Jak zrobić jogurt domowy
Bardzo często zadajecie mi pytanie jak zrobić jogurt domowy. Czy lepszy jest jogurt domowy z jogurtownicy, z piekarnika czy z garnka stojącego na kaloryferze. Czy da się zrobić prawdziwy jogurt probiotyczny i jak generalnie zorganizować jego przygotowywanie w domu. Jest kilka zasad i postaram się wam je przekazać w największym skrócie.
Jak zrobić jogurt domowy
- Mleko należy pasteryzować w celu wyeliminowania niepożądanych kultur bakterii. Mleko podgrzewam do około 85 stopni. Zdejmuję z ognia o studzę do temperatury 46-45 stopni. (jeśli nie masz termometru można temperaturę mleka po schłodzeniu sprawdzić tak: włożyć do niego mały palec od dłoni na 10 sekund. Mleko powinno być ciepłe ale nie parzyć!)
- Dodaję do mleka starter (kultury bakterii) lub około 100 ml podgrzanego jogurtu z poprzedniej produkcji jogurtu na każdy 1 litr mleka. Mieszam dokładnie.
- Przelewam do jogurtownicy, słoika lub garnka. Podczas rozwoju bakterii temperatura MUSI WYNOSIĆ 44-43 stopnie!
- Zaszczepione mleko odstawiam na około 6-12 godzin. Im dłużej stoi tym będzie gęściejszy i bardziej kwaskowy s maku.
- Po zgęstnieniu i utworzeniu skrzepu pojemnik z jogurtem wstawiam do lodówki. Jogurt nadaje się do jedzenia przez około 5 dni.
Jak smakuje jogurt domowy
Jogurt domowy ma zdecydowanie lepszy smak niż te, które możecie nabyć w sklepach. Jest gęsty, mimo braku zagęszczaczy i stabilizatorów. Jest odświeżający, o lekko kwaskowym smaku ponieważ, nie zawiera cukru, syropów i słodzików
Jogurt domowy z jakiego mleka
Do produkcji jogurtu domowego nadaje się mleko krowie, kozie, owcze. Zarówno tłuste, półtłuste jak i chude. Im mleko tłuściejsze, tym jogurt będzie bardziej gęsty!
Jogurtownica opinie
Tu opinie są podzielone. Sama mam ich kilka i ostatnio leżą i zajmując miejsce w szafce. Jogurtownica ma za zadanie utrzymanie temperatury w granicach 45-42 stopni. Bakterie, którymi zaszczepiamy jogurt namnażają się właśnie w takiej temperaturze. Jeśli temperatura będzie niższa jogurt nie powstanie!
- Jogurt domowy w jogurtownicy – Jogurtownica elektryczna – składa się zazwyczaj z grzejącej podstawy i słoików. Potrafi przegrzewać jogurt.
- Jogurt domowy w jogurtownicy – Jogurtownica termos – wlewa się mleko do termosu i zakręca. Najczęściej nie dogrzewa lub przegrzewa jogurt
- Jogurt domowy w piekarniku – Piekarnik – przygotowywanie jogurtu w piekarniku jest proste. Wystarczy wstawić do wnętrza piekarnika z włączonym światełkiem garnek z zaszczepionym mlekiem. Temperatura w piekarniku wynosi około 43 stopni.
- Jogurt domowy w opiekaczu do chleba – da się a jakże. Jeśli możecie ustawić temperaturę na przykład 43 stopnie, wtedy będzie idealnie!
- Jogurt domowy w dehydratorze – da się a jakże. Jeśli możecie ustawić temperaturę na przykład 43 stopnie, wtedy będzie idealnie!
- Jogurt domowy w kocu – wystarczy mleko zaszczepione bakteriami wlać do słoika, zakręcić i owinąć kocem. Ja stawiam na kaloryferze dodatkowo.
CZY INTERESUJĄ WAS PRZEPISY NA MLECZNE PRZETWORY i SERY KROWIE? Umiem zrobić i czasami przygotowuję dla przyjaciół i bliskich: kefir, jogurt, śmietanę, masło, ser biały twarogowy, ricottę, bunz krowi, oscypki białe i wędzone, sery framage, miękkie i twardsze odmiany twarogów oraz dojrzewające sery pleśniowe. Jest tego czasami cała masa i dwie kanki mleka.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
aogurt kokosowy gęsty, kremowy, idealny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie aż ślinka cieknie. To ostatnio mój ulubiony jogurt!
Roślinny kefir sojowy oto propozycja dla osób bezmlecznych, w sam raz do koktajli, polania ziemniaków lub jako orzeźwiający napój codzienny.
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kryształy – grzybki kefirowe małe białe grzybki w kształcie kalafiorków pozwolą na przygotowanie wciągu doby żywego kefiru pełnego dobroczynnych bakterii.
