Jedz jak mistrz z BEKO Olga Smile i Karolina Malinowska
Zostałam zaproszona przez BEKO do wzięcia udziału w akcji „Jedz jak mistrz” i wspólnego gotowania z Karoliną Malinowską. Spotkałyśmy się w studiu kuchennym w Warszawie i przygotowałyśmy trzy pyszne i zdrowe przepisy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Bardzo lubię takie akcje wspólnego gotowania, gdy mam szansę zachęcić rodziców do dobrego, zdrowego i zbilansowanego karmienia swoich dzieci. Od lat staram się pokazać, że jest to proste, przyjemne i co ważne smaczne!
Czy znasz już akcję „Jedz jak mistrz” z Beko? Na świecie kampania ta nazywa się Eat Like A Pro with Beko. Jedz jak mistrz podejmuje ciężkie wyzwanie, jakim jest zachęcenie dzieci do zdrowszego odżywiania się. Przy wsparciu drużyny piłkarskiej FC Barcelona razem z Beko chcemy pokazać, że zdrowe żywienie to nie droga pełna wyrzeczeń, lecz racjonalne i sprytne rozwiązanie pewnego problemu. Zdajemy sobie sprawę, że rodzic łatwiej poradzi sobie z wybredną latoroślą, jeśli za wzór do naśladowania postawi jej któregoś z dobrze odżywiających się, wysportowanych idoli. Do tej roli ciężko o kogoś lepszego niż piłkarze FC Barcelony. Z pomocą dietetyków jednego z najbardziej utytułowanych zespołów piłkarskich na świecie udowodnimy, że zdrowe jedzenie może nie tylko mieć zbawienny skutek na młody organizm, ale także może wyśmienicie wyglądać i smakować. Na stronie akcji zobaczysz, że „pizza” nie musi być grubym plackiem z tłustym serem i że „batonik” może być czymś znacznie więcej niż niebezpieczną bombą cukrową. Wszystkie porady i przepisy przedstawione w tej kampanii można wprowadzić w życie szybko i bez zbędnych wydatków – wystarczy piekarnik, płyta kuchenna i kilka podstawowych urządzeń AGD. Jako ich producent BEKO zdaje sobie sprawę, że dla osiągnięcia dobrego wyniku ważne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Beko zachęca abyśmy razem zadbali o przyszłość naszych dzieci. Razem z dziećmi rodzice również mogą jeść jak mistrzowie!
Sama dzielę się przepisami ze swoimi czytelnikami od kilkunastu lat. Staram się zachęcać do zbilansowanej, w tym roślinnej diety, która odpowiada potrzebom całej rodziny a zwłaszcza dzieciom. Zdaję sobie sprawę, że we współczesnym świecie dużo dzieci ma alergie, nietolerancje pokarmowe i nie może jeść wszystkiego tego, co jedli nasi rodzice i dziadkowie. Dlatego też hasło mojego bloga niezmiennie brzmi „Różni LUDZIE, różne DIETY, jeden BLOG”. Staram się pokazywać, jak możemy zastąpić jedne składniki drugimi, jak modyfikować dietę, aby nadal była smaczna i zdrowa. Dlatego też bardzo podoba mi się akcja „Eat Like A Pro” with Beko, czyli w polskiej wersji „Jedz jak mistrz” z Beko! Akcja zachęca do zdrowego i dobrego jedzenia, jest spójna z tym, co sama robię od wielu lat!
Często rodzice pytają mnie o sprzęty do kuchni, doradzam codziennie w sprawie blenderów, piekarników, lodówek, kuchenek czy robotów kuchennych. Z wielką radością patrzę na to, że coraz więcej matek gotuje dla dzieci, komponuje pudełka z jedzeniem do szkoły i przedszkola. To rewelacyjne rozwiązanie, ponieważ można przygotować zdrowy, ciekawy, smaczny i co ważne odpowiedni posiłek dla swojego dziecka. My od lat jeździmy wszędzie z pudełkami, doskonale znam ten zwyczaj i jest on dla mnie zupełnie naturalny. Po pierwsze wiem co do środka włożyłam, po drugie zawsze mam pewność, że jest to dobre i zdrowe dla mojego dziecka i członków całej rodziny.
