Jak zrobić dashi
Klasyczny bulion dashi przygotowuje się z katsuobushi lub bonito, czyli suszonych i lekko podwędzanych płatów tuńczyka. Mój bulion jest wegetariański! Przygotowałam go trochę inaczej, niestandardowo można powiedzieć. Tak lubimy i tak go właśnie pijemy. Bulion dashi wykorzystuję do przygotowania zupy miso. Z zupą miso i bulionem jest tak, że albo się go lubi, albo zwyczajnie nienawidzi i uważa za niejadalny. Ja go uwielbiam i mogę pić bez przerwy. Za to listków kolendry nie tykam i nie wiem, po co ktoś dodaje je do jedzenia. Co ciekawe z nasionami tak nie mam.
Jak zrobić dashi
Składniki na dashi
- 35 g grzybów shitake (poku)
- 1 spory płat kombu
- 1/2 szklanki sosu sojowego (tamari jest bezglutenowy)
- 1/2 szklanki mirin (wino ryżowe)
- 3 litry wody
Przygotowanie Dashi
- Zagotowuję wodę w garnku, wrzucam grzyby, doprowadzam do ponownego wrzenia, przykrywam pokrywką i zostawiam na 3-4 godziny, żeby oddały smak i zmiękły.
- Dodaję kawałek kombu.
- Wstawiam na gaz i utrzymuję wysoka temperaturę, ale UWAGA! Bulion nie powinien się zagotować. Mogą unosić się lekkie bąbelki z dna, ale bez gotowania. Trzymam w takiej temperaturze przez 40 minut.
- Wyławiam kombu, dodaję sos sojowy i mirin. Trzymam na gazie jeszcze 10 minut. Wyłączam i już dashi wegetariański gotowy!
Elżbieta Jankowska napisał
czym można zastąpić kombu i gdzie je kupić ?
Olga Smile napisał
Elżbieta Jankowska – nie da się one są bardzo charakterystyczne takie glonowate i morskie. Ja kupuję w Kuchniach Świata. Ostatnio nabyłam w Wa-wie w Złotych Tarasach. Są też na allegro i w internetowych sklepach do woli :)
Barbara Wieczkowska napisał
Hmmm ja radze grzyby najpierw dobrze opłukać i umyć pomimo że są suszone zawierają troszeczke brudu , Tak dobrze opłukane namoczyć w dobrze ciepłej wodzie w szklanej misce pod przykryciem przez całą noc . W tedy dopiero na drugi dzień przelać wywar z miski razem z grzybami uzupełnić przegotowaną wodą dodać kombu i gotować . A sosu sojowego i mirin dodać odrobine , Ja w Japoni się nie spotkałam z dodawaniem tak dużęj ilości sosu sojowego i mirin , glony kombu same w sobie zawieraja dużą ilość soli i specyficzny posmak oddają :) Prawdziwe dashi nie ma tak intensywnego ciemnego koloru , co mysle ze spowodowało to za duża ilość sosu sojowego lub nie odpowiednie naswietlenie przy robieniu zdjęć . Pozdrawiam
Elżbieta Jankowska napisał
Bardzo dziękuję.Znam to miejsce i to bardzo dobrze,.
Olga Smile napisał
Barbara Wieczkowska – dashi w Japonii nie jest wege to dla tego. Główny smak dają suszone ryby i jasny kolor uzyskuje się z założenia.
Barbara Wieczkowska napisał
Tak wiem dodaje się jeszcze suszone ryby tak zwane Bonito, a właściwie Katsuobushi to bardzo popularny dodatek w kuchni japońskiej. Są to suszone, płatki wędzonego, fermentowanego tuńczyka, zwane potocznie morskim bekonem. Na bazie płatków bonito przygotowuje się słynny japoński bulion dashi wykorzystywany do przygotowywania większości tradycyjnych, japońskich zup (między innymi słynnego miso). Płatki rybne często również pełnią funkcję dekoracji-posypuje się nimi gotowe dania. Ja robie bardzo często okonomiyaki , która to pizze bardzo lubi moja rodzina i ja . A płatkami bonito i sproszkowanymi glonami posypuje na wierzchu pizze . Za to bardzo mi się podobaja przepisy na mąki i oleje robione wyciskarką . Ostatnio własnie zrobiłam mąkę jaglaną twojego przepisu i musze powiedzieć że wyszła rewelacyjna :)
Olga Smile napisał
Barbara Wieczkowska – fajnie, że mąka smakowała :)
Barbara Wieczkowska napisał
Mało powiedziane że smakowała jest tak rewelacyjna i słodka że przeszła moje oczekiwania . Dzisiaj z nich upiekłam ciasteczka i juz znikneły z talerza jeszcze ciepe . Pachniało w całym domu tak że każdy zagladał co chwile przez okienkjo do piekarnika :) Robisz ciężką i dobra robote aby tak dalej .
Olga Smile napisał
dzięki :)
Aga Nobell napisał
Uwielbiam miso, a robię go prosciutko. Gdy ugotuję jakąkolwiek warzywna zupę, odlewam dużą szklankę bulionu. W dowolnej chwili bulion ten podgrzewam i dodaję łyżeczkę pasty miso oraz posiekaną pietruszkę. Prosciej chyba nie można:)