Jesienne zapiekanki
Zapraszam dzisiaj na moje ulubione jesienne zapiekanki. Postanowiłam pokazać ryżż zapiekany z jabłkami, makaron z włoskimi warzywami i lasagne z dynią. Osobiście uwielbiam wszelkie dania warzywne takie ciepłe, aromatyczne, pikantne i pożywne. Często mieszam różne ilości przypraw dostosowując smak dla dzieci, jednak gdy tylko mogę, to sobie dodaję dodatkowo sambal albo pikantną paprykę w proszku.Czasami wspominam zapiekanki ze swojego dzieciństwa. Były one zazwyczaj na bazie makaronu, jajek i śmietany. Z czasem, gdy zaczęłam sama gotować urozmaicałam swoje dania znacznie większą ilością warzyw sezonowych i całorocznych, zieleniny i owoców. Metodą prób i błędów oraz okresowych upodobań na różne smaki powstały setki moich przepisów. Co więcej, powstają przez cały czas, ponieważ codziennie gotuję dla swojej rodziny. Dzieciaki też wiedzą dobrze co lubią, nie ma łatwo, trzeba się nagimnastykować czasami, ale o tym doskonale wiedzą wszystkie mamy :) Jeśli miałabym wymienić smaki jesieni to dla mnie jabłka, gruszki dynia i warzywa korzeniowe. Na co dzień jemy bardzo dużo warzyw, minimum 3 razy dziennie! Każde nasze danie jest pełne warzyw! Tak lubimy najbardziej!
Makaron zapiekany z warzywami
Składniki przepisu potrzebne na makaron zapiekany z warzywami:
- 500 g makaronu
- 2 cukinie
- 5 pieczonych papryk
- kilka suszonych pomidorów
- garść czarnych oliwek
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- bazylia, tymianek, rozmaryn, oregano i sól do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Zapiekanka z makaronem
Przygotowanie przepisu:
- Makaron gotuję w osolonej wodzie.
- Warzywa kroję w kostkę i w razie potrzeby w paski, tak jak widać na zdjęciu w przypadku papryki.
- W dużej misce mieszam wszystkie składniki.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą. Makaron przekładam do formy, wyrównuję. Posypuję startym serem i zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25 minut.
- Podaję na ciepło.
Zapiekany ryż z jabłkiem
Składniki przepisu:
- 1,5 szklanki ryżu długoziarnistego i 4 szklanki wody
- 400 ml tłustej śmietany zwierzęcej lub roślinnej
- 6 dużych jabłek
- 2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki cukru
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Ryż zapiekany z jabłkami
Przygotowanie przepisu:
- Ryż gotuję w osolonej wodzie.
- Jabłka obieram i wydrążam gniazdo nasienne.
- Następnie jabłka ścieram na tarce oraz mieszam z cukrem i cynamonem.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą.
- Na dnie układam pół ugotowanego, gorącego ryżu, równo rozprowadzam. Rozkładam jabłka i drugą cześć ryżu. Polewam śmietaną.
- Przykrywam folią aluminiową. Zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25-30 minut.
- Podaję z jogurtem lub porcją śmietany.
Lasagne z dynią i serem
Składniki przepisu:
- 250 g płatów lasagne
- 1 kg dyni
- 600-700 g białego soczystego sera
- 100-120g masła
- 6 łyżek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- 1 litr ciepłego mleka zwierzęcego lub roślinnego
- gałka muszkatowa do smaku
- sól i czarny pieprz do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania i bułka tarta do wsypania formy
Lasagne z dynią
Przygotowanie przepisu:
- Dynie myję, obieram i kroję w kostkę.
- Przygotowuję zasmażkę. W garnku o grubym dnie rozpuszczam masło. Kiedy się stopi, a piana opadnie, dosypuję mąkę i mieszam. Gotuję przez około 3 minuty. Zdejmuję z ognia i pozostawiam, aby zasmażka lekko przestygła przez 1 minutę! Mleko podgrzewam. Następnie wlewam równomiernie do zasmażki mleko, cienkim strumieniem ciągle ubijając. Wstawiam na gaz, ciągle mieszam bardzo dokładnie, aż do momentu gdy sos zgęstnieje. Zajmie to około 8 minut. Na koniec dodaję pokruszony ser biały. Doprawiam solą, pieprzem i startą gałką.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką. Na dno wlewam łyżkę sosu, układam warstwę makaronu, wsypuję 1/3 porcji dyni oraz wlewam 1/4 sosu. Znowu układam makaron, dynię i sos. Czynność powtarzam. Na koniec układam makaron, polewam sosem i posypuję startym serem.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę przez 55 minut.
