Jak zrobić ogórki małosolne
Jak zrobić ogórki małosolne, jak ukisić młode ogórki? Często zadajecie mi pytanie o ogórki małosolne. Osobiście je uwielbiam i przygotowuję dosłownie, co kilka dni, gdy tylko pojawiają się w sklepach i na straganach. Teraz ogórki są już łatwo dostępne, więc najwyższy czas na pierwsze ogórki małosolne w moim domu. Do kiszenie ogórków używa się kopru, liści i korzeni chrzanu, liści malin, gorczycy, ziela angielskiego i listków bobkowych, czyli laurowych. Do tego woda, sól i już, pyszne ogórki małosolne są gotowe!
Jak zrobić ogórki małosolne
Składniki na ogórki małosolne:
- 1,5 kg ogórków
- 1 pęczek koperku najlepiej z korzonkami
- 6 ząbków czosnku
- 10 kulek ziela angielskiego
- kilka listków laurowych
- kilka liści chrzanu lub kawałek korzenia chrzanu lub liść chrzanu
- kilka liści czarnej porzeczki (nie ma konieczności ale ja dodaję)
- 2 łyżki soli
- ½ łyżeczki gorczycy (nie ma konieczności)
- woda
Jak zrobić ogórki małosolne:
- Ogórki myję i osuszam.
- Czosnek przekrawam wzdłuż bez obierania.
- Do kamionkowej beczułki lub dużego słoja wkładam na dno połowę pęczka koperku, następnie ogórki, czosnek, liście porzeczki i chrzanu lub korzeń chrzany, dodaję gorczycę, ziele i listki. Na górze układam zwinięty koper.
- W 1,5 litrze wody rozpuszczam sól, wlewam do ogórków.
- Przykrywam talerzem, który obciążam, aby ogórki nie wypływały na powierzchnię.
- Podaję prosto z kamionki po jednym lub po dwóch dniach kiszenia.
OGÓRKI przepisy:
Ogórki konserwowe jest to podstawowy przepis na ogórki konserwowe. Sama robię je w kilku wersjach smakowych, ta należy uznać za najbardziej klasyczną i i znaną :D
Ogórki kiszone są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Ogórki kanapkowe uwielbiam, przygotowuję je co roku i co roku jest ich za mało. Możecie więc z powodzeniem przygotować ich całą spiżarnię!
Ogórki w formie sałatki szwedzkiej uwielbiam! To ten smak, którego poszukuję w domowych przetworach, ta słodycz, ostrość, smak i aromat!
Takie ogórki kiszone co roku przygotowuję w butelkach do wody, takich 6 litrowych. Kiedyś kisiłam tak w beczce ale również kiszę w słoikach, więc macie wybór!
KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwona Kiszona kapusta czerwona jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, zakupów gdy miałam 6-7 lat w osiedlowej drewnianej budce. Wróciłam do tego przepisu kilka lat temu i kiszę czerwoną kapustę co roku. Jest pyszna!
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolne Kiszone ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Jak zrobić ogórki małosolne to prosty przepis na domowe, smaczne i twarde ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Cytryny kiszone aromatyczne, smaczne, dają gulaszom i daniom duszonym pięknego, cytrusowego aromatu. Warto mieć w domu kilka cytryn kiszonych, bo zmienią one zwykłe danie w mistrzostwo świata :)
Kiszone kimchi Kimchi to kiszona kapusta azjatycka. Przygotowuje się ją w procesie kiszenia kapusty pekińskiej, cebuli, czosnki z bardzo pikantną papryką.
To zdecydowanie mój ulubiony przepis na ogórki kiszone. Wspaniałe, domowe, pełne smaku, zdrowia i probiotyków. Dokładnie takie, jak powinny być.
Kiszona papryka latem stoi u mnie w dużym słoiku na środku kuchni. Jest pyszna. W zeszłym sezonie ukisiłam kilkadziesiąt kilogramów papryki. Musze przyznać jest wyjątkowo pyszna!
Staram się aby kiszone buraki były na stałe obecne w naszym menu. Zarówno sok z buraków jak i same buraczki, które rewelacyjnie sprawdzają się do sałatek, surówek, do bigosów i innych wspaniałych, pożywnych i zdrowych dań!
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Kiszony sok z buraków, czyli powszechnie znany zakwas z buraków do picia, taki robiła moja babcia, nadaje smak barszczowi czerwonemu i stanowi skarbnicę witamin wprost do picia.
Kiszona marchew należy do istnej czołówki kiszonych warzyw przygotowywanych u mnie w domu! Nie ma się co dziwić, dzieciaki za nią przepadają i często pół słoika znika ot tak, na śniadanie. Z dodatkiem imbiru, kopru i chrzanu smakuje obłędnie!
Ha, dzisiaj coś innego ale bardzo smacznego. Kiszony kalafior może nie jest jakoś szczególnie znany i lubiany a szkoda, wielka szkoda, jest bowiem pyszny, zdrowy i można go podjadać zupełnie bez żadnych wyrzutów sumienia :)
Kiszone warzywa uwielbiam w najróżniejszej postaci. Robię je dosłownie na dziesiątki sposobów w wielu kombinacjach, smakach, połączeniach. Są one dla nas cennym źródłem probiotyków, kwasu mlekowego i smaku. Polecam, kiszone warzywa są tanie i bardzo ale to bardzo zdrowe!
Agatka napisał
Ogórki małosolne to ja poproszę w każdej ilości i przez cały rok!
Kulinarne Szaleństwa Margarytki napisał
Nie dodaję ziela, liści laurowych i gorczycy, za to obowiązkowo liście i korzeń chrzanu, jak mam to liście wiśni i czarnej porzeczki, koper i woda z solą, Nic poza tym .
Oliwia napisał
małosolne to jest to..czas kupić ogórkkki!
Barbara Wieczkowska napisał
Lisc laurowy , ziele angielskie , gorczyca , korzen chrzanu I duzo czosnku I obiwjazkowo koper , woda I sol . A do drugiej wersji dodaje jeszcze male papryczki chilli nie za duzo pare na 40 litrowy gar aby za ostre nie bylo posmak nieziemski :)
smaczne-zdrowe napisał
Ja do ogórków dodaję gałązki kopru (najlepiej grube), do małosolnych także szczyptę ziaren. Ponadto dużo czosnku i korzeń chrzanu, niekiedy również liść. Zalewam gorącą wodą, na litr daję 3 łyżeczki soli kamiennej, niejodowanej. Na drugi dzień już je zajadamy. Są pyszne. Ziele, liść laurowy i gorczyca, to bardziej do konserwowych. Ale wszystko to rzecz gustu oczywiście.
Beata napisał
Chyba jeszcze na nie nie jest czas..
Olga Smile napisał
Beata – już tak, nawet w marketach są po 4 zł kilogram :)
Anna Koral napisał
kocham <3
Joanna Machna-Czajka napisał
Do tego czosnek i liść młodego dębu.. Mmm
marta napisał
Olga, a gdzie kupujesz ogórki ekologiczne w Warszawie?