Zapraszam dzisiaj na moje ulubione jesienne zapiekanki. Postanowiłam pokazać ryżż zapiekany z jabłkami, makaron z włoskimi warzywami i lasagne z dynią. Osobiście uwielbiam wszelkie dania warzywne takie ciepłe, aromatyczne, pikantne i pożywne. Często mieszam różne ilości przypraw dostosowując smak dla dzieci, jednak gdy tylko mogę, to sobie dodaję dodatkowo sambal albo pikantną paprykę w proszku.Czasami wspominam zapiekanki ze swojego dzieciństwa. Były one zazwyczaj na bazie makaronu, jajek i śmietany. Z czasem, gdy zaczęłam sama gotować urozmaicałam swoje dania znacznie większą ilością warzyw sezonowych i całorocznych, zieleniny i owoców. Metodą prób i błędów oraz okresowych upodobań na różne smaki powstały setki moich przepisów. Co więcej, powstają przez cały czas, ponieważ codziennie gotuję dla swojej rodziny. Dzieciaki też wiedzą dobrze co lubią, nie ma łatwo, trzeba się nagimnastykować czasami, ale o tym doskonale wiedzą wszystkie mamy :) Jeśli miałabym wymienić smaki jesieni to dla mnie jabłka, gruszki dynia i warzywa korzeniowe. Na co dzień jemy bardzo dużo warzyw, minimum 3 razy dziennie! Każde nasze danie jest pełne warzyw! Tak lubimy najbardziej!
Makaron zapiekany z warzywami
Składniki przepisu potrzebne na makaron zapiekany z warzywami:
- 500 g makaronu
- 2 cukinie
- 5 pieczonych papryk
- kilka suszonych pomidorów
- garść czarnych oliwek
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- bazylia, tymianek, rozmaryn, oregano i sól do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Przygotowanie przepisu:
- Makaron gotuję w osolonej wodzie.
- Warzywa kroję w kostkę i w razie potrzeby w paski, tak jak widać na zdjęciu w przypadku papryki.
- W dużej misce mieszam wszystkie składniki.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą. Makaron przekładam do formy, wyrównuję. Posypuję startym serem i zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25 minut.
- Podaję na ciepło.
Zapiekany ryż z jabłkiem
Składniki przepisu:
- 1,5 szklanki ryżu długoziarnistego i 4 szklanki wody
- 400 ml tłustej śmietany zwierzęcej lub roślinnej
- 6 dużych jabłek
- 2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki cukru
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Przygotowanie przepisu:
- Ryż gotuję w osolonej wodzie.
- Jabłka obieram i wydrążam gniazdo nasienne.
- Następnie jabłka ścieram na tarce oraz mieszam z cukrem i cynamonem.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą.
- Na dnie układam pół ugotowanego, gorącego ryżu, równo rozprowadzam. Rozkładam jabłka i drugą cześć ryżu. Polewam śmietaną.
- Przykrywam folią aluminiową. Zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25-30 minut.
- Podaję z jogurtem lub porcją śmietany.
Lasagne z dynią i serem
Składniki przepisu:
- 250 g płatów lasagne
- 1 kg dyni
- 600-700 g białego soczystego sera
- 100-120g masła
- 6 łyżek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- 1 litr ciepłego mleka zwierzęcego lub roślinnego
- gałka muszkatowa do smaku
- sól i czarny pieprz do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania i bułka tarta do wsypania formy
Przygotowanie przepisu:
- Dynie myję, obieram i kroję w kostkę.
- Przygotowuję zasmażkę. W garnku o grubym dnie rozpuszczam masło. Kiedy się stopi, a piana opadnie, dosypuję mąkę i mieszam. Gotuję przez około 3 minuty. Zdejmuję z ognia i pozostawiam, aby zasmażka lekko przestygła przez 1 minutę! Mleko podgrzewam. Następnie wlewam równomiernie do zasmażki mleko, cienkim strumieniem ciągle ubijając. Wstawiam na gaz, ciągle mieszam bardzo dokładnie, aż do momentu gdy sos zgęstnieje. Zajmie to około 8 minut. Na koniec dodaję pokruszony ser biały. Doprawiam solą, pieprzem i startą gałką.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką. Na dno wlewam łyżkę sosu, układam warstwę makaronu, wsypuję 1/3 porcji dyni oraz wlewam 1/4 sosu. Znowu układam makaron, dynię i sos. Czynność powtarzam. Na koniec układam makaron, polewam sosem i posypuję startym serem.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę przez 55 minut.
- Lasagne podaję pokrojoną w kostkę.
*****
Zapraszam na KONKURS :)
Napisz „Jakie są Twoje smaki jesieni”
Każda osoba może udzielić kilka odpowiedzi, które należy zamieszczać w oddzielnych komentarzach (zgłoszeniach) tak, aby było widać, za którą odpowiedź dana osoba biorąca udział w zabawie, została nagrodzona.