Kefir wodny
Kefir wodny jest świetna alternatywa dla kefirów mlecznych, których nie mogą spożywać wszyscy. Idealny dla osób na diecie bezmlecznecznej i wegańskiej.
Jak zrobić jogurt domowy to prosta instrukcja do przygotowania zdrowych, domowych, probiotycznych jogurtów z mleka krowiego!
Śmietana kokosowa stanowi wspaniałą, zdrowa i pyszna alternatywę dla nabiału zwierzęcego na które niektóre osoby mogą mieć alergię lub unikają go z innych powodów.
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Śmietana z orzechów nerkowca jest jedną z częściej pojawiających się śmietan w moim domu. Używaj jej do zup, do gulaszy, do curry, do zapiekanek sosów do makaronu i ziemniaków. Uwielbiam i już!
Kombucha
Kombucha inaczej kombucza, grzybek japoński, grzyb herbaciany. Przygotowuje się napój na bazie cukru, miodu lub syropu klonowego i dowolnego gatunku herbaty.
Rejuvelac napój probiotyczny
Rejuvelac napój probiotyczny przygotowuje się na bazie kiełkujących nasion. Może być w wersji bezglutenowej i klasycznej pszennej.
Absolutnie nasz ulubiony serek waniliowy z kaszy jaglanej z owocami. Pyszny i zdrowy podobnie jak budyń!
Budyń z kaszy jaglanej kremowy, delikatny, pyszny! Robię go często na zmianę z serkiem i jogurtem.
Ach ta konsystencja i smak! Budyń z ryżu jest po prostu rewelacyjny! Aż prosi się o zjedzenie!
Cudowny deser kokosowy to absolutne szaleństwo smaków!
Waniliowy, kremowy, świetny w smaku jogurt z kaszy jaglanej poleca się na zdrowe i pożywne śniadania!
Barbara Adamczyk napisał
Ale pracowita z Pani kobitka.!!
Olga Smile napisał
Agnieszka Kalata – ja robię dużo wegańskich serów, mam podpuszczki wegańskie i kultury serowarskie do wegańskich nabiałów :)
Olga Smile napisał
Agnieszka Kalata – nie jem jajek ani miodu ale nie mam zamiaru nikogo kamienować, zawsze piszę TRZEBA ŻYĆ I DAĆ ŻYĆ INNYM. Ponieważ sama jestem elastyczna i elastycznie podchodzę do odżywiania, to staram się niczego ludziom nie narzucać ani nie pozwalam narzucać sobie.
Agnieszka Kalata napisał
Toteż ja to samo, a nie miałaś już kilku sądów nad sobą od tych najprawdziwszych z prawdziwych? Ja się wpisałam z grup, bo potrafią wyzwać od faszystów.
Amelia Wieczorek napisał
A jak można zrobić maslo ale nie z mleka krowiego samemu w domu ?.
Agata Mazurkiewicz napisał
Wolę wegańskie ….choć do wegan mojej rodzinie daleko ….:D
Olga Smile napisał
Agnieszka Kalata – dlatego nie piszę w wege grupach :) Taki przykład z życia, mam przyjaciół. Najpierw przyjeżdżali do nas ze swoim mięsem-kiełbasami (grupy grzmiały, że nie mam prawa ich wpuszczać ;) Ja im gotowałam z tego to, co chcieli. Po kilku latach, nie przywozili i jedli z nami warzywnie będąc u nas kilka dni. Teraz sami są wege. Ludziom się zmienia … krzyczą najczęściej młodzi-waleczni i mam wrażenie, że tym krzyczeniem starają się sami utwierdzić w swoich przekonaniach.
Jeśli przyjaciele, znajomi, rodzina jedzą mięso i twierdzą, że to dla nich zdrowe, to ja dla nich mięso gotuję, jeśli mnie poproszą, mam takie podejście, że DIETA JEST SPRAWĄ INDYWIDUALNĄ. A ja nie wtranżalam się w czyjeś życie ;) Duża ze mnie dziewczynka i nie muszę się ani wykrzyczeć, ani wyszaleć ani tym bardziej kłócić czy tłumaczyć na forach i w grupach z tego co gotuję, dla kogo i czym kogoś karmię :) Ale jestem niezależna ;)
Jurek Błaszak napisał
Olga Smile to wszystko zależy od podejścia, mam znajomą, która od lat jest wegetarianką, a potrafi zrobić doskonałe mięso :) Nie ma co się specjalnie przejmować ludźmi, tylko jeść to co lubimy.
Joanna Zieliñska napisał
Ja również wolę wegańskie.
Amelia Wieczorek napisał
Ja tez lubię,i staram sie jeść jak najmniej ale i rez sie uczę ,przyznaje się bez bicia lubię ryby i drob,jedynie chciałabym choc raz skosztować królika ale wieprzowiny i wolowiny nie kupuje i niejem.