Zapraszam dzisiaj na moje ulubione jesienne zapiekanki. Postanowiłam pokazać ryżż zapiekany z jabłkami, makaron z włoskimi warzywami i lasagne z dynią. Osobiście uwielbiam wszelkie dania warzywne takie ciepłe, aromatyczne, pikantne i pożywne. Często mieszam różne ilości przypraw dostosowując smak dla dzieci, jednak gdy tylko mogę, to sobie dodaję dodatkowo sambal albo pikantną paprykę w proszku.Czasami wspominam zapiekanki ze swojego dzieciństwa. Były one zazwyczaj na bazie makaronu, jajek i śmietany. Z czasem, gdy zaczęłam sama gotować urozmaicałam swoje dania znacznie większą ilością warzyw sezonowych i całorocznych, zieleniny i owoców. Metodą prób i błędów oraz okresowych upodobań na różne smaki powstały setki moich przepisów. Co więcej, powstają przez cały czas, ponieważ codziennie gotuję dla swojej rodziny. Dzieciaki też wiedzą dobrze co lubią, nie ma łatwo, trzeba się nagimnastykować czasami, ale o tym doskonale wiedzą wszystkie mamy :) Jeśli miałabym wymienić smaki jesieni to dla mnie jabłka, gruszki dynia i warzywa korzeniowe. Na co dzień jemy bardzo dużo warzyw, minimum 3 razy dziennie! Każde nasze danie jest pełne warzyw! Tak lubimy najbardziej!
Makaron zapiekany z warzywami
Składniki przepisu potrzebne na makaron zapiekany z warzywami:
- 500 g makaronu
- 2 cukinie
- 5 pieczonych papryk
- kilka suszonych pomidorów
- garść czarnych oliwek
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- bazylia, tymianek, rozmaryn, oregano i sól do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Przygotowanie przepisu:
- Makaron gotuję w osolonej wodzie.
- Warzywa kroję w kostkę i w razie potrzeby w paski, tak jak widać na zdjęciu w przypadku papryki.
- W dużej misce mieszam wszystkie składniki.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą. Makaron przekładam do formy, wyrównuję. Posypuję startym serem i zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25 minut.
- Podaję na ciepło.
Zapiekany ryż z jabłkiem
Składniki przepisu:
- 1,5 szklanki ryżu długoziarnistego i 4 szklanki wody
- 400 ml tłustej śmietany zwierzęcej lub roślinnej
- 6 dużych jabłek
- 2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki cukru
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Przygotowanie przepisu:
- Ryż gotuję w osolonej wodzie.
- Jabłka obieram i wydrążam gniazdo nasienne.
- Następnie jabłka ścieram na tarce oraz mieszam z cukrem i cynamonem.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą.
- Na dnie układam pół ugotowanego, gorącego ryżu, równo rozprowadzam. Rozkładam jabłka i drugą cześć ryżu. Polewam śmietaną.
- Przykrywam folią aluminiową. Zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25-30 minut.
- Podaję z jogurtem lub porcją śmietany.
Lasagne z dynią i serem
Składniki przepisu:
- 250 g płatów lasagne
- 1 kg dyni
- 600-700 g białego soczystego sera
- 100-120g masła
- 6 łyżek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- 1 litr ciepłego mleka zwierzęcego lub roślinnego
- gałka muszkatowa do smaku
- sól i czarny pieprz do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania i bułka tarta do wsypania formy
Przygotowanie przepisu:
- Dynie myję, obieram i kroję w kostkę.
- Przygotowuję zasmażkę. W garnku o grubym dnie rozpuszczam masło. Kiedy się stopi, a piana opadnie, dosypuję mąkę i mieszam. Gotuję przez około 3 minuty. Zdejmuję z ognia i pozostawiam, aby zasmażka lekko przestygła przez 1 minutę! Mleko podgrzewam. Następnie wlewam równomiernie do zasmażki mleko, cienkim strumieniem ciągle ubijając. Wstawiam na gaz, ciągle mieszam bardzo dokładnie, aż do momentu gdy sos zgęstnieje. Zajmie to około 8 minut. Na koniec dodaję pokruszony ser biały. Doprawiam solą, pieprzem i startą gałką.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką. Na dno wlewam łyżkę sosu, układam warstwę makaronu, wsypuję 1/3 porcji dyni oraz wlewam 1/4 sosu. Znowu układam makaron, dynię i sos. Czynność powtarzam. Na koniec układam makaron, polewam sosem i posypuję startym serem.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę przez 55 minut.
- Lasagne podaję pokrojoną w kostkę.
*****
Zapraszam na KONKURS :)
Napisz „Jakie są Twoje smaki jesieni”
Każda osoba może udzielić kilka odpowiedzi, które należy zamieszczać w oddzielnych komentarzach (zgłoszeniach) tak, aby było widać, za którą odpowiedź dana osoba biorąca udział w zabawie, została nagrodzona.
