Jakie mięso do pierogów
Co jakiś czas pytacie mnie jakie mięso do pierogów z mięsem jest najlepsze? Wołowe, wieprzowe a może drobiowe? Jakie mięso do pierogów lubię i jakiego używała moja babcia. Które jest takie najbardziej tradycyjne, takie polskie? Dokładnie pamiętam scenę z mojego życia, gdy wiele, wiele lat temu dzwoniłam do mojej babci dokładnie z tym pytaniem: jakie mięso do pierogów mam kupić. Przygotowywałam wtedy pierwszy raz w życiu pierogi z mięsem i chciałam, żeby wyszły najlepsze na świecie!
Jakie mięso do pierogów
Mięso wołowe do pierogów. I to takie wołowe jakie kupujecie na rosół polecam wpis -> Jakie mięso na rosół. Babcia nauczyła mnie, że mięso z rosołu najlepiej jest wykorzystać właśnie do pierogów, pyz, krokietów i naleśników z mięsem. Proste! Do zmielonego mięsa dodawałam zawsze podsmażoną cebulę, sól i dużo mielonego pieprzu. Masę wyrabiałam po dodaniu wszystkich składników, przez 30 sekund tak mniej więcej. Powinna być dość zwarta i dawać się ugniatać. Jeśli jest za rzadka, masę trzeba przesmażyć na patelni. Jeśli za gęsta rozrzedzić delikatnie i ostrożnie łyżką lub kilkoma rosołu.
Mięso drobiowe do pierogów. Tu dzieje się tak samo jak w przypadku mięsa wołowego. Najczęściej do pierogów w warunkach domowych wykorzystuje się to mięso, które zostało z gotowania rosołu. W przypadku mięsa z kurczaka lub indyka farsz do pierogów doprawiam podsmażoną cebulą i drobno zmielonymi w młynku do kawy grzybami leśnymi. Takim proszkiem. To doda kurczakowi aromatu i smaku. Mięso kacze do pierogów oraz mięso gęsie do pierogów doprawiam tylko solą, pieprzem i podsmażona cebulą.
Mięso wieprzowe do pierogów. U nas w domu rodzinnym nie używało się mięsa wieprzowego do pierogów. Miało ten posmak i tłustość, która raczej nikomu nie odpowiadała. Jeśli jednak chcecie przygotować pierogi z mięsem, to zdecydujcie się mięso chudsze. Po ugotowaniu i zmieleniu, warto przesmażyć je jeszcze dla smaku z przyprawami i cebulą.
zupran napisał
Dbre pierogi to zdecydowanie:
1) mięso surowe- mieszanka wołowiny, karkówki i czasem podgardla, surowa posiekana cebula, sól i pieprz. Po ugotowaniu podawane w rosole lub z kwaśną śmietaną.
2) płucka wieprzowe (dudki) gotowane i zmielone oczywiście
z podsmażoną cebulką. Serwowane ze skwarkami boczku i cebuli.
Julian napisał
Mam płucka baranie i chciałbym z nich zrobić pierogi.
Czy można prosić o przepis na takie pierogi?
pierogowy mistrz napisał
Ja zamierzam zrobić sobie z takiego mięsa jakiego mi pasuje. Wołowe czy wieprzowe nie ważne bo i tak będzie dobre. Zrobię kiedyś taki mix wieprz,wołowina,indyk i kurczak i wtedy to dopiero będzie kosmos.
PiterQ napisał
Ja kiedyś zrobiłem eksperyment. Trochę ryzykowny, ale nie miałem większego wyboru. W zamrażarce nagromadziło się mnóstwo mięsa. A to ktoś przyniósł w prezencie (mieszkamy w małym miasteczku, wokół wsie żyjące z pasterstwa), a to się kupiło i „nie zdążyło” zrobić obiadu… wołowina, wieprzowina, drób, pewnie i jakiś kawałek królika się znalazł. Ugotowałem to wszystko w jednym garze. Na węch oceniłem czy właśnie nie popełniam samobójstwa i wszystko to zmieliłem razem, dodałem cebuli, konsystencja była idealna i zrobiłem ileśset pierogów. Oczywiście większość trafiła w miejsce mięsa do zamrażarki. Nigdy przedtem i nigdy potem nie jadłem tak dobrych pierogów. Niestety przepis jest tajemnicą nawet dla mnie :-(
Wiechu napisał
PiterQ, drogi Panie, najlepszy blogowy komentarz, jaki kiedykolwiek przeczytałem :))) Pozdrawiam!!!
Ula napisał
Pani Olgo, kolejny fantastyczny przepis zagości od Pani u mnie w domu. Dziękuję <3
Barbara napisał
Olga, cos chyba nie tak z ta nowa strona. W starej bylo przejrzysciej, prosciej, wiecej. Szukam przepisow na pierogi z miesem i tylko 2 sie pokazaly. A gdzie reszta? Nie ma tez wszystkich komentarzy.
Nawet nie mozna wyszukac przepisu na „Wyszukaj przepis”.
Korzystalam ciagle z Twojego bloga, ale teraz sie poddaje – nie bede korzystac !!!
Olga Smile napisał
Barbara – cały czas poprawiamy i pracujemy nad ulepszeniami. Mam nadzieję, że teraz jest już lepiej :)