Jak zrobić ciasto na pierogi
Jak zrobić ciasto na pierogi. To najlepszy przepis, aby zrobić idealne ciasto na pierogi. Tego, jak zrobić ciasto na pierogi nauczyła mnie moja babcia. To do niej kiedyś dzwoniłam pytając o proporcje mąki, wody i sekret, który sprawiał, że jej ciasto na pierogi było najlepsze. Babci nie ma już z nami, jej przepis pozostał, zapisany w moim nocie na pożółkłych i poplamionych kartkach. Jak dziś pamiętam, jak notowałam go stojąc przy parapecie, a było to około 24 lat temu. Ciasto na pierogi powinno być miękkie i elastyczne. Delikatne ale wytrzymałe. Na tyle aby można było cienko rozwałkować je i nadziać ulubionym farszem. To ciasto na pierogi jest najlepsze, po prostu najlepsze i już! Jakie pierogi najbardziej lubisz?
Jak zrobić ciasto na pierogi
Jak zrobić ciasto na pierogi – składniki:
- 1 kg mąki pszennej 500 + mąka do posypywania stolnicy
- 1 łyżeczka soli
- 120 ml oleju
- około 400 ml bardzo gorącej wody (zagotowanej i odstawionej na 2-5 minut)
Ciasto na pierogi – przygotowanie:
- Mąkę łączę z solą, olejem i ciągle mieszając z mikserze z hakiem lub ręcznie na stolnicy dodaję po trochu bardzo gorąca wodę. Jeśli robicie ręcznie trzeba uważać, żeby się nie poparzyć! Wyrabiam gładkie, elastyczne ciasto łatwo dochodzące od ręki. Przykrywam ściereczką i pozostawiam na 10-15 minut, aby odpoczęło.
- Wałkuję i nadziewam ulubionym farszem.
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenowe Ciasto na pierogi bezglutenowe Do przygotowania tego ciasta na pierogi bezglutenowe użyłam mąki z tapioki, czyli z korzenia manioku, skrobi kukurydzianej, skrobi ziemniaczanej i białej mąki ryżowej. Wszystkie te składniki kupuję w sklepach internetowych lub portalach aukcyjnych, bo nie sposób ich dostać w mniejszych miastach a nawet w całkiem dużych. Ciasto jest białe i przyjemne w dotyku.
Pierogi wigilijne bezglutenowe Pierogi wigilijne bezglutenowe z kapustą i grzybami, przygotowane na bazie ciasta bezglutenowego z tapioki bardzo lubi cała nasza rodzina. Są delikatne, chrupkie i pyszne
Pierogi ruskie bezglutenowe Pierogi ruskie bezglutenowe nadziane farszem z ziemniaków, sera białego lub tofu i podsmażonej cebulki zawsze są smaczne. Najlepiej smakują zaraz po zrobieniu, tak prosto z wody!
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe gryczane ciemne i delikatne ciasto rozpływające się dosłownie w ustach. Są jednymi z najprostszych do przygotowania pierogów bezglutenowych. Smaczne i efektowne! Wszyscy je polubicie!
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi bezglutenowe z kapustą należą do tych pierogów, które uwielbia cała moja rodzina. W końcu nie dziwne, delikatne ciasto, aromatyczny i intensywny w smaku miąższ, wszystko sprawia, że bezglutenowe pierogi z kapustą są wręcz idealne!
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe ze szpinakiem soczyste, delikatne i pyszne. Moje dziecko uwielbia pierogi ze szpinakiem, musiałam więc stanąć na wysokości zadania.
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
Pierogi z soczewicą pojawiają się na naszym stole zawsze, gdy zabieram się za robienie pierogów na większą skalę. Jak wiele razy już pisałam, robię wtedy za jednym zamachem 100-200 pierogów, mrożę i mam na zapas. Pierogi z soczewicą bardzo lubią dzieci, nie ma się czemu dziwić, ponieważ są pyszne!
Mam dla was dzisiaj trzecie ciasto już na pierogi bezglutenowe. Do tej pory było zaparzane białe, gryczane a teraz mieszane z różnych mąk. Pierogi bezglutenowe są pyszne i stanowią ważny element tradycyjnej kuchni polskiej w wydaniu dla alergików.
