Jak zrobić pierogi ruskie
Jak zrobić pierogi ruskie? To proste! Pierogi ruskie są w ścisłej czołówce moich ulubionych domowych pierogów. Kiedyś robiła je moja mama, potem gdy pytałam ją jak zrobić pierogi ruskie, to dostałam od niej przepis do skopiowania z zeszytu. Pamiętam jak siedziałam przy stole i przepisywałam. Potem lekko modyfikując przepis zaczęłam robić swoje. Ponieważ pierogi ruskie są bardzo pracochłonne do zrobienia, dlatego raz na jakiś czas robię ich więcej i mrożę. Mój przepis na pierogi ruskie powstał metodą prób i błędów. Można przygotować je z ciasta klasycznego lub bezglutenowego, zależnie od możliwości i preferencji. Do tego farsz może być mleczny z serem białym i ziemniakami, lub serem tofu lub innym bezmlecznym serem fermentowanym. Do tego ugotowane, gniecione ziemniaki, smażona na złoto cebulka i już można zajadać aż się uczy trzęsą. A ty, jakie pierogi najbardziej lubisz?
Jak zrobić pierogi ruskie
Farsz do pierogów ruskich – składniki:
• 300 g ugotowanych ziemniaków
• 300 g sera białego lub serka tofu ewentualnie innego fermentowanego sera roślinnego
• 4 cebule
• kilka łyżek oleju
• sól i czarny pieprz
Jak zrobić pierogi ruskie – przygotowanie:
- Przygotowuję ciasto na pierogi.
- Ziemniaki obieram, gotuję i przeciskam przez prasę.
- Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na złoto na oliwie.
- W misce łączę rozdrobnione ziemniaki z cebulą, serem białym, solą oraz pieprzem i wrabiam farsz tak, aby był zwięzły.
- Stolnicę posypuję mąką i wałkuję na niej cienkie ciasto. Wycinam kółka wycinarkami lub szklanką. Na środek każdego kółka układam czubatą łyżeczkę farszu. Rogi ciasta smaruję wodą i zlepiam robiąc falbankę lub dociskając widelcem, co jest łatwiejsze ale mniej atrakcyjne wizualnie.
- Pierogi układam na ściereczce wysypanej mąką i przykrywam, aby nie wysychały. Gotuję partiami kilka minut aż wypłyną i zrobią się miękkie.
- Pierogi podaję z wody lub po wystudzeniu odsmażam na patelni i polewam roztopionymi skwarkami lub podsmażoną na złoto cebulką.
Ciasto na pierogi przygotowuję według przepisu:
- Jak zrobić ciasto na pierogi – tradycyjne pszenne
- Ciasto na pierogi bezglutenowe zaparzane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe gryczane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe mieszane
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenowe Ciasto na pierogi bezglutenowe Do przygotowania tego ciasta na pierogi bezglutenowe użyłam mąki z tapioki, czyli z korzenia manioku, skrobi kukurydzianej, skrobi ziemniaczanej i białej mąki ryżowej. Wszystkie te składniki kupuję w sklepach internetowych lub portalach aukcyjnych, bo nie sposób ich dostać w mniejszych miastach a nawet w całkiem dużych. Ciasto jest białe i przyjemne w dotyku.
Pierogi wigilijne bezglutenowe Pierogi wigilijne bezglutenowe z kapustą i grzybami, przygotowane na bazie ciasta bezglutenowego z tapioki bardzo lubi cała nasza rodzina. Są delikatne, chrupkie i pyszne
Pierogi ruskie bezglutenowe Pierogi ruskie bezglutenowe nadziane farszem z ziemniaków, sera białego lub tofu i podsmażonej cebulki zawsze są smaczne. Najlepiej smakują zaraz po zrobieniu, tak prosto z wody!
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe gryczane ciemne i delikatne ciasto rozpływające się dosłownie w ustach. Są jednymi z najprostszych do przygotowania pierogów bezglutenowych. Smaczne i efektowne! Wszyscy je polubicie!
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi bezglutenowe z kapustą należą do tych pierogów, które uwielbia cała moja rodzina. W końcu nie dziwne, delikatne ciasto, aromatyczny i intensywny w smaku miąższ, wszystko sprawia, że bezglutenowe pierogi z kapustą są wręcz idealne!
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe ze szpinakiem soczyste, delikatne i pyszne. Moje dziecko uwielbia pierogi ze szpinakiem, musiałam więc stanąć na wysokości zadania.
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
Pierogi z soczewicą pojawiają się na naszym stole zawsze, gdy zabieram się za robienie pierogów na większą skalę. Jak wiele razy już pisałam, robię wtedy za jednym zamachem 100-200 pierogów, mrożę i mam na zapas. Pierogi z soczewicą bardzo lubią dzieci, nie ma się czemu dziwić, ponieważ są pyszne!