Kampania „Jedz jak mistrz” z Beko! podejmuje bardzo ważny temat codziennej diety, dobrych składników i zachęcenia dzieci do zdrowego jedzenia. Jeśli macie ochotę skorzystać z przepisów opracowanych przez dietetyków zapraszam na stronę akcji: www.beko.pl/jedzjakmistrz/. Według badań przeprowadzonych przez Beko Polska wraz z Instytutem Badawczym Zymetria, na grupie 540 badanych kobiet okazuje się, że zdrowe gotowanie minimum raz w tygodniu wśród matek w wieku 25-45 lat jest czynnością powszechną, zazwyczaj przygotowują one te same posiłki dla wszystkich domowników. Prawie wszystkie matki, które wzięły udział w badaniu uznają, że zdrowa dieta jest ważna dla rozwoju dziecka. Mniej niż jedna piąta uznaje zdrowe gotowanie za trudne. Za najlepszą okazję do zdrowego posiłku uznaje się obiad. Wiedzę o zdrowym odżywianiu rodzicie zdobywają zazwyczaj samodzielnie, głównie w sieci, wsparcie eksperckie w tym zakresie rzadko spotykane. Dlatego jeśli chcesz zapoznać się z przepisami wejdź na stronę z przepisami wybranymi na dania opracowane przez kucharzy i dietetyków FC Barcelona: www.beko.pl/jedzjakmistrz/
*****
Zapraszam moich czytelników na trzy przepisy, które wykonałam razem z Karoliną Malinowską. Są to dwa dania obiadowe: zupa z cukinii i burgery z fasoli oraz świetny na kolację lub śniadanie serek chia z borówkami.
Chia z borówkami i granolą
Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Zazwyczaj rodzice przygotowują kanapki lub jajecznicę. Można tez spróbować przygotować pyszny i pożywny serek z chia, borówkami i granolą. Owoce można śmiało dostosowywać do smaków dziecka, do sezonowości i tego, co akurat mamy pod ręką. Taka odmiana jest smaczna, przyjemna i przełamuje rutynę dnia codziennego. Co więcej, śmiało można zachęcić dziecko do wspólnego przygotowywania dania, do rozgniatania serka widelcem, do mieszania, układania w pucharkach lub miskach i oczywiście finezyjnego dekorowania.
Składniki:
- 100 g borówek amerykańskich
- 100 g jogurtu
- 200 g twarogu
- 15 g nasion chia (namoczonych w 120 ml wody)
- 30 g miodu
- 1 banan
- 80 g granoli
Przepis:
- Wymieszaj jogurt z twarogiem, nasionami chia i miodem.
- Pokrój banana.
- W misce ułóż masę, dodaj granolę, plasterki banana i jagody
*****
Zupa z groszku, brokułów i cukinii
Zupy to u mnie w domu temat rzeka. Generalnie dzień bez zupy, dniem straconym. To jedno z tych dań, gdzie jesteście w stanie przemycić wszystkie warzywa, nawet te, za którymi dziecko nie przepada. Rozmaite kształty i tekstury warzyw, od tartych w drobne kawałki czy miksowanych po całkiem okazałe różyczki kalafiora lub brokuła. Można śmiało eksperymentować, każdą zupę urozmaicić makaronem w wesołych kształtach lub nadać im swoje własne nazwy. Zabawa w nazywanie była u nas w domu ważnym elementem wspólnego gotowania, powstała w ten sposób „zupa Złotowłoski” (kalafiorowa z marchwią i śmietaną), „zupa Księcia z bajki” (z pulpecikami jaglanymi) czy „zupa Zaczarowanej ropuchy” (zielona, szpinakowa). Z własnego doświadczenia wiem, że dzieci lubią brać udział w pracach kuchennych, w gotowaniu, w nazywaniu. Gdy zupa zyska własną, niepowtarzalną nazwę zawsze lepiej smakuje :) Zupa z groszku, brokułów i cukinii w oryginalnym przepisie serwowana na zimno, prawie jak znany i lubiany chłodnik. Uważam jednak, że spokojnie możecie podawać ją na ciepło – smakuje genialnie! Krócej gotowany groszek pozwoli zachować jej intensywnie zielony kolor :)
Składniki:
- 1 cebula
- 250 g brokułów
- 1 średnia cukinii
- 250 g groszku
- 4 jaja przepiórcze (jeśli dziecko ma alergię na jajka pomiń)
- sól
- pieprz
- 30 g parmezanu (do posypania)
- 1 łyżka oliwy do smażenia (z wytłoczyn) oleju
Przepis:
- Obierz cebulę, pokrój i podsmaż na oleju lub oliwie przeznaczonej do smażenia.
