Zapraszam dzisiaj na moje ulubione jesienne zapiekanki. Postanowiłam pokazać ryżż zapiekany z jabłkami, makaron z włoskimi warzywami i lasagne z dynią. Osobiście uwielbiam wszelkie dania warzywne takie ciepłe, aromatyczne, pikantne i pożywne. Często mieszam różne ilości przypraw dostosowując smak dla dzieci, jednak gdy tylko mogę, to sobie dodaję dodatkowo sambal albo pikantną paprykę w proszku.Czasami wspominam zapiekanki ze swojego dzieciństwa. Były one zazwyczaj na bazie makaronu, jajek i śmietany. Z czasem, gdy zaczęłam sama gotować urozmaicałam swoje dania znacznie większą ilością warzyw sezonowych i całorocznych, zieleniny i owoców. Metodą prób i błędów oraz okresowych upodobań na różne smaki powstały setki moich przepisów. Co więcej, powstają przez cały czas, ponieważ codziennie gotuję dla swojej rodziny. Dzieciaki też wiedzą dobrze co lubią, nie ma łatwo, trzeba się nagimnastykować czasami, ale o tym doskonale wiedzą wszystkie mamy :) Jeśli miałabym wymienić smaki jesieni to dla mnie jabłka, gruszki dynia i warzywa korzeniowe. Na co dzień jemy bardzo dużo warzyw, minimum 3 razy dziennie! Każde nasze danie jest pełne warzyw! Tak lubimy najbardziej!
Makaron zapiekany z warzywami
Składniki przepisu potrzebne na makaron zapiekany z warzywami:
- 500 g makaronu
- 2 cukinie
- 5 pieczonych papryk
- kilka suszonych pomidorów
- garść czarnych oliwek
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- bazylia, tymianek, rozmaryn, oregano i sól do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Przygotowanie przepisu:
- Makaron gotuję w osolonej wodzie.
- Warzywa kroję w kostkę i w razie potrzeby w paski, tak jak widać na zdjęciu w przypadku papryki.
- W dużej misce mieszam wszystkie składniki.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą. Makaron przekładam do formy, wyrównuję. Posypuję startym serem i zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25 minut.
- Podaję na ciepło.
Zapiekany ryż z jabłkiem
Składniki przepisu:
- 1,5 szklanki ryżu długoziarnistego i 4 szklanki wody
- 400 ml tłustej śmietany zwierzęcej lub roślinnej
- 6 dużych jabłek
- 2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki cukru
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Przygotowanie przepisu:
- Ryż gotuję w osolonej wodzie.
- Jabłka obieram i wydrążam gniazdo nasienne.
- Następnie jabłka ścieram na tarce oraz mieszam z cukrem i cynamonem.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą.
- Na dnie układam pół ugotowanego, gorącego ryżu, równo rozprowadzam. Rozkładam jabłka i drugą cześć ryżu. Polewam śmietaną.
- Przykrywam folią aluminiową. Zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25-30 minut.
- Podaję z jogurtem lub porcją śmietany.
Lasagne z dynią i serem
Składniki przepisu:
- 250 g płatów lasagne
- 1 kg dyni
- 600-700 g białego soczystego sera
- 100-120g masła
- 6 łyżek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- 1 litr ciepłego mleka zwierzęcego lub roślinnego
- gałka muszkatowa do smaku
- sól i czarny pieprz do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania i bułka tarta do wsypania formy
Przygotowanie przepisu:
- Dynie myję, obieram i kroję w kostkę.
- Przygotowuję zasmażkę. W garnku o grubym dnie rozpuszczam masło. Kiedy się stopi, a piana opadnie, dosypuję mąkę i mieszam. Gotuję przez około 3 minuty. Zdejmuję z ognia i pozostawiam, aby zasmażka lekko przestygła przez 1 minutę! Mleko podgrzewam. Następnie wlewam równomiernie do zasmażki mleko, cienkim strumieniem ciągle ubijając. Wstawiam na gaz, ciągle mieszam bardzo dokładnie, aż do momentu gdy sos zgęstnieje. Zajmie to około 8 minut. Na koniec dodaję pokruszony ser biały. Doprawiam solą, pieprzem i startą gałką.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką. Na dno wlewam łyżkę sosu, układam warstwę makaronu, wsypuję 1/3 porcji dyni oraz wlewam 1/4 sosu. Znowu układam makaron, dynię i sos. Czynność powtarzam. Na koniec układam makaron, polewam sosem i posypuję startym serem.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę przez 55 minut.
- Lasagne podaję pokrojoną w kostkę.
*****
Zapraszam na KONKURS :)
Napisz „Jakie są Twoje smaki jesieni”
Każda osoba może udzielić kilka odpowiedzi, które należy zamieszczać w oddzielnych komentarzach (zgłoszeniach) tak, aby było widać, za którą odpowiedź dana osoba biorąca udział w zabawie, została nagrodzona.
Smak Jesieni = Smak ciasta ze śliwkami!!!