- Lasagne podaję pokrojoną w kostkę.
*****
Zapraszam na KONKURS :)
Napisz „Jakie są Twoje smaki jesieni”
Każda osoba może udzielić kilka odpowiedzi, które należy zamieszczać w oddzielnych komentarzach (zgłoszeniach) tak, aby było widać, za którą odpowiedź dana osoba biorąca udział w zabawie, została nagrodzona.
Basia napisał
Smaki jesieni to dania z dynią, koniecznie ciasto dyniowo-marchewkowo-imbirowe, dżem z dyni i jabłek, zupa dyniowa z kluseczkami. Taka jak robiła moja babcia, pychota. Powidła śliwkowe, ciasto kruche ze śliwkami i kruszonką. Sos śmietanowo-kurkowy najlepszy ze wszystkich sosów :)
Strzaleczka napisał
Dla większości ludzi jesień kojarzy się z długimi zimnymi wieczorami i deszczem. Dla mnie to radosne oczekiwanie na Boże Narodzenie. Uwielbiam swój codzienny mały rytuał picia szklaneczki buraczkowego barszczu, który rozgrzewa i sprawia że nie straszne mi wirusy :) Kolejnym smakiem jesieni jest dla mnie Smaczna Malinowa Aromatyczna Konfitura I jabłka z kaszą jaglaną posypane cynamonem.
Basia napisał
Ryż zapiekany z kawałkami jabłek i cynamonem. Pysznie smakuje z łyżką gęstej śmietany.
Papryka faszerowana, gołąbki zapiekane :) marzenie :)
Kiełbasa i ziemniaki pieczone przy ognisku.
Anna Dobrodziej napisał
Gdy pogoda na zewnątrz przypomina mi o tym, że jesień przyjdzie niebawem. Choć nie zawsze aura wygląda tak pięknie, jak ta z obrazów-Polska złota jesień, to ja wynagradzam sobie tą pluchę i chlapę, w kuchni różnymi przysmakami.
Jesień, to czas, który kojarzy mi się z przetworami, jabłkami, gruszkami, śliwkami, grzybami, a także z dyniami. To doskonała pora dla łakomczuszków i żarłoków- nikt nie jest w stanie powstrzymać się od takich pyszności ;)
Ale czerpać z prezentów, jakie ofiaruje nam jesień warto przez cały rok. Zaletą nie jest tylko smak,a le też właściwości lecznicze. Np.jabłka i śliwki wspomagają trawienie, gruszki to jedne z nielicznych owoców w których możemy znaleźć jod, dynia jest warzywem bogatym w witaminy i minerały,jedyne na co uważam to grzyby, by nie był to mój ostatni posiłek ;)
To mój przepis na pyszną jesień, dzięki któremu tą porę roku lubię najbardziej.
Maciej napisał
Zdecydowanie zupa krem z dyni
Jolanta napisał
Musaka z dobrym mięsem doprawionym czosnkiem, do tego pomidory i bakłażany,a całość zapieczona pod serową pierzynką.Szybkie i proste danie,ale jakże pyszne.
Ewa napisał
Moim smakiem pięknej, tegorocznej jesieni jest pyszny i aromatyczny placek z jabłkami oraz pyszna i rozpływająca się w ustach pierś z kurczaka przekładana papryką, serem i pieczarkami podana z kosteczkami dyni ( dynia robiona w domu) oraz z ,, klopsikami ” warzywnymi. Dynia przed zagotowaniem jej w słoikach została pokrojona w kostkę i zostawiona na noc w garnku ( nie aluminiowym )w zalewie z wody i kwasku cytrynowego ( 1 płaska łyżeczka na 1 litr wody ) i na drugi dzień zostało dodane pół kilograma cukru i cukier waniliowy. Po tych czynnościach wlać zawartość garnka do słoików i gotować to przez 15 minut. Pierś z kurczaka według normalnego przepisu, tylko wcześniej została nakrojona i ,,wypchana” dodatkami. Moje ulubione, czyli warzywne klopsiki: 1. Zrobić z ziemniaków puree i dodać pokrojone warzywa według uznania ( ja dodałam marchewkę , korzeń od pietruszki i seler) , wszystko przetrzeć przez sitko i dodać przyprawy także według uznania. Z powstałej mieszanki uformować kuleczki, obtoczyć w rozbitym widelcem jajku, a następnie w bułce tartej i smażyć do zarumienienia. Przepis na przepyszny placek z jabłkami:( pół kostki margaryny, szklanka cukru, 4 jajka, 2 szklanki mąki, łyżeczka proszku do pieczenia- wszystko zmiksować na gładką masę ) Na surowe ciasto nałożyć pokrojone w plasterki jabłka (grubszą warstwę) posypać cynamonem. Na jabłka wyłożyć kruszonkę, z pół kostki masła, pół szklanki cukru i szklanki mąki. Piec w temp. 180 stopni ok. 40 min. :D oto mój przepis na ,,jesienne niebo w gębie”
Jola napisał
Stara już jestem i jak każdy człowiek wiekowy nieco trochę w swoim życiu przeżyłam .Teraz ,gdy nachodzi mnie nostalgia wspominam lata minione dzieląc je na pory roku i wyłuskując z tych wspomnień zapachy i smaki.Jesień to zapach jabłek,szczególnie szarej renety,która zawinięta w gazety leżała i pachniała u nas na strychu na półeczkach do tego celu specjalnie przygotowanych przez tatę.Jak reneta to oczywiście moje ukochane dania.Szarlotka,ryż z jabłkami i racuchy drożdżowe z jabłkami polane śmietaną.Pyszne i tanie dania,o których niełatwo zapomnieć.
