Bardzo często zadajecie mi pytanie jak zrobić jogurt domowy. Czy lepszy jest jogurt domowy z jogurtownicy, z piekarnika czy z garnka stojącego na kaloryferze. Czy da się zrobić prawdziwy jogurt probiotyczny i jak generalnie zorganizować jego przygotowywanie w domu. Jest kilka zasad i postaram się wam je przekazać w największym skrócie.
Jak zrobić jogurt domowy
- Mleko należy pasteryzować w celu wyeliminowania niepożądanych kultur bakterii. Mleko podgrzewam do około 85 stopni. Zdejmuję z ognia o studzę do temperatury 46-45 stopni. (jeśli nie masz termometru można temperaturę mleka po schłodzeniu sprawdzić tak: włożyć do niego mały palec od dłoni na 10 sekund. Mleko powinno być ciepłe ale nie parzyć!)
- Dodaję do mleka starter (kultury bakterii) lub około 100 ml podgrzanego jogurtu z poprzedniej produkcji jogurtu na każdy 1 litr mleka. Mieszam dokładnie.
- Przelewam do jogurtownicy, słoika lub garnka. Podczas rozwoju bakterii temperatura MUSI WYNOSIĆ 44-43 stopnie!
- Zaszczepione mleko odstawiam na około 6-12 godzin. Im dłużej stoi tym będzie gęściejszy i bardziej kwaskowy s maku.
- Po zgęstnieniu i utworzeniu skrzepu pojemnik z jogurtem wstawiam do lodówki. Jogurt nadaje się do jedzenia przez około 5 dni.
Jak smakuje jogurt domowy
Jogurt domowy ma zdecydowanie lepszy smak niż te, które możecie nabyć w sklepach. Jest gęsty, mimo braku zagęszczaczy i stabilizatorów. Jest odświeżający, o lekko kwaskowym smaku ponieważ, nie zawiera cukru, syropów i słodzików
Jogurt domowy z jakiego mleka
Do produkcji jogurtu domowego nadaje się mleko krowie, kozie, owcze. Zarówno tłuste, półtłuste jak i chude. Im mleko tłuściejsze, tym jogurt będzie bardziej gęsty!
Jogurtownica opinie
Tu opinie są podzielone. Sama mam ich kilka i ostatnio leżą i zajmując miejsce w szafce. Jogurtownica ma za zadanie utrzymanie temperatury w granicach 45-42 stopni. Bakterie, którymi zaszczepiamy jogurt namnażają się właśnie w takiej temperaturze. Jeśli temperatura będzie niższa jogurt nie powstanie!
- Jogurt domowy w jogurtownicy – Jogurtownica elektryczna – składa się zazwyczaj z grzejącej podstawy i słoików. Potrafi przegrzewać jogurt.
- Jogurt domowy w jogurtownicy – Jogurtownica termos – wlewa się mleko do termosu i zakręca. Najczęściej nie dogrzewa lub przegrzewa jogurt
- Jogurt domowy w piekarniku – Piekarnik – przygotowywanie jogurtu w piekarniku jest proste. Wystarczy wstawić do wnętrza piekarnika z włączonym światełkiem garnek z zaszczepionym mlekiem. Temperatura w piekarniku wynosi około 43 stopni.
- Jogurt domowy w opiekaczu do chleba – da się a jakże. Jeśli możecie ustawić temperaturę na przykład 43 stopnie, wtedy będzie idealnie!
- Jogurt domowy w dehydratorze – da się a jakże. Jeśli możecie ustawić temperaturę na przykład 43 stopnie, wtedy będzie idealnie!
- Jogurt domowy w kocu – wystarczy mleko zaszczepione bakteriami wlać do słoika, zakręcić i owinąć kocem. Ja stawiam na kaloryferze dodatkowo.
CZY INTERESUJĄ WAS PRZEPISY NA MLECZNE PRZETWORY i SERY KROWIE? Umiem zrobić i czasami przygotowuję dla przyjaciół i bliskich: kefir, jogurt, śmietanę, masło, ser biały twarogowy, ricottę, bunz krowi, oscypki białe i wędzone, sery framage, miękkie i twardsze odmiany twarogów oraz dojrzewające sery pleśniowe. Jest tego czasami cała masa i dwie kanki mleka.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
Ale pracowita z Pani kobitka.!!
Agnieszka Kalata – ja robię dużo wegańskich serów, mam podpuszczki wegańskie i kultury serowarskie do wegańskich nabiałów :)
Agnieszka Kalata – nie jem jajek ani miodu ale nie mam zamiaru nikogo kamienować, zawsze piszę TRZEBA ŻYĆ I DAĆ ŻYĆ INNYM. Ponieważ sama jestem elastyczna i elastycznie podchodzę do odżywiania, to staram się niczego ludziom nie narzucać ani nie pozwalam narzucać sobie.
Toteż ja to samo, a nie miałaś już kilku sądów nad sobą od tych najprawdziwszych z prawdziwych? Ja się wpisałam z grup, bo potrafią wyzwać od faszystów.
A jak można zrobić maslo ale nie z mleka krowiego samemu w domu ?.
Wolę wegańskie ….choć do wegan mojej rodzinie daleko ….:D
Agnieszka Kalata – dlatego nie piszę w wege grupach :) Taki przykład z życia, mam przyjaciół. Najpierw przyjeżdżali do nas ze swoim mięsem-kiełbasami (grupy grzmiały, że nie mam prawa ich wpuszczać ;) Ja im gotowałam z tego to, co chcieli. Po kilku latach, nie przywozili i jedli z nami warzywnie będąc u nas kilka dni. Teraz sami są wege. Ludziom się zmienia … krzyczą najczęściej młodzi-waleczni i mam wrażenie, że tym krzyczeniem starają się sami utwierdzić w swoich przekonaniach.
Jeśli przyjaciele, znajomi, rodzina jedzą mięso i twierdzą, że to dla nich zdrowe, to ja dla nich mięso gotuję, jeśli mnie poproszą, mam takie podejście, że DIETA JEST SPRAWĄ INDYWIDUALNĄ. A ja nie wtranżalam się w czyjeś życie ;) Duża ze mnie dziewczynka i nie muszę się ani wykrzyczeć, ani wyszaleć ani tym bardziej kłócić czy tłumaczyć na forach i w grupach z tego co gotuję, dla kogo i czym kogoś karmię :) Ale jestem niezależna ;)
Olga Smile to wszystko zależy od podejścia, mam znajomą, która od lat jest wegetarianką, a potrafi zrobić doskonałe mięso :) Nie ma co się specjalnie przejmować ludźmi, tylko jeść to co lubimy.
Ja również wolę wegańskie.
Ja tez lubię,i staram sie jeść jak najmniej ale i rez sie uczę ,przyznaje się bez bicia lubię ryby i drob,jedynie chciałabym choc raz skosztować królika ale wieprzowiny i wolowiny nie kupuje i niejem.