- Dodaj posiekane warzywa i groszek. Przypraw solą i pieprzem.
- Zalej wodą i gotuj przez 10 minut (ja gotuję cukinię i groszek maksymalnie przez 5 minut)
- Blenderem zmiksuj zupę na puree. Wymieszaj i pozostaw do ostygnięcia.
- Usmaż jajka przepiórcze z odrobiną oliwy.
- Podawaj zupę na zimno w misce ze smażonym jajkiem i parmezanem na wierzchu.
*****
Burgery z czerwonej fasoli
Burgery i różne kotlety warzywne są u nas w domu na porządku dziennym. Wykorzystywane do kanapek, bułek jako burgery lub po prostu smaczny element obiadu. Na blogu myślę, że ich ilość przekroczyła już 100 sztuk, do wyporu do koloru. Pamiętajcie, że warto jest łączyć białko strączkowe z kaszami lub ryżem, wtedy dostarczamy potrzebnych aminokwasów. Z roślin strączkowych możecie przygotowywać kotlety wykorzystując ciecierzycę, soczewice, wszystkie rodzaje fasoli, groszek zielony, kukurydzę z puszki oraz bób zielony i suszony, który jest w Polsce mniej popularny, ale dostępny w sklepach tureckich. Jest także od niedawna modny, łubin, a także bobik zawierający aż około 30% białka. Możliwości jest tak dużo, spokojnie możecie eksperymentować w kuchni i łączyć ugotowane nasiona strączkowe z ulubionymi warzywami, kaszami lub ryżem. Pamiętacie także o pieczarkach, suszonych pomidorowych lub oliwach. Smak każdego kotleta warto dostosować do preferencji dziecka, wtedy łatwiej jest przekonać małego człowieka do nowych dań!
Składniki:
- 500 g ugotowanej, wypłukanej i odsączonej czerwonej fasoli
- 50 g oleju roślinnego (do wyboru)
- 1 średnia cebula, drobno posiekana
- 1 duża, zielona papryka, drobno posiekana
- 3 średnie rozdrobnione ząbki czosnku
- 100 g prażonych orzechów nerkowca
- 120 g dobrze pokruszonej fety lub twarożku
- 1 całe jajko
- 80 g bułki tartej (jeśli jesteś na diecie bezglutenowej zastąp bułkę bułka tartą gluten free)
- sól i świeżo mielony czarny pieprz
- wybrany ser żółty np. cheddar lub ser szwajcarski
- 4 do 6 bułeczek pszennych pełnoziarnistych, opiekanych
- ketchup, musztarda
- dodatki według życzenia np. sałata, krążki cebuli, pikle
Przepis:
- Podgrzej 2 łyżki oleju
- Dodaj pokrojoną drobno cebulę i zieloną paprykę. Smaż około 5 minut. Mieszaj. Dodaj obrany i przepuszczony przez praskę czosnek i smaż przez 2 minuty.
- Przenieś miksturę do dużej miski.
- Umieść orzechy nerkowca w robocie kuchennym lub blenderze i rozdrobnij. Dodaj do miski z usmażonymi warzywami.
- Umieść fasolę w robocie kuchennym. Miksuj pulsacyjnie aż fasola zostanie lekko rozdrobniona.
- Do warzyw dodaj fasolę, jajko i bułkę tartą. Przypraw solą i pieprzem. Wymieszaj.
- Uformuj od 6 do 8 kotletów.
- Podgrzej 1 łyżkę oleju na patelni. Smaż kotlety z obu stron. Dodaj plastry sera.
- Podawaj burgery w przekrojonej bułce z dodatkami. Serwuj od razu.
