Jak zrobić kajmak z mleka roślinnego
Tyle razy dostawałam pytania o to jak zrobić kajmak z mleka roślinnego, jak zrobić kajmak wegański, bez mleka. Zbliżają się święta, będą mazurki, więc przepis na roślinny kajmak jest jak najbardziej na czasie. Ostatnio pytania o przepisy roślinne otrzymuję nie tylko w komentarzach ale także w korespondencji mailowej. Wiem, wiem, wszyscy lubią słodkości, toffi czy krówki ale nie każdy może lub chce jeść nabiał, dlatego też wersje roślinne są mile widziane :D Oczywiście kajmak najczęściej przygotowuje się z mleka krowiego, śmietany krowiej i cukru. Podobnie rzecz się ma w przypadku kajmaku roślinnego. Do przygotowania kajmaku można użyć mleka kokosowego, mleka ryżowego lub z komosy. Jeśli zdecydujecie się na inne mleko niż kokosowe, wtedy trzeba użyć podwójnej ilości i gotować dłużej, żeby smak się zintensyfikował.
Jak zrobić kajmak z mleka roślinnego
Składniki na kajmak
• 1 szklanka mleka kokosowego (tłustego, najlepiej ponad 20% tłuszczu) lub 2 szklanki innego mleka roślinnego
• 1 szklanka cukru trzcinowego jasnego lub białego
• 2 łyżki oleju kokosowego
Przygotowanie kajmaku
Na patelnię z grubym dnem wlewam mleko kokosowe, dodaję cukier i delikatnie mieszając gotuje przez około 20 minut, do czasu aż masa zgęstnieje. Na koniec dodaję olej kokosowy. Na początku olej się rozwarstwi, gdy kajmak lekko przestygnie, łatwiej się połączy z masą.
Zobacz również przepis:
Jak zrobić kajmak
Olga Smile napisał
Mako – matko ty moja, tyle czasu! Ja na patelni robię i szast prast wychodzi!
Joanna Kwiecińska napisał
Wyszła mi zbyt twarda masa. robiłam z mleka kokosowego z puszki(22% tłuszczu) – kupione w organiku i cukru trzcinowego nierafinowego. Cukru nawet dałam troszkę mniej niż w przepisie i bardzo mi stwardniała jak już ostygła…
Jakieś pomysły?
Myślałam żeby na drugi raz dać mniej cukru a żeby utrzymać słodkość to pół łyżeczki/łyżeczka płaska stevii.
Olga Smile napisał
Joanna Kwiecińska – dolej mleka, zmiksuj i już, konsystencja stanie się rzadsza.
Joanna Kwiecińska napisał
O dziękuję – spróbuje :-)
Eva napisał
Kajmak się przydał oczywiście do zrobienia mazurka…zamiast cukru użyłam miodu…masa zgęstniała po 40 minutach a całość gotowa była po 50 minutach…świetny przepis….nie martwiłam się o kalorie i do wspomnianego ciasta dałam mieszankę bakalii ( migdały, nerkowce, rodzynki, żurawina, skórka pomarańczowa) i było idealnie :-)
Alicja napisał
Użyłam mleka kokosowego z puszki (17 g fat) w taki sposób, że nie mieszałam, tylko wybrałam gęstą śmietanę kokosową, dolałam trochę wody z puszki. Wyszedł fantastyczny kajmak, do polania słonecznikowego sernika, który właśnie się piecze.
Agnieszka napisał
Pani Olgo,
Czy z mleka migdałowego z 2.7g tłuszczu wyjdzie? Robiłam z mleka krowiego 2% i wychodziło, 2,7 to nawet więcej…
A jak szybko należy zjeść taki roślinny kajmak?
Pozdrawiam cieplutko :)
Olga Smile napisał
Agnieszka – ja robię z tłuściejszych :) ale spróbuj! Kajmak spokojnie może postać tydzień w lodówce :)
Sylwia napisał
Pani Olgo, mam pytanie, juz od jakiegos czasu nakrecam sie na wafla przekładanego kajmakiem, mam alergie na mleko krowie, czy ten z mleka kokosowego sie nada? nie stwardnieje?
Olga Smile napisał
Sylwia – jest idealny :) Sama tak robię i pokażę w przyszłym tygodniu na bezglutenowych wafelkach :)