Smak jesieni kojarzy mi się z pyszna pachnąca szarlotka, gorąca herbata z cytryna i imbirem…
Smaki jesieni to:
To ciasto marchewkowe
Zupa krem z dyni
Sok z czarnego bzu domowej roboty
Ziemniaki z ogniska
Pyszny miod np z akacji
Jesienne smaki kojarzą mi się zawsze z sytością i rozgrzewaniem. Są w kolorach jesieni, dominują czerwienie, żółcie, pomarańcze :)
Ulubionym przysmakiem jest Zupa al’a meksykańska :)
Skład:
* 2 czerwone papryki ( dla różnokolorowości można użyć każdego koloru )
* 5 średnich cebul białych
* 3 ząbki czosnku
* 1 pętko kiełbasy (według uznania)
* 500 g mięska mielonego
* 3 puszki pomidorów krojonych w sosie pomidorowym
* 1 puszka czerwonej fasoli
* 1 puszka kukurydzy
* 1 mały koncentrat pomidorowy
* oliwa z oliwek do podsmażenia warzyw
* 2-3 szklanek wody
* przyprawy: chilli, papryka ostra, papryka słodka, oregano, zioła prowansalskie, bazylia, sól, pieprz
Na początek do garnka wlewamy z puszek pomidory, odcedzoną kukurydzę i czerwoną fasolkę, zalewamy 2-3 szklankami wody oraz dodajemy przeciśnięte ząbki czosnku. Mieszamy, następnie wstawiamy na średni ogień pod przykryciem. Następnie na patelnię wlewamy odrobinę oliwy z oliwek i po rozgrzaniu dodajemy wcześniej pokrojona kiełbasę , paprykę i cebulę. Podsmażamy, a następnie doprawiamy szczypta każdej z przypraw wymienionych w składzie zupki. W tej samej chwili dodajemy również po szczypcie każdej przyprawy do zupy w garnku, mieszamy. Po ok. minucie dodajemy zawartość patelni do garnka z nasza zupką. Mieszamy i pozostawiamy na małym ogniu na ok. 60 min. Po ok. 20 min dodać koncentrat. Na patelnie wlewamy odrobinę oliwy i wrzucamy mięsko mielone. Doprawiamy solą i pieprzem, dla większego kopniaka można dodać chilli w proszku lub sos chilli. Od tej chwili są dwie wersje podania, jeśli wszyscy w domu lubią mięsko mielone, po podsmażeniu dodajemy je do zupki. Jeśli natomiast tak jak u mnie nie każdy jest takim mega mięsożercą. Podsmażone mięsko wkładamy do misek amatorów mięska, a później zalewamy zupką i mieszamy. Natomiast mniej mięsożerni mają samą zupkę :) Do tej zupki pasuje chlebek biały, pita, a nawet ryż. Zupka jest bardzo syta i rozgrzewająca.
Życzę smacznego :)
Moje smaki jesieni,to oczywiście polskie dania,gdyż jestem tradycjonalistką i uwielbiam nasze narodowe potrawy przełamane nutką nowoczesności :-). Dlatego wybieram kaczkę w glazurze z bzu czarnego i ze smażoną cebulką. Do tego kapuśniak z bardzo kwaśnej kapusty :-). Na deser serwuję placek ze śliwkami bądź szarlotkę mojej Mamy, a do tego wszystkiego oczywiście nie może zabraknąć szklanki Coca-Coli ;). Pozdrawiam
Jestem tradycjonalistką dlatego wybieram polskie dania. A jak jesień to oczywiście kaczka w glazurze z czarnego bzu,podana na smażonej cebulce, do tego kapuśniak z bardzo kwaśnej kapusty,przełamany nutką ostrości :-). Na deser podajemy ciasto drożdżowe ze śliwkami bądź szarlotkę mojej Mamy. Do tego wszystkiego nie może zabraknąć szklanki Coca-Coli :-). Pozdrawiam
Moim ulubionym smakiem jesieni są jabłka uwielbiam ryż z jabłkami i cynamonem ja dodatkowo polewam śmietana ubita z cukrem i nawet mój mąż który nie lubi takich rarytasow chętnie zajada czasami robię też z makaronem i jabłkami
Moim pomyslem na jesienne smaki to leczo zrobione ze wszystkich dostepnych warzyw, mozna je zjesc na cieplo jak i na zimno. Polecam rowniez zrobic jablecznik, przepyszne jabłka w ciescie pychota jesienna.
Moje smaki jesieni to gorąca herbatka z cynamonem i anyżem , szarlotka najlepiej z dużą ilością cynamonu :) Ryż pieczony z jabłkami i cynamonem :) Wszystko co rozgrzewające imbir , goździki :) pomarańcze , które pokazują nam że święta zbliżają się dużymi krokami :) oraz miód i cytryna :)
Moje jesienne smaki to śliwki suszone,grzyby suszone dynia,jabłk.
Jesień bezustannie będzie mi się kojarzyć ze smakiem węgierek, którymi chętnie się zajadaliśmy się w przerwach przy pracach wykopkowych w latach mojego dzieciństwa i młodości. Smakowite, jędrne, soczyste niejednokrotnie hamowały głód i gasiły pragnienie, które powstawało gdy nałykaliśmy się kurzu w czasach suchych jesieni.
Dziś rzadko w tych pracach uczestniczę, ponieważ mam małe dziecko, jednakże chętnie sięgam po ciasto biszkoptowe, wyłącznie z dodatkiem śliwek z wiejskich sadów. Ten smak pozwala mi wracać wspomnieniami do beztroskiego dzieciństwa i lat szkolnej młodosci!