Jak zrobić kefir
Jak zrobić kefir z grzybka tybetańskiego lub jak zrobić kefir z ziaren kefirowych, co to są grzybki kefirowe często odpowiadam na takie właśnie pytania, które pojawiają się w mailach i korespondencji z czytelnikami. Pomyślałam sobie, że fajnie byłoby przygotować, więc serię wpisów o nabiale. Zaczynam od Kefiru :) Kefir jest napojem mlecznym powstałym w procesie fermentacji napoju mlecznego lub napojów roślinnych, ale o tym w oddzielnym wpisie. Najczęściej do produkcji kefiru w warunkach domowych używa się grzybka tybetańskiego, czyli ziaren kefirowych lub grzybków kefirowych. Można również posiłkować się kulturami sypkimi z torebki lub zaszczepić porcję mleka posiadanym lub kupionym żywym kefirem.
Grzybek tybetański – ziarna kefirowe – grzybki kefirowe
Ziarna kefiru są żywymi aktywnymi kulturami drożdży i bakterii żyjącymi i występującymi w symbiozie. W ciągu 24 godzin zmieniają mleko w lekko musujący napój mleczny, zawierający żywe kultury probiotyczne. Gdzie kupić grzybek tybetański – ziarna kefirowe – grzybki kefirowe? Można je dostać od kogoś, kto już je ma lub kupić na portalach aukcyjnych. Bardzo szybko się namnażają i nie stwarzają żadnych problemów w hodowli. Korzystając z okazji chciałam zapytać CZY CHCECIE SERIĘ WPISÓW O NABIALE? Przepisy na proste sery domowe, ser biały, ser wiejski, twaróg, sery słodkie, jogurty klasyczny i grecki, masło, kefir, maślankę, ricottę, mascarpone, bunz, oscypki, serki wiejskie itd. Jeśli tak, to OD KTÓRYCH ZACZĄĆ?
Jak zrobić kefir – przepis:
- 2 łyżki ziaren kefirowych znajdziecie je pod nazwą grzybek tybetański, ziarna kefirowe, grzybki kefirowe
- 500 ml mleka krowiego lub koziego
- słoik
Mleko wlewam do słoika, dodaję ziarna kefirowe i mieszam szklana lub drewniana łyżką. Słoik przykrywam gazą i zostawiam na 24-48 godzin na blacie w kuchni.
Po tym czasie nad plastikowa lub szklana miska wieszam plastikowe sito, przelewam kefir delikatnie mieszając. Pozostałe ziarna na sicie wkładam do świeżego mleka. I już, proces powtarzam.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
aogurt kokosowy gęsty, kremowy, idealny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie aż ślinka cieknie. To ostatnio mój ulubiony jogurt!
Roślinny kefir sojowy oto propozycja dla osób bezmlecznych, w sam raz do koktajli, polania ziemniaków lub jako orzeźwiający napój codzienny.
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kryształy – grzybki kefirowe małe białe grzybki w kształcie kalafiorków pozwolą na przygotowanie wciągu doby żywego kefiru pełnego dobroczynnych bakterii.
Kefir wodny
Kefir wodny jest świetna alternatywa dla kefirów mlecznych, których nie mogą spożywać wszyscy. Idealny dla osób na diecie bezmlecznecznej i wegańskiej.
Jak zrobić jogurt domowy to prosta instrukcja do przygotowania zdrowych, domowych, probiotycznych jogurtów z mleka krowiego!
Śmietana kokosowa stanowi wspaniałą, zdrowa i pyszna alternatywę dla nabiału zwierzęcego na które niektóre osoby mogą mieć alergię lub unikają go z innych powodów.
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Śmietana z orzechów nerkowca jest jedną z częściej pojawiających się śmietan w moim domu. Używaj jej do zup, do gulaszy, do curry, do zapiekanek sosów do makaronu i ziemniaków. Uwielbiam i już!
Kombucha
Kombucha inaczej kombucza, grzybek japoński, grzyb herbaciany. Przygotowuje się napój na bazie cukru, miodu lub syropu klonowego i dowolnego gatunku herbaty.
Rejuvelac napój probiotyczny
Rejuvelac napój probiotyczny przygotowuje się na bazie kiełkujących nasion. Może być w wersji bezglutenowej i klasycznej pszennej.
Absolutnie nasz ulubiony serek waniliowy z kaszy jaglanej z owocami. Pyszny i zdrowy podobnie jak budyń!
Budyń z kaszy jaglanej kremowy, delikatny, pyszny! Robię go często na zmianę z serkiem i jogurtem.
Ach ta konsystencja i smak! Budyń z ryżu jest po prostu rewelacyjny! Aż prosi się o zjedzenie!
Cudowny deser kokosowy to absolutne szaleństwo smaków!
Waniliowy, kremowy, świetny w smaku jogurt z kaszy jaglanej poleca się na zdrowe i pożywne śniadania!
Ola napisał
Witam.
Czy grzybek tybetański można stosować przy przeroście candidy/candidzie ogólnoustrojowej?
Podczas leczenia grzyby i nabiał nie jest wskazany, stąd pytanie.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Olga Smile napisał
Ola – nie wiem, trzeba zapytać lekarza.
Tomek napisał
Dziękuję za ciekawe informacje co do grzybka, sam mam już swój od niedawna i produkuje kefirek z naturalnego mleka sojowego, marki auchan, zresztą w korzystnej cenie. Udaje się bez dodatku mleka w proszku, jest przepyszny po 1,5 dnia, taki kwaskawy :-) Po 1 dniu ma taki grzybkowy zapach, ale właśnie po 1,5 dnia to znika i wtedy jest jak zwykły kefir mleczny.
Muszę spróbować jeszcze z innymi mlekami, bo co do soi mam wątpliwości, a będąc facetem nie chciałbym w jakikolwiek sposób podnosić sobie poziom estrogenów. Znalazłem też fantastyczną alternatywę, lakto fermentacja ważyw np. marchewki za pomocą grzybka. Jeszcze razm, dziękuje Olgo za inspiracje! :-)
Małgosia napisał
Witam Ja tez robie kefiry,kombucha…Kefir wodny wstawiam na druga fermentacje z np malinami mrozonymi.2 cm Malin w butelka zalewam gotowym kefirem,xostawiam na 12 godzin latem,teraz zima na 48 albo wiecej.Polecam
Ross napisał
Stary post, ale może komentarz nie zginie :) Czy można prosić o informacje odnośnie sprawdzonej hodowli grzybka ?
Olga Smile napisał
Ross – na allergo sprzedają :D
Sabina napisał
Jaka jest różnica w zrobieniu kefiru z grzybka od tego z gotowego kefiru? Jogurt robię dodając Jogurt naturalny do mleka. Nie można zrobić tak kefiru? Nie prościej? Coś w ten sposób tracę?
Olga Smile napisał
Sabina – bardziej złożone kultury są z grzybka niż te przemysłowo hodowane.
Ula napisał
Pomocy, nie wiem co jest nie tak. Zalewam dwie łyżki grzybków mlekiem i po 24 godzinach jak próbuje kefir jest nie do wypicia. Smak jakbym drożdże piła :/ nie smakuje ani trochę jak te ze sklepów. Dodatkowo oddziela się chyba serwatka a grzyby pływają na górze.