Bardzo często zadajecie mi pytanie jak zrobić jogurt domowy. Czy lepszy jest jogurt domowy z jogurtownicy, z piekarnika czy z garnka stojącego na kaloryferze. Czy da się zrobić prawdziwy jogurt probiotyczny i jak generalnie zorganizować jego przygotowywanie w domu. Jest kilka zasad i postaram się wam je przekazać w największym skrócie.
Jak zrobić jogurt domowy
- Mleko należy pasteryzować w celu wyeliminowania niepożądanych kultur bakterii. Mleko podgrzewam do około 85 stopni. Zdejmuję z ognia o studzę do temperatury 46-45 stopni. (jeśli nie masz termometru można temperaturę mleka po schłodzeniu sprawdzić tak: włożyć do niego mały palec od dłoni na 10 sekund. Mleko powinno być ciepłe ale nie parzyć!)
- Dodaję do mleka starter (kultury bakterii) lub około 100 ml podgrzanego jogurtu z poprzedniej produkcji jogurtu na każdy 1 litr mleka. Mieszam dokładnie.
- Przelewam do jogurtownicy, słoika lub garnka. Podczas rozwoju bakterii temperatura MUSI WYNOSIĆ 44-43 stopnie!
- Zaszczepione mleko odstawiam na około 6-12 godzin. Im dłużej stoi tym będzie gęściejszy i bardziej kwaskowy s maku.
- Po zgęstnieniu i utworzeniu skrzepu pojemnik z jogurtem wstawiam do lodówki. Jogurt nadaje się do jedzenia przez około 5 dni.
Jak smakuje jogurt domowy
Jogurt domowy ma zdecydowanie lepszy smak niż te, które możecie nabyć w sklepach. Jest gęsty, mimo braku zagęszczaczy i stabilizatorów. Jest odświeżający, o lekko kwaskowym smaku ponieważ, nie zawiera cukru, syropów i słodzików
Jogurt domowy z jakiego mleka
Do produkcji jogurtu domowego nadaje się mleko krowie, kozie, owcze. Zarówno tłuste, półtłuste jak i chude. Im mleko tłuściejsze, tym jogurt będzie bardziej gęsty!
Jogurtownica opinie
Tu opinie są podzielone. Sama mam ich kilka i ostatnio leżą i zajmując miejsce w szafce. Jogurtownica ma za zadanie utrzymanie temperatury w granicach 45-42 stopni. Bakterie, którymi zaszczepiamy jogurt namnażają się właśnie w takiej temperaturze. Jeśli temperatura będzie niższa jogurt nie powstanie!
- Jogurt domowy w jogurtownicy – Jogurtownica elektryczna – składa się zazwyczaj z grzejącej podstawy i słoików. Potrafi przegrzewać jogurt.
- Jogurt domowy w jogurtownicy – Jogurtownica termos – wlewa się mleko do termosu i zakręca. Najczęściej nie dogrzewa lub przegrzewa jogurt
- Jogurt domowy w piekarniku – Piekarnik – przygotowywanie jogurtu w piekarniku jest proste. Wystarczy wstawić do wnętrza piekarnika z włączonym światełkiem garnek z zaszczepionym mlekiem. Temperatura w piekarniku wynosi około 43 stopni.
- Jogurt domowy w opiekaczu do chleba – da się a jakże. Jeśli możecie ustawić temperaturę na przykład 43 stopnie, wtedy będzie idealnie!
- Jogurt domowy w dehydratorze – da się a jakże. Jeśli możecie ustawić temperaturę na przykład 43 stopnie, wtedy będzie idealnie!
- Jogurt domowy w kocu – wystarczy mleko zaszczepione bakteriami wlać do słoika, zakręcić i owinąć kocem. Ja stawiam na kaloryferze dodatkowo.
CZY INTERESUJĄ WAS PRZEPISY NA MLECZNE PRZETWORY i SERY KROWIE? Umiem zrobić i czasami przygotowuję dla przyjaciół i bliskich: kefir, jogurt, śmietanę, masło, ser biały twarogowy, ricottę, bunz krowi, oscypki białe i wędzone, sery framage, miękkie i twardsze odmiany twarogów oraz dojrzewające sery pleśniowe. Jest tego czasami cała masa i dwie kanki mleka.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
Ja może zadam głupie pytanko ale jak podgrzać jogurt ? Normalnie w garnku ?i też do stopni 40?
Szmacianka – postaw na kaloryferze :) lub w kąpieli wodnej :)
Jak myslisz czy moge dodatkowo zaszczepic mleko probiotykiem takim z apteki w zelowych oslonkach?
Telewizorek – a jakie to bakterie?
Pani Olgo, a czy jest jakiś sprytny „myk” by zrobić gęsty jogurt owocowy? Nie chodzi mi o dodanie zmiksowanych owoców do gotowego jogurtu, bo wtedy robi się bardzo rzadki, lecz o taki gęsty, owocowy od początku, jak kupuje się w sklepie. Czy można dodać pure owocowe i cukier do jogurtu lub mleka na samym początku, tak by powstał gęsty, kremowy a jednocześnie owocowy w smaku skrzep? Pozdrawiam!
Martyna – taki ala grecki?
Tak, taki a la grecki, lecz z owocami :) Niestety, po zmieszaniu gotowego już jogurtu z pulpą owocową i cukrem, rozbity skrzep zmienia się w rzadki płyn :( Jest na to jakiś sposób? :)
Dzięki, jogurt z pierwszego razu wyszedł pyszny i gęsty :)
@Martyna – owoce nie występują naturalnie w jogurcie i dlatego producenci dodają białek mleka do jogurtu (mleko w proszku) oraz czasem zagęstników jak np żelatyna. To zapewnia odpowiednią gęstość. Owoce dodaje się na końcu – i tylko w porzypadku przygotowanych podobnie jak fabrycznie (zagęszczone gotowaniem z cukrem) konsystencja i smak będzie podobna. Świeże owoce, zwłasza zmielone, wydzielają dużo wody.
Jogurty (zwykłe naturalne oraz kokosowe) robię sama metodą „w kocu”, ale ostatnio korci mnie by dodać do nich białej czekolady. Jak uważasz, na którym etapie najlepiej byloby to zrobić? W miarę możliwości chciałabym uniknąć efektu straciatella, wolałabym by konsystencja jogurtu była gładka :)