Jak zrobić jogurt domowy
Bardzo często zadajecie mi pytanie jak zrobić jogurt domowy. Czy lepszy jest jogurt domowy z jogurtownicy, z piekarnika czy z garnka stojącego na kaloryferze. Czy da się zrobić prawdziwy jogurt probiotyczny i jak generalnie zorganizować jego przygotowywanie w domu. Jest kilka zasad i postaram się wam je przekazać w największym skrócie.
Jak zrobić jogurt domowy
- Mleko należy pasteryzować w celu wyeliminowania niepożądanych kultur bakterii. Mleko podgrzewam do około 85 stopni. Zdejmuję z ognia o studzę do temperatury 46-45 stopni. (jeśli nie masz termometru można temperaturę mleka po schłodzeniu sprawdzić tak: włożyć do niego mały palec od dłoni na 10 sekund. Mleko powinno być ciepłe ale nie parzyć!)
- Dodaję do mleka starter (kultury bakterii) lub około 100 ml podgrzanego jogurtu z poprzedniej produkcji jogurtu na każdy 1 litr mleka. Mieszam dokładnie.
- Przelewam do jogurtownicy, słoika lub garnka. Podczas rozwoju bakterii temperatura MUSI WYNOSIĆ 44-43 stopnie!
- Zaszczepione mleko odstawiam na około 6-12 godzin. Im dłużej stoi tym będzie gęściejszy i bardziej kwaskowy s maku.
- Po zgęstnieniu i utworzeniu skrzepu pojemnik z jogurtem wstawiam do lodówki. Jogurt nadaje się do jedzenia przez około 5 dni.
Jak smakuje jogurt domowy
Jogurt domowy ma zdecydowanie lepszy smak niż te, które możecie nabyć w sklepach. Jest gęsty, mimo braku zagęszczaczy i stabilizatorów. Jest odświeżający, o lekko kwaskowym smaku ponieważ, nie zawiera cukru, syropów i słodzików
Jogurt domowy z jakiego mleka
Do produkcji jogurtu domowego nadaje się mleko krowie, kozie, owcze. Zarówno tłuste, półtłuste jak i chude. Im mleko tłuściejsze, tym jogurt będzie bardziej gęsty!
Jogurtownica opinie
Tu opinie są podzielone. Sama mam ich kilka i ostatnio leżą i zajmując miejsce w szafce. Jogurtownica ma za zadanie utrzymanie temperatury w granicach 45-42 stopni. Bakterie, którymi zaszczepiamy jogurt namnażają się właśnie w takiej temperaturze. Jeśli temperatura będzie niższa jogurt nie powstanie!
- Jogurt domowy w jogurtownicy – Jogurtownica elektryczna – składa się zazwyczaj z grzejącej podstawy i słoików. Potrafi przegrzewać jogurt.
- Jogurt domowy w jogurtownicy – Jogurtownica termos – wlewa się mleko do termosu i zakręca. Najczęściej nie dogrzewa lub przegrzewa jogurt
- Jogurt domowy w piekarniku – Piekarnik – przygotowywanie jogurtu w piekarniku jest proste. Wystarczy wstawić do wnętrza piekarnika z włączonym światełkiem garnek z zaszczepionym mlekiem. Temperatura w piekarniku wynosi około 43 stopni.
- Jogurt domowy w opiekaczu do chleba – da się a jakże. Jeśli możecie ustawić temperaturę na przykład 43 stopnie, wtedy będzie idealnie!
- Jogurt domowy w dehydratorze – da się a jakże. Jeśli możecie ustawić temperaturę na przykład 43 stopnie, wtedy będzie idealnie!
- Jogurt domowy w kocu – wystarczy mleko zaszczepione bakteriami wlać do słoika, zakręcić i owinąć kocem. Ja stawiam na kaloryferze dodatkowo.
CZY INTERESUJĄ WAS PRZEPISY NA MLECZNE PRZETWORY i SERY KROWIE? Umiem zrobić i czasami przygotowuję dla przyjaciół i bliskich: kefir, jogurt, śmietanę, masło, ser biały twarogowy, ricottę, bunz krowi, oscypki białe i wędzone, sery framage, miękkie i twardsze odmiany twarogów oraz dojrzewające sery pleśniowe. Jest tego czasami cała masa i dwie kanki mleka.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
aogurt kokosowy gęsty, kremowy, idealny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie aż ślinka cieknie. To ostatnio mój ulubiony jogurt!
Roślinny kefir sojowy oto propozycja dla osób bezmlecznych, w sam raz do koktajli, polania ziemniaków lub jako orzeźwiający napój codzienny.
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kryształy – grzybki kefirowe małe białe grzybki w kształcie kalafiorków pozwolą na przygotowanie wciągu doby żywego kefiru pełnego dobroczynnych bakterii.
