Jesienne zapiekanki
Zapraszam dzisiaj na moje ulubione jesienne zapiekanki. Postanowiłam pokazać ryżż zapiekany z jabłkami, makaron z włoskimi warzywami i lasagne z dynią. Osobiście uwielbiam wszelkie dania warzywne takie ciepłe, aromatyczne, pikantne i pożywne. Często mieszam różne ilości przypraw dostosowując smak dla dzieci, jednak gdy tylko mogę, to sobie dodaję dodatkowo sambal albo pikantną paprykę w proszku.Czasami wspominam zapiekanki ze swojego dzieciństwa. Były one zazwyczaj na bazie makaronu, jajek i śmietany. Z czasem, gdy zaczęłam sama gotować urozmaicałam swoje dania znacznie większą ilością warzyw sezonowych i całorocznych, zieleniny i owoców. Metodą prób i błędów oraz okresowych upodobań na różne smaki powstały setki moich przepisów. Co więcej, powstają przez cały czas, ponieważ codziennie gotuję dla swojej rodziny. Dzieciaki też wiedzą dobrze co lubią, nie ma łatwo, trzeba się nagimnastykować czasami, ale o tym doskonale wiedzą wszystkie mamy :) Jeśli miałabym wymienić smaki jesieni to dla mnie jabłka, gruszki dynia i warzywa korzeniowe. Na co dzień jemy bardzo dużo warzyw, minimum 3 razy dziennie! Każde nasze danie jest pełne warzyw! Tak lubimy najbardziej!
Makaron zapiekany z warzywami
Składniki przepisu potrzebne na makaron zapiekany z warzywami:
- 500 g makaronu
- 2 cukinie
- 5 pieczonych papryk
- kilka suszonych pomidorów
- garść czarnych oliwek
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- bazylia, tymianek, rozmaryn, oregano i sól do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Zapiekanka z makaronem
Przygotowanie przepisu:
- Makaron gotuję w osolonej wodzie.
- Warzywa kroję w kostkę i w razie potrzeby w paski, tak jak widać na zdjęciu w przypadku papryki.
- W dużej misce mieszam wszystkie składniki.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą. Makaron przekładam do formy, wyrównuję. Posypuję startym serem i zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25 minut.
- Podaję na ciepło.
Zapiekany ryż z jabłkiem
Składniki przepisu:
- 1,5 szklanki ryżu długoziarnistego i 4 szklanki wody
- 400 ml tłustej śmietany zwierzęcej lub roślinnej
- 6 dużych jabłek
- 2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki cukru
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Ryż zapiekany z jabłkami
Przygotowanie przepisu:
- Ryż gotuję w osolonej wodzie.
- Jabłka obieram i wydrążam gniazdo nasienne.
- Następnie jabłka ścieram na tarce oraz mieszam z cukrem i cynamonem.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą.
- Na dnie układam pół ugotowanego, gorącego ryżu, równo rozprowadzam. Rozkładam jabłka i drugą cześć ryżu. Polewam śmietaną.
- Przykrywam folią aluminiową. Zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25-30 minut.
- Podaję z jogurtem lub porcją śmietany.
Lasagne z dynią i serem
Składniki przepisu:
- 250 g płatów lasagne
- 1 kg dyni
- 600-700 g białego soczystego sera
- 100-120g masła
- 6 łyżek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- 1 litr ciepłego mleka zwierzęcego lub roślinnego
- gałka muszkatowa do smaku
- sól i czarny pieprz do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania i bułka tarta do wsypania formy
Lasagne z dynią
Przygotowanie przepisu:
- Dynie myję, obieram i kroję w kostkę.
- Przygotowuję zasmażkę. W garnku o grubym dnie rozpuszczam masło. Kiedy się stopi, a piana opadnie, dosypuję mąkę i mieszam. Gotuję przez około 3 minuty. Zdejmuję z ognia i pozostawiam, aby zasmażka lekko przestygła przez 1 minutę! Mleko podgrzewam. Następnie wlewam równomiernie do zasmażki mleko, cienkim strumieniem ciągle ubijając. Wstawiam na gaz, ciągle mieszam bardzo dokładnie, aż do momentu gdy sos zgęstnieje. Zajmie to około 8 minut. Na koniec dodaję pokruszony ser biały. Doprawiam solą, pieprzem i startą gałką.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką. Na dno wlewam łyżkę sosu, układam warstwę makaronu, wsypuję 1/3 porcji dyni oraz wlewam 1/4 sosu. Znowu układam makaron, dynię i sos. Czynność powtarzam. Na koniec układam makaron, polewam sosem i posypuję startym serem.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę przez 55 minut.
- Lasagne podaję pokrojoną w kostkę.
*****
Zapraszam na KONKURS :)
Napisz „Jakie są Twoje smaki jesieni”
Każda osoba może udzielić kilka odpowiedzi, które należy zamieszczać w oddzielnych komentarzach (zgłoszeniach) tak, aby było widać, za którą odpowiedź dana osoba biorąca udział w zabawie, została nagrodzona.
Kropek napisał
Pierwsze soczyste i smaczne pomarańcze + herbata z imbirem, cytryną i miodem :)
agnieszka napisał
Moje smaki jesienia podczas obiadu.
Kolorowe papryki nadziewane kaszka quinoa
z cebulka i pieczarkami kolysza sie na talerzu.
Do tego sos z pysznych czerwoniutkich pomidorow
I chrupiace frytki ze slodkich ziemniakow.
Nasze pyzy z polskich drozek w nowej odslonie z nadzieniem
z soczewicy sie klaniaja.
A i mego kochanego meza arabska potrawka znajdzie miejsce na naszym stole.
To kuskus, ktory plasa w pomidorowym sosie w towarzystwie ciecierzycy , marchewki, cukinii i kurczaka.
Na deser tez cos z arabskich krajow, ktorym jesienne chlody
i szaruga tez nie obce.
To moja domowa chalwa z suszona zurawina
z prazonych pestek slonecznika lub sezamu.
Mniam! Uwielbiam to polaczenie smakow roznych kuchni jesienia.
Ewa napisał
Jabłka, jabłka i jeszcze raz jabłka… smaczne, POLSKIE, w cieście, z ryżem, z makaronem, na surowo i prażone… Jabłka – nasze polskie jabłka – to mój smak jesieni :)
Sylwia napisał
Jeśli chodzi o smaki jesieni, to wygrywa szarlotka. Zapach cynamonu i smak jabłek podbija za każdym razem moje serce. Nawet teraz, pisząc to, od razu przypominam sobie przepyszne ciasto, jakim obiadałam się całą jesień.
Iza napisał
Smak jesieni to dla mnie pyszna zupa czosnkowa zapiekana z serem, szarlotka na ciepło z bitą śmietaną i grzane wino wieczorkiem.
Monika napisał
Miękki kocyk, ciepła herbatka i dobra książka nie wystarczy żeby przetrwać jesienne wieczory. Potrzeba jeszcze coś przekąsