Bardzo często zadajecie mi pytanie jak zrobić jogurt domowy. Czy lepszy jest jogurt domowy z jogurtownicy, z piekarnika czy z garnka stojącego na kaloryferze. Czy da się zrobić prawdziwy jogurt probiotyczny i jak generalnie zorganizować jego przygotowywanie w domu. Jest kilka zasad i postaram się wam je przekazać w największym skrócie.
Jak zrobić jogurt domowy
- Mleko należy pasteryzować w celu wyeliminowania niepożądanych kultur bakterii. Mleko podgrzewam do około 85 stopni. Zdejmuję z ognia o studzę do temperatury 46-45 stopni. (jeśli nie masz termometru można temperaturę mleka po schłodzeniu sprawdzić tak: włożyć do niego mały palec od dłoni na 10 sekund. Mleko powinno być ciepłe ale nie parzyć!)
- Dodaję do mleka starter (kultury bakterii) lub około 100 ml podgrzanego jogurtu z poprzedniej produkcji jogurtu na każdy 1 litr mleka. Mieszam dokładnie.
- Przelewam do jogurtownicy, słoika lub garnka. Podczas rozwoju bakterii temperatura MUSI WYNOSIĆ 44-43 stopnie!
- Zaszczepione mleko odstawiam na około 6-12 godzin. Im dłużej stoi tym będzie gęściejszy i bardziej kwaskowy s maku.
- Po zgęstnieniu i utworzeniu skrzepu pojemnik z jogurtem wstawiam do lodówki. Jogurt nadaje się do jedzenia przez około 5 dni.
Jak smakuje jogurt domowy
Jogurt domowy ma zdecydowanie lepszy smak niż te, które możecie nabyć w sklepach. Jest gęsty, mimo braku zagęszczaczy i stabilizatorów. Jest odświeżający, o lekko kwaskowym smaku ponieważ, nie zawiera cukru, syropów i słodzików
Jogurt domowy z jakiego mleka
Do produkcji jogurtu domowego nadaje się mleko krowie, kozie, owcze. Zarówno tłuste, półtłuste jak i chude. Im mleko tłuściejsze, tym jogurt będzie bardziej gęsty!
Jogurtownica opinie
Tu opinie są podzielone. Sama mam ich kilka i ostatnio leżą i zajmując miejsce w szafce. Jogurtownica ma za zadanie utrzymanie temperatury w granicach 45-42 stopni. Bakterie, którymi zaszczepiamy jogurt namnażają się właśnie w takiej temperaturze. Jeśli temperatura będzie niższa jogurt nie powstanie!
- Jogurt domowy w jogurtownicy – Jogurtownica elektryczna – składa się zazwyczaj z grzejącej podstawy i słoików. Potrafi przegrzewać jogurt.
- Jogurt domowy w jogurtownicy – Jogurtownica termos – wlewa się mleko do termosu i zakręca. Najczęściej nie dogrzewa lub przegrzewa jogurt
- Jogurt domowy w piekarniku – Piekarnik – przygotowywanie jogurtu w piekarniku jest proste. Wystarczy wstawić do wnętrza piekarnika z włączonym światełkiem garnek z zaszczepionym mlekiem. Temperatura w piekarniku wynosi około 43 stopni.
- Jogurt domowy w opiekaczu do chleba – da się a jakże. Jeśli możecie ustawić temperaturę na przykład 43 stopnie, wtedy będzie idealnie!
- Jogurt domowy w dehydratorze – da się a jakże. Jeśli możecie ustawić temperaturę na przykład 43 stopnie, wtedy będzie idealnie!
- Jogurt domowy w kocu – wystarczy mleko zaszczepione bakteriami wlać do słoika, zakręcić i owinąć kocem. Ja stawiam na kaloryferze dodatkowo.
CZY INTERESUJĄ WAS PRZEPISY NA MLECZNE PRZETWORY i SERY KROWIE? Umiem zrobić i czasami przygotowuję dla przyjaciół i bliskich: kefir, jogurt, śmietanę, masło, ser biały twarogowy, ricottę, bunz krowi, oscypki białe i wędzone, sery framage, miękkie i twardsze odmiany twarogów oraz dojrzewające sery pleśniowe. Jest tego czasami cała masa i dwie kanki mleka.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
Bardzo :-)
ostatnio co chwilę robimy labneh, a teraz szukam przepisu na ser dojrzewający, ale w warunkach domowych. Nie mam przewiewnej piwniczki z idealnymi warunkami.
alez oczywiście!
A jeśli mogę zapytać, bo Twojego bloga śledzę dobrych kilka lat, na pewno 5… Co się stało, że po takim długim okresie opracowywania „normalnych” przepisów, teraz jest tak bardzo wegańsko i gf? Rozumiem alergię czy preferencje dziecka… Ale czy całą rodziną tak radykalnie zmieniliście dietę? ☺
Krystyna Zofia OdKotów – zmieniliśmy dietę codzienną z potrzeby zdrowotnej, alergicznej i celiakii. Blog ma 10 lat … matko jak czas leci … i zmienia się razem z naszym odżywianiem. Ponieważ uwielbiam gotować i żadnych przepisów się nie boję to przygotowuję różne dania i przepisy dla czytelników. Jak czegoś nie jemy, gotuję wtedy, gdy mam na to chętnych :) Co miesiąc czyta bloga ponad MILION czytelników! to zobowiązuje do różnorodności :) zresztą wychodzę z założenia, że moja strona jest przeznaczony dla LUDZI NA RÓŻNYCH DIETACH :D
Ponieważ sama jestem elastyczna i elastycznie podchodzę do odżywiania, to staram się niczego ludziom nie narzucać ani nie pozwalam narzucać sobie. W myśl zasady „dla każdego coś dobrego” albo „niech każdy wybierze, co woli” :)
Jurek Błaszak – z pleśnią?
to już wyższa półka, na początek myślę o czymś w stylu korycińskiego, chętnie zrobiłbym goudę, zobaczymy :)
Jakby co, to ja się nie czepiam, zainteresował mnie proces po prostu ☺ Sama jadałam zawsze „zwyczajnie”, ale odkąd zaczęłam – z przypadku, ale i z pasji – 3 lata temu pracę zawodową w kuchni, musiałam siłą rzeczy „wejść” w temat weganizmu. I wpadłam po uszy ☺ Uważam, że stworzyć pyszne danie wegańskie jest trudniej, niż to z nabiałem, czy z mięsem.
A na marginesie, proszę przemyśleć, czy odważyłaby się Pani kiedyś na konkurs, w którym nagrodą byłby dzień z Panią w Pani kuchni. Bo to by było na pewno cudowne doświadczenie.
chcemy! bardzo!