Smak jesieni to smak delikatnie słodki- spadających z drzew złotych liści, to smak odrobinę słony- wydłużających się nocy i coraz chłodniejszych dni i w końcu to smak lekko gorzki- zbliżającej się cichymi krokami zimy.
Moje smaki jesieni to: pyszne, upieczone przez moją babcię ciasto, kompot ze śliwek, pizza z grzybów zebranych przez dziadka i zupa warzywna mamy. :) Smaki jesieni to specyficzny rodzaj smaków, który rozgrzewa w chłodne wieczory i w równie zimne poranki. To również aromat herbaty z miodem i imbirem, która w towarzystwie dobrej książki, pomaga nam przyjemnie spędzić nie najcieplejsze chwile… Jesień ma dla mnie wspaniały, melancholijny wydźwięk. Zapachy z kuchni doskonale wpływają na moje zmysły i pozwalają wyłapać z nich wszystko, co najlepsze. :) Podobnie działa na mnie ciasto cynamonowe z orzechami, które idealnie polepsza nastrój i podnosi energię. Myślę, że spiżarnia jesienią nie powinna być zbyt uboga! :) Mamy do dyspozycji przecież przetwory śliwkowe, konserwy z ogórkami, obfitujące w dynie rynek (o… moja zupa dyniowo!), z których to można zrobić prawdziwe, kuchenne cuda.
Smaki jesieni to dla mnie również słodki rarytas. Zaliczymy tu placki z jabłkami i cukrem pudrem, których zapach czuję już na samą tylko myśl… :) Kiedy mam zaś ochotę na coś pikantniejszego, sięgam po orzeszki w paprykowej skorupce, które idealnie uzupełniają się z popijaną Coca-Colą.
Pamiętajmy, że jesień to okres, w którym musimy się wzmacniać. To nie czas na diety, ale na czerpanie prawdziwej przyjemności z jedzenia, obcowanie ze skarbami sezonowych warzyw i moment przedzimowy, który skłania nas do zadbania o witaminowe zapasy! Również te pod skórą! :)
Moje smaki to: schabowe z cukini, ciasto drożdżowe ze śliwkami (mama robi najlepsze), leczo z zebranych warzyw z przydomowego ogródka, dżem z dyni i oczywiście pestki z niej. Kapuśniak i bigos :-) to jest to za czym zawsze będę tęsknić.
Jesienne smaki?
Kiedyś ciepły obiadek u mamy-pyszny kotlecik schobowy i zasmazane buraczki.
Dziś,no cóż wszystko się zmieniło.
Dziś jesienne smaki to spacery z moją 2-letnia córka,zbieranie najpiekniejszych liści,szyszek i kasztanów.Robienie z nich śmiesznych ludzikow i patrzenie jak mała Oliwia śmieje się do nich cała sobą.A gdy znudza nam się już ludziki wyjmuję robota kuchennego sadzam córkę na blacie i szykuje pyszną szarlotkę.Razem.Ja wsypuję składniki do misy a Oliwcia włącza robota i tak czekamy aż wszystko się wymiesza.Pozniej do piekarnika i po 50minutach zajadamy się pyszną, ciepłą, pachnąca słoneczną jesienią i cynamonem szarlotkę.
O tak smaki jesieni to cudowne chwie z moja ukochaną córka.
Moje smaky jesieni to grzyby w białym sobie, ciastko z gruszki, oraz zupka z dyni plus kompot z jabłek suszonych
Jesieni nie lubię, za to jej owoce i owszem :)
Szczególnie orzechy laskowe
Najjpierw ledwo co zerwane
Jeszcze mokre
Potem wysuszone
I sama nie wiem, które smaczniejsze
Chociaż od kilku lat mam wspólników do orzechów
Kto pierwszy ten lepszy
Wygrywa Ruda
Wiewióreczka
A jej potomkowie mieszkają pod moim dachem od kilku lat
Ruda i Baśka
Ot wyszukane dla nich imiona ?
Moim smakiem jesieni zdecydowanie są jabłka uwielbiam te z ryżem i cynamonem a na wierzch polewam śmietana ulica z cukrem i nawet mąż który nie lubi takich specjałów chętnie zajada
Moje smaki jesieni to zupa z dyni na ostro no i oczywiscie ciasto marchewkowe wedlug przepisu mojej mamy mmmm pycha :-)
Jesień to ciasto z jabłkami, ryż z jabłkami i cynamonem. Cała jesień pachnie jabłkami i cynamonem. To cudowny zapach.
Moje smaki jesieni to rozgrzewające dania takie jak, zupa węgierska, spaghetti, niezmiennie pomidorowa, domowa pizza, rosołek. Na deser jabłecznik z cynamonem, pyszny, bo domowy, herbatka z cytryną, to to co lubię jesienią :-)