Kefir wodny
Kefir wodny jest świetna alternatywa dla kefirów mlecznych, których nie mogą spożywać wszyscy. Idealny dla osób na diecie bezmlecznecznej i wegańskiej.
Jak zrobić jogurt domowy to prosta instrukcja do przygotowania zdrowych, domowych, probiotycznych jogurtów z mleka krowiego!
Śmietana kokosowa stanowi wspaniałą, zdrowa i pyszna alternatywę dla nabiału zwierzęcego na które niektóre osoby mogą mieć alergię lub unikają go z innych powodów.
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Śmietana z orzechów nerkowca jest jedną z częściej pojawiających się śmietan w moim domu. Używaj jej do zup, do gulaszy, do curry, do zapiekanek sosów do makaronu i ziemniaków. Uwielbiam i już!
Kombucha
Kombucha inaczej kombucza, grzybek japoński, grzyb herbaciany. Przygotowuje się napój na bazie cukru, miodu lub syropu klonowego i dowolnego gatunku herbaty.
Rejuvelac napój probiotyczny
Rejuvelac napój probiotyczny przygotowuje się na bazie kiełkujących nasion. Może być w wersji bezglutenowej i klasycznej pszennej.
Absolutnie nasz ulubiony serek waniliowy z kaszy jaglanej z owocami. Pyszny i zdrowy podobnie jak budyń!
Budyń z kaszy jaglanej kremowy, delikatny, pyszny! Robię go często na zmianę z serkiem i jogurtem.
Ach ta konsystencja i smak! Budyń z ryżu jest po prostu rewelacyjny! Aż prosi się o zjedzenie!
Cudowny deser kokosowy to absolutne szaleństwo smaków!
Waniliowy, kremowy, świetny w smaku jogurt z kaszy jaglanej poleca się na zdrowe i pożywne śniadania!
Elżbieta Anna Kruczkiewicz napisał
Bardzo :-)
Jurek Błaszak napisał
ostatnio co chwilę robimy labneh, a teraz szukam przepisu na ser dojrzewający, ale w warunkach domowych. Nie mam przewiewnej piwniczki z idealnymi warunkami.
Barbara Nowicka napisał
alez oczywiście!
Krystyna Zofia OdKotów napisał
A jeśli mogę zapytać, bo Twojego bloga śledzę dobrych kilka lat, na pewno 5… Co się stało, że po takim długim okresie opracowywania „normalnych” przepisów, teraz jest tak bardzo wegańsko i gf? Rozumiem alergię czy preferencje dziecka… Ale czy całą rodziną tak radykalnie zmieniliście dietę? ☺
Olga Smile napisał
Krystyna Zofia OdKotów – zmieniliśmy dietę codzienną z potrzeby zdrowotnej, alergicznej i celiakii. Blog ma 10 lat … matko jak czas leci … i zmienia się razem z naszym odżywianiem. Ponieważ uwielbiam gotować i żadnych przepisów się nie boję to przygotowuję różne dania i przepisy dla czytelników. Jak czegoś nie jemy, gotuję wtedy, gdy mam na to chętnych :) Co miesiąc czyta bloga ponad MILION czytelników! to zobowiązuje do różnorodności :) zresztą wychodzę z założenia, że moja strona jest przeznaczony dla LUDZI NA RÓŻNYCH DIETACH :D
Ponieważ sama jestem elastyczna i elastycznie podchodzę do odżywiania, to staram się niczego ludziom nie narzucać ani nie pozwalam narzucać sobie. W myśl zasady „dla każdego coś dobrego” albo „niech każdy wybierze, co woli” :)
Olga Smile napisał
Jurek Błaszak – z pleśnią?
Jurek Błaszak napisał
to już wyższa półka, na początek myślę o czymś w stylu korycińskiego, chętnie zrobiłbym goudę, zobaczymy :)
Krystyna Zofia OdKotów napisał
Jakby co, to ja się nie czepiam, zainteresował mnie proces po prostu ☺ Sama jadałam zawsze „zwyczajnie”, ale odkąd zaczęłam – z przypadku, ale i z pasji – 3 lata temu pracę zawodową w kuchni, musiałam siłą rzeczy „wejść” w temat weganizmu. I wpadłam po uszy ☺ Uważam, że stworzyć pyszne danie wegańskie jest trudniej, niż to z nabiałem, czy z mięsem.
Krystyna Zofia OdKotów napisał
A na marginesie, proszę przemyśleć, czy odważyłaby się Pani kiedyś na konkurs, w którym nagrodą byłby dzień z Panią w Pani kuchni. Bo to by było na pewno cudowne doświadczenie.
Justyna Kędra napisał
chcemy! bardzo!