jakie funkcjonuje w Rosji. Tam „ruskie pierogi” powstają z ciasta drożdżowego lub w jego zastępstwie z ciasta pobudzanego połączeniem kefiru z sodą oczyszczoną. Nie są one gotowane w wodzie, jak popularne u nas „ruskie pierogi” (które powinny się raczej nazywać „ukraińskimi”), lecz smażone w tzw. głębokim tłuszczu. Jak się takie pierogi robi, pełno o tym przepisów i pokazów filmowych na YOUTUBE. Co ciekawe, można tam znaleźć przepisy autorstwa mieszkanek Rosji, ale także Niemki wywodzącej się z rodziny niemieckiej, która pochodzi z Niemców osiadłych w Rosji za caratu, a która wróciła z mężem do Niemiec i popularyzuje stamtąd „ruskie pierogi”, jak też Rosjanek, które znalazły się we Włoszech, czy we Francji. Wszystko to jest dostępne w j. rosyjskim.
Olgo powiedz proszę czy masz jakieś doświadczenia z pierogami z semoliny ? nie mogę jeść zwykłej pszenicy i zastanawiam się czy z mąki z pszenicy durum by się udało zrobić ciasto ? :)
ola – nie, nigdy nie robiłam.
Przepis na ciaato do pierogòw-rewelacja. Wyszły bardzo smaczne a robi się je naprawde szybko :) wszyatkie zjedzone-czas zrobić następne. Dziękuję :)
Przepis na ciasto pierogowe bomba. Pierogi wyszły pierwsza klasa. U mnie dziś farsz z mięsem drobiowym z rosołu, warzywami też z rosołu i szpinakiem :)
Na ile mniej więcej pierogów wystarcza ciasto przygotowane z takiej ilości mąki? :)
Olgo, wszystko z aptekarską dokładnością zrobiłam i rzeczywiście ciasto było bardzo elastyczne, nie przywierało, ale po ugotowaniu było gumowate i szare, nie takie mięciutkie białe jak u mojej mamy, która podejrzewa, że to wskutek takiej ilości oliwy. Użyłam mąki 650 pszennej. Czy to wina mąki?
Małgorzata – dlaczego szare bo mąka to mąka chlebowa ;) z takiej mąki robi się chleb a nie pierogi ;) chleb jest szarawy :) Następnym razem kup mąkę 500-550 pszenną i użyj oleju a nie oliwy :D
Zrobiłam dziś pierwszy raz ciasto na pierożki z tego przepisu i jestem zachwycona! Robiłam z mięsem, smakowały bardzo! Cudnie miękkie ciasto. Robiłam z połowy porcji, na początku miałam wrażenie, że ciasto jest troszkę za twarde, ale dodałam wody, zrobiłam i po ugotowaniu były wyśmienite. :) Dziękuję za ten przepis! A to już nie pierwszy, z którego korzystam od Pani, bo robiłam pyzy z Pani przepisu, również bardzo smaczne. :)