Kolorowe liście, wiatr szumiący za oknem, zapach drewna, ogień w kominku i niesamowite, aromatyczne, a przede wszystkim tradycyjne smaki potraw mojej babci – to obraz idealnej jesieni. Lubię siadać w fotelu z ciepłą herbatą i wspominać swoje dzieciństwo, wtedy też moje zmysły zaczynają wariować i łakną tych samych doznań co lata temu. Moja mała smakowa jesień to pyszna szarlotka z kruszonką upieczona z jabłek z własnego ogrodu, pyszne zapiekane gruszki z cynamonem, kompot z dyni, gęsta i pełna grzybów zupa, gulasz z dziczyzny, mleko z czosnkiem, herbata z cynamonem, a na przeziębienie napar z lipy z miodem. Ach.. aż żal otworzyć oczy i wrócić do rzeczywistości :).
Zdecydowanie krolowa jesiennych zup: zupa z dyni z imbirem i gruszkami i papryka chili, na drugie danie hamburger z burakiem marynowanym i kielkami, a na deser ciasto marchewkowe!!!!!
Smaki jesieni:
– gorąca herbata z mniszkiem i cytryną,
– grzane wino z goździkami i pomarańczą,
– gruszki na gorąco i jabłka z cynamonem,
– szarlotka na ciepło z lodami,
– gęsta grochówka z warzywami i wędzonką,
– gulasz wołowo-wieprzowy z papryką i porami,
– pomidorowa z imbirem,
– leczo <3
– krem z dyni,
– potrawka z kurczaka z buraczkami na ciepło,
– wszelkie makarony: zapiekane z warzywami, lasagne ze szpinakiem, spaghetti z papryką, oliwkami i bazylią, penne z brokułami i kurczakiem,
– gołąbki w liściach z winogron,
– ziemniaczki w koszulkach…
Mogłabym tak do rana! :)
Tak się rozmarzyłam, że na myśl przychodzą mi jeszcze:
– prażone kosztany,
– pierogi leniwe,
– barszczyk ukraiński i pieczone pierożki ruskie:)
Kiedy myślę smaki jesieni od razu nasuwa mi się myśl moje ukochane śliwki węgierki. Potem wskakują gruszki a za nimi zasuwają orzechy włoskie, świeżutkie prosto z drzewa. Kolej na warzywa… Pierwsza myśl przywodzi dynię ale u mnie nie jadało się dyni a sama też wolę wykorzystywać ją w deserach niż na wytrwanie dlatego jesienią chętniej sięgam po buraczki, brukselkę, marchew i pietruszkę.
Moje smaki jesieni, które co roku o tej porze goszczą w mojej kuchni, są ze mną od dzieciństwa. Już wtedy wszystko co udało mi się zebrać w sadzie wrzucałam do piekarnika z odrobiną cynamonu i delektowałam się tym długimi wieczorami przy kominku z kakaem :) Dziś kominka niestety już nie ma, ale motyw przewodni został, choć trochę zmodyfikowany.
Nie wypada w czasie jesieni nie skosztować gruszek czy jabłek :) Uwielbiam ciasto drożdżowe z owocami, jednakże polecam od czasu do czasu odejść od stereotypowych owoców na słodko i spróbować przyrządzić np pieczoną gruszkę z wątróbką drobiową i żurawiną :) To dobry pomysł na spędzanie jesiennej nudy.
A na jesienną chandrę pomaga mi napar będący połączeniem kawy i herbaty z dodatkiem kardamonu i cynamonu :)
I jeszcze jeden smak jesieni przychodzi mi do głowy… rozgrzewające leczo. Połączenie kolorowych papryk poza tym, że ładnie wygląda, pozwala zapomnieć, że przed chwilą było nam zimno :)
Smaki jesieni, to najwspanialsze jabłuszka, które chrupią moje skarby. Kolejna łyżka ulubionej jabłkowo-ryżowej zapiekanki zjadanej wspólnie w ramach obiadu. I ten wspaniały zapach cynamonu, który unosi się podczas pieczenia dyniowych słodkości… A potem głośne „mama, jesce mniam mniam”… Bo każdy smak jesieni ma w sobie tyle miłych wspomnień :)
Pozdrawiam serdecznie
Moim smakiem jesieni jest po prostu smak jabłek…Jako dziecko ,co roku mój ukochany,nieżyjący już Dziadek zabierał mnie do sadu.Pokazywał nowe drzewka,uczył nazw i rozpoznawania jabłek po wyglądzie,smaku.Później zabieraliśmy owoce do domu i babcia wyczarowywała z nich racuchy.Bardzo mi Go brakuje.Teraz zabieram swoje córki do tego sadu i przekazuję im to,czego nauczył mnie Dziadek:)Te spacery przywołują masę pięknych wspomnień.Dlatego jabłka to dla mnie najważniejszy smak jesieni.
Jestem osobą młodą która uwielbia okres jesienny. Potrawy oraz smaki które są dla mnie oznakami jesieni to gruszka w cieście francuskim którą zawsze robi moja babcia, zawsze wtedy razem z siostra przygotowujemy sobie gorącą herbatę z cytryną i pigwą -w ten sposób smak słodkości gruszki jest wyrównany ze smakiem herbaty ;) . Kolejna potrawą bez której nie mogłaby się obejść moja jesień to Jesienny gulasz z czerwonej soczewicy i ciecierzycy – sama nazwa brzmi już niebanalnie :D. Jesienne wieczory zawsze spędzam przy kominku gdzie razem z siostrą zajadam się szarlotką a rodzice degustują grzane wino z goździkami i pomarańczą ;) W takich chwilach nawet nam nie przeszkadza deszcz za oknem ;)