Z badań wynika, że do jedzenia zdrowych posiłków najbardziej zachęca dzieci wspólne gotowanie, ważna jest też strona wizualna posiłków i dawanie dziecku możliwości wyboru jedzenia. Wspólne gotowanie to zabawa, to czas spędzony miło, to możliwość obserwowania dziecka, jego preferencji, podjadania i namawiania do nowych smaków. Większość dzieci chętnie je zdrowe dania i też chętnie próbuje nowych, aczkolwiek powszechne jest wybrzydzanie przy jedzeniu, z powodu takiego, że dzieci zazwyczaj nie lubią niektórych warzyw. Do ulubionych należą marchewka, ogórki i pomidory. Najmniej lubiane są brukselka i szpinak aczkolwiek 1/3 dzieci, mimo, że nie lubią, to udaje się namówić do jedzenia szpinaku. Coś czuję że tak się dzieje ze względu na kolor i konsystencję lub po prostu stereotyp albo sposób przyrządzania. U nas w domu szpinak zawsze należał do grupy ulubionych dań. Tak od siebie podpowiem, że papkę szpinakową polecam doprawić tylko solą, jogurtem naturalnym lub śmietaną i jajkiem. Taka zielona papka o neutralnym smaku, lekko słodka zazwyczaj dzieciom bardzo pasuje w przeciwieństwie do szpinaku z gałką muszkatową i czosnkiem.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, do 2025 ponad 70 milionów dzieci na całym świecie będzie cierpieć na otyłość. To może być problem także Twojego dziecka. Otyłe dzieci nie będą mogły bawić się ze swoimi kolegami. Nie będą miały siły biegać z nimi za piłką, jeździć na rowerach, spędzać aktywnie czasu. Stracą chęć do zabawy. Będą się czuły wykluczone przez rówieśników – przez otyłość. Na taką sytuację wpływa nie tylko apetyt naszych latorośli, ale także szereg innych czynników, takich jak indywidualne skłonności organizmu, coraz bardziej dotykający dzieci stres oraz – co bardzo ważne – preferencje naszych dzieci, które od zdrowego jedzenia wolą takie, które po prostu dobrze wygląda, pachnie i smakuje. Wszyscy wiemy, jak trudno odmówić naszemu ukochanemu oczku w głowie, kiedy – zamiast brokułów czy porcji szpinaku – domaga się kawałka pizzy albo ulubionych, tłuściutkich frytek … Zdesperowany rodzic woli, żeby jego dziecko zjadło cokolwiek, niż z grymasem na twarzy odmawiało jedzenia w ogóle. Beko chce położyć kres tej sytuacji, stąd też globalna kampania Eat Like A Pro with Beko, a w Polsce Jedz jak mistrz z Beko!
Akcja „Jedz jak mistrz” z BEKO
Zapraszam moich czytelników do odwiedzanie strony www.beko.pl/jedzjakmistrz/ i aktywnego korzystania ze znajdujących się tam pomysłów i przepisów na pyszne i zdrowe dania!
Napisz proszę w komentarzu na jakiej jesteś diecie Ty lub twoje dziecko?
Życzę smacznych i zdrowych posiłków dzieciom wszystkich moich czytelników!
hasztagi akcji: #jedzjakmistrz #EatLikeaPro #bekopolska @beko.polska
Olga Smile
* wpis powstawał przy współpracy z marką Beko
Anonim napisał
Wszystkożernej :P
Anonim napisał
Na diecie dla chorych na dnę moczanowa
Anonim napisał
Bez jajek, większości zbóż (glutenu), nabiału krowiego, większości orzechów, niektórych warzyw i owoców.
Anonim napisał
Z niskim indeksem /insulinoopornosc/
Anonim napisał
bezmlecznej
Anonim napisał
bez glutenu, bez laktozy, bez soi, z ograniczeniem kukurydzy.
Anonim napisał
Ja aktualnie na Dąbrowskiej ?
Anonim napisał
Bez jajek, banana kiwi ii bezlaktozy
Anonim napisał
Aktualnie jestem w ciazy ale poza tym zdarza mi sie stosowac DIETE CUD – cud jak schudne ;)
Anonim napisał
Wegańskiej