sabinka napisał
oto przepis na placek do kawy na jesien i nie tylko
To kolejny przepis na ciasto bez pieczenia z wykorzystaniem herbatników. 3 Bit jest bardzo podobne do Ciasta balowego. Jest jednak troszkę prostsze, ponieważ nie ma w nim warstwy biszkoptowej. Jest dość słodkie. Zawiera bowiem masę krówkową. Starałam się dlatego, aby pozostałe warstwy nie były przesłodzone. Bita śmietana jest bez dodatku cukru, a masa budyniowa również nie zawiera dużo cukru. Całość bardzo dobrze smakuje. Budyń przygotowałam tym razem sama. Wolę taki domowej roboty. W szybkiej wersji można również użyć kupnego budyniu waniliowego. (czyt. uwaga). Pierwszy raz 3 Bit robiłam z przepisu z Wielkiego Żarcia. Poniższy przepis to moja modyfikacja tego przepisu.
Składniki:
1 puszka masy krówkowej lub puszka słodkiego mleka skondensowanego (500g)
ok. 510g herbatników (ok. 75 sztuk. Wychodzą 3 warstwy, każda po ok. 25 herbatników)
400- 500ml słodkiej śmietany 30- 36%
2 opakowania śmietan-fix
ok. 50- 100g dowolnej czekolady (u mnie mleczna)
Masa budyniowa:
500ml mleka
2/3 szklanki cukru (= ok. 130g)
2 żółtka
3 łyżki mąki ziemniaczanej (ok. 40- 45g)
3 łyżki mąki pszennej (ok. 40- 45g)
ok. ¾ kostki masła ( ok. 180g)
Sposób przygotowania:
1 Jeśli mamy puszkę słodkiego mleka skondensowanego, należy gotować ją w garnku z wodą na małym ogniu przez 3 godz. (Puszka musi być cała pokryta wodą). Jeśli korzystamy z gotowej masy krówkowej, należy najpierw przygotować masę budyniową (według punktu 2), a następnie puszkę z masą krówkową wsadzić na parę minut do gotującej się wody. (Miękka masa krówkowa będzie łatwiej się rozsmarowywała).
2 Przygotować masę budyniową. 1 ½ szklanki mleka i cukier zagotować. Pozostałe mleko wymieszać dokładnie z żółtkami i mąkami. Dodać do gotującego się mleka, szybko mieszając, aby nie powstały grudki. Chwilkę gotować (około 1 min), aż budyń zgęstnieje. Pozostawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć mikserem na puszystą masę. Dalej miksując, dodawać stopniowo zimny budyń.
3 Formę prostokątną o wymiarach około 35x24cm wyłożyć herbatnikami. (Ja użyłam formy rozciąganej tak, że mogłam ją tak ustawić, aby nie łamać herbatników. U mnie wyszło po 5 herbatników wzdłuż i wszerz).
4 Na herbatnikach rozsmarować lekko ciepłą masę krówkową. Wyłożyć drugą warstwę herbatników. Kolejno wyłożyć masę budyniową, na nią ostatnią warstwę herbatników
5 Ubić śmietanę ze śmietan-fix. Śmietanę wyłożyć na górę i posypać startą czekoladą.
6 Ciasto wstawić do lodówki, na co najmniej 12 godz. życzę smacznego
alusia29 napisał
Szarlotka z szarych renet z budyniem i kruszonką migdałową – to jest mój smak jesieni :)