Mam dla was dzisiaj trzecie ciasto już na pierogi bezglutenowe. Do tej pory było zaparzane białe, gryczane a teraz mieszane z różnych mąk. Pierogi bezglutenowe są pyszne i stanowią ważny element tradycyjnej kuchni polskiej w wydaniu dla alergików.
INNE PIEROGI
Jak zrobić ciasto na pierogi Jak zrobić ciasto na pierogi To najlepszy przepis, aby zrobić idealne ciasto na pierogi. Tego, jak zrobić wspaniałe ciasto na pierogi nauczyła mnie moja babcia, od niej mam kilka najlepszych, sprawdzonych przepisów!
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami tradycyjne, miękkie, chrupiące. Najlepsze pierogi robiła moja babcia, miała kocią wprawę i jeden po drugim zgrabny pieróg wychodzi spod jej rąk.
Pierogi ruskie
Pierogi ruskie to jedne z moich ulubionych pierogów. Mam do nich wielki sentyment, ten smak, zapach i konsystencja przenosi mnie w świat dziecięcych wspomnień.
Pierogi z jagodami
Pierogi z jagodami to smak lata, wakacji, wolnego czasu. Muszę przyznać, że pierogi z jagodami zawsze są wyjątkowe, pełne wspomnień!
Pierogi z kaszą gryczaną
Pierogi z kaszą gryczaną i serem, to dobry farsz do miękkiego i delikatnego ciasta na pierogi. Muszę przyznać, że pierogi mogę jeść przez cały tydzień, nie ma przebacz!
Jak zrobić pierogi ruskie Jak zrobić pierogi ruskie. Pierogi ruskie można zrobić co najmniej na kilka sposobów. Ich smak będzie się nieco różnił zależnie od użytego ciasta i proporcji nadzienia.
Pierogi z mięsem
Pierogi z mięsem to chyba jedne z najbardziej tradycyjnych polskich pierogów. W moim domu rodzinnym, gdy byłam dzieckiem pierogi z mięsem pojawiały się na zmianę z pierogami z kapusta i grzybami, pierogami ruskimi lub z serem.
Czesław napisał
1. Bardzo proszę o podanie na ile osób są te przepisy. Mieszkam sam i gotuję na jedną osobę.
2. Będę wdzięczny za naukę używania pierogownicy. Taki ruski wynalazek, coś jak skrzyżowanie sita z dużymi otworami, z podstawką pod gorący garnek.
Pozdrawiam
Czesław
Olga Smile napisał
Czesław – około 50 pierogów wychodzi z takiej porcji ciasta i nadzienia. Pozdrawiam również Olga
Marzena napisał
niestety skusiłam się na ten przepis na ciasto i nie wyszło . ciasto nie chciało się połaczyc w jedną całość . mysle ze ten olej był niepotrzebny. szkoda bo zmarnowałam czas i kilogram mąki, nie wspominając ile musiałam się nameczyc przy ugniataniu. wracam do swojego przepisu na mleku.
Olga Smile napisał
Marzena – nie wiem, który przepis robiłaś, ale wnioskuję, że bezglutenowy. Woda była za zimna, przy wrzącej wodzie ścina się skrobia i wszystko się łączy. Przy pszennej nie ma żadnego problemu, gluten, woda i sprawa załatwiona :D
catterinka napisał
Wreszcie przekonałam moją 62-letnią mamę do ruskich, których nigdy „nie trawiła”, bo woli na słodko.
Else Y napisał
pierogi zrobilam i wyrzucilam-niestety nie nasze klimaty kulinarne,ale przepis na zrobienie ciasta pierogowego idealny -dopiero teraz nie musze sie urobic jak glupia zeby latwo je rozwalkowac
Elzbieta napisał
Jaki pirogi mrozisz
surowe czy ugotowane
Olga Smile napisał
Elżbieta – podgotowane, tak po środku :D
Remigiusz napisał
Do ruskich dobrze dodać 20 dkg zmielonego podsmażonego boczusia (bekoniusia).
Moja żona farsz przekłada do garnusia i całość poddusza na masełku klarowanym. Po ostygnięciu jest gotowy do pojemniczka ciastowego (pirożynki) i takie pojemniczki nazywa pierożkami ruskimi.
Smaczności wszem i wobec większego lub mniejszego grona smakoszy życzę i pozdrowianka dla wszystkich smakusińskich (miam miam pychotka)
Remigiusz młodszy krytyk kulinarności.
P.S
Jeśli jeszcze chcecie jakiś przepisik z nie stej ziemi polecam się na przyszłość :) :) :)
Arashi napisał
Zrobiłam i wyszły pyszne! Pokraczne z lekka, ale pyszne :P Lepienie to muszę jednak poćwiczyć bo…no, posługując się eufemizmem, „brakuje mi wprawy” :P Wyszły mi pierożki-mutanty XD