Czasami pytacie mnie jakie mięso na rosół jest najlepsze? Z jakiego mięsa najlepiej ugotować rosół? W zależności od tego jakie mięso na rosół zostanie użyte oraz jakie warzywa i przyprawy, to zupa będzie miała inny smak, kolor, intensywność i aromat.
Tak w skrócie; rosół można przygotować z mięsa wołowego, wołowo-drobiowego, z porcji rosołowej, z kury, kurczaka, z indyka, mieszany drobiowy, rosół z kaczki lub gęsi. Można nawet pominąć mięso i zastąpić go z powodzeniem podpieczonymi warzywami. Do rosołu dodaje się podstawowe warzywa w różnych proporcjach, takie jak marchew, korzeń pietruszki, korzeń lub liście selera, pieczoną cebulę oraz zioła lubczyk i natka pietruszki. Do tego ziele i listek laurowy nazywany też bobkowy, sól, pieprz. Na sposób azjatycki można dodać nasiona goji, imbir, chili, trawę cytrynową lub grzybki shitake. Gdy ja pytałam mamy i babci, jakie mięso na rosół jest najlepsze najczęściej odpowiadały, że wołowe, z kury, z perliczki. Znajomi przygotowują również rosół z kaczki, przepiórki lub perliczki oraz rosół z gołębia. To zupełnie inaczej, niż działo się to w moim domu rodzinnym u nas była wołowina i kura.
Jakie mięso na rosół
Rosół wołowy czyli rosół z wołowiną – przygotowuje się z łaty wołowej, szpondru, giczy wołowej, ogona wołowego lub innych tłuściejszych kawałków wołowiny z kością.
Rosół wołowo-drobiowy – przygotowuje się z kawałka mięsa wołowego z dodatkiem udka z kurczaka lub skrzydeł z indyka.
Rosół z porcji rosołowej to rosół przygotowywany z oddzielanej w sklepie lub w domu porcji rosołowej z kurczaka, kury, kaczki lub indyka. W jej skład wchodzi szyja, korpus z kręgosłupem i skrzydła. Najczęściej do porcji rosołowej dodaje się kilka skrzydeł dodatkowo aby powstał wystarczająco intensywny rosół z porcji rosołowej.
Rosół z kury – to najbardziej tradycyjny z rosołów. Przygotowuje się z całej lub połówki kurki zagrodowej. Jest żółty, dość tłusty i intensywny w smaku.
Rosół z kurczaka – to najpopularniejszy z rosołów. Można go przygotować z całego kurczaka lub połówki, z warzywami i aromatycznymi ziołami jak lubczyk jest chyba w tej chwili jednym z najpopularniejszym z rosołów.
Rosół z indyka – przygotowuje się najczęściej z udka indyka, pałek z indyka, skrzydeł lub szyi.
Rosół drobiowy – to rosół mieszany, ze skrzydeł lub udek kurczaka, kaczki, gęsi lub indyka. Do takiego rosołu dodaje się mięso z kilku gatunków drobiu.
Rosół z kaczki – to jeden z tłuściejszych rosołów. Przygotowuje się z porcji rosołowej z kaczki często z dodatkiem udek lub piersi. Trzeba wybierać chudą kaczkę aby rosół z kaczki nie był zbyt tłusty.
Rosół z gęsi – to rosół, który przygotowuje się z porcji rosołowej gęsi. Dodaje się najczęściej do tego rosołu również żołądek z gęsi.
Rosół wegetariański – to rosół bez mięsa. Przygotowuje się go podobnie jak bulion warzywny z bardzo dużej ilości warzyw.
Rosół z warzyw – to pyszny rosół z warzyw korzeniowych wcześniej upieczonych. Ma intensywny słodki aromaty, piękny, głęboki kolor i smakuje wybornie! Do takiego rosołu używa się marchewki, korzenia pietruszki, selera, cebulę i najlepiej dodać jeszcze pasternak.
Rosół z przepiórek – do tego rosołu dodaje się najczęściej mięso 4 lub nawet 6 przepiórek. Gotuje się podobnie jak rosół drobiowy lub wołowy. Jest to chudy rosół.
Rosół z perliczki – do tego rosołu dodaje się najczęściej mięso 1 całej perliczki, warzywa i zioła. Gotuje około 2 godzin.
Rosół z gołębia – czyli rosół z mięsa gołębia nazywany również na śląsku „gołębiowy rosół” powstaje z 2 oskubanych gołębi, warzyw i przypraw.
ROSÓŁ przepisy
Rosół wegetariański z warzywami
Rosół wegetariański z warzywami – taki rosół gotuję najczęściej, ponieważ jest prosty i szybki do zrobienia. Nawet ostatnio dzieci znajomych, które przyzwyczajone są do rosołu z mięsa powiedziały, że jest znacznie lepszy niż babci mięsny. Oj czas uważać na babcie ;)
Rosół azjatycki z mlekiem koksowym
Monika Fikimiki – a proszę bardzo :D Osobiście wolę z pieczonych, zresztą widzisz jaki ma kolor :D
Kura lub kurczak podstawa dodatkowo pietruszka por marchewka i cebulka
Wiekszosc twierdzi że tak ale dowiedziałam się że na kursach gastronomicznych uczą by tego nie robić, więc przestałam. Ostatnie trzy rosołu bez zdejmowania bialka – po prostu krystaliczna poezja! Nie ściągać:)
Sztuka to zrobić rosół o intensywnym smaku, barwie o aromacie bez żadnych ulepszaczy typu Vegeta, ziarenko, kostki rosołowe czy maggi itp. Ten po mistrzowsku oprócz mięs ma mieć aż 11 różnych rodzajów włoszczyzny. U mnie dziś 10/11. Ale i tak poezja, bez glutaminianu. Bez mętnosci, bez bladości. Na drobiu i ogonie wołowym. Polecam!:)
Bardzo dziękuję ??
U mnie cebule przypadła się na palniku gorącym jest tak ładnie przypieczona Do tego warzywa jakie się tylko uda włożyć pietruszka por marchewka czasem lubczyk.
Wczoraj akurat zrobiłam swój pierwszy w życiu rosołek, powiem szczerze, że jest niesamowity, nie spodziewałam sę takiego efektu, wyszedł mocno złoty, klarowny, bardzo bogaty w smaku, słodkawy, bo dodałam dużo marchewek eko, ogólnie wszystkie warzywka były eko tylko udka były nie-eko, ale już do mnie zmierza eko mięsko :D więc będzie zdrowsza powtórka i na goleniach wołowych i na udkach znów :) Jestem z siebie dumna! A tak się bałam zrobić rosół :P
Rewelka w końcu wiem co i jak z tym rosołem!
MartaSamanta – no super, dzielna z ciebie babeczka :D
A rosołu z kuropatwy ktoś próbował? Ja jadłam, pyszny jest