INNE PIEROGI
Jak zrobić ciasto na pierogi Jak zrobić ciasto na pierogi To najlepszy przepis, aby zrobić idealne ciasto na pierogi. Tego, jak zrobić wspaniałe ciasto na pierogi nauczyła mnie moja babcia, od niej mam kilka najlepszych, sprawdzonych przepisów!
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami tradycyjne, miękkie, chrupiące. Najlepsze pierogi robiła moja babcia, miała kocią wprawę i jeden po drugim zgrabny pieróg wychodzi spod jej rąk.
Pierogi ruskie
Pierogi ruskie to jedne z moich ulubionych pierogów. Mam do nich wielki sentyment, ten smak, zapach i konsystencja przenosi mnie w świat dziecięcych wspomnień.
Pierogi z jagodami
Pierogi z jagodami to smak lata, wakacji, wolnego czasu. Muszę przyznać, że pierogi z jagodami zawsze są wyjątkowe, pełne wspomnień!
Pierogi z kaszą gryczaną
Pierogi z kaszą gryczaną i serem, to dobry farsz do miękkiego i delikatnego ciasta na pierogi. Muszę przyznać, że pierogi mogę jeść przez cały tydzień, nie ma przebacz!
Jak zrobić pierogi ruskie Jak zrobić pierogi ruskie. Pierogi ruskie można zrobić co najmniej na kilka sposobów. Ich smak będzie się nieco różnił zależnie od użytego ciasta i proporcji nadzienia.
Pierogi z mięsem
Pierogi z mięsem to chyba jedne z najbardziej tradycyjnych polskich pierogów. W moim domu rodzinnym, gdy byłam dzieckiem pierogi z mięsem pojawiały się na zmianę z pierogami z kapusta i grzybami, pierogami ruskimi lub z serem.
katarzyna napisał
WITAM PANIA! MAM49 LAT I 30 LAT MIALAM „STRESA” Z CIASTEM NA PIEROGI. PISZE WIELKIMI LITERAMI, BO JEST PANI WIELKA Z PANI PRZEPISEM NA PIEROGI(i pewnie nie tylko) 1000-KROTNIE DZIEKUJE ZA TEN PRZEPIS,CIASTO WSPANIALE JUZ 2 RAZY ZROBILAM,NA WIGILIE I DZIS. BEDE PANIA PO CALYM SWIECIE ZACHWALAC!. ZYCZE DUZO ZDROWIA I POWODZENIA. KATARZYNA.
Olga Smile napisał
Katarzyna – strasznie się cieszę, że ciasto wyszło, smakuje i jest Pani zadowolona. Ściskam i pozdrawiam Olga
Moja Książka Kucharska napisał
Piękne miejsce w sieci, aż chce się tu zostać na dłużej. Co oczywiście czym prędzej uczynię :) Pięknego dnia! :)
Ula napisał
Znalazlam tu idealny przepis na ciasto na pierogi. Dziekuje. Czesto korzystam z Pani przepisow.
Patrycja napisał
Dziś postanowiłam zrobić pierogi ruskie dla kuzynek z Kanady. Skorzystałam z Pani przepisu na ciasto na pierogi i wyszło rewelacyjne ? bardzo dziekuje ?
AgaSowa napisał
Ja też bardzo często korzystam z Pani przepisów i zdębiałam jak zobaczyłam przepis na pierogi bez jajek, ale zawierzam Pani całkowicie i jeszcze fakt że ciasto można ukręcić w robocie :)
Olga Smile napisał
AgaSowa – u nas w rodzinie nigdy się jajek do pierogów nie dodawało, dzięki temu ciasto jest delikatniejsze po ugotowaniu, ale wiem, że są różne przepisy :)
Maja napisał
ile gotuje się pierogi?
Olga Smile napisał
Maja – od wypłynięcia na powierzchnie wody jakąś minutę :) Wyłów jednego i sprawdź (spróbuj, czy jest OK), kwestia grubości ciasta.
Ilona napisał
Nie stety mi nie wyszly ciasto twarde jak kamien wyrzucilam moja babcia powiedziala ze nigdy do ciasta na pierogi nie daje sie goracej wody potem zrobilam z zimna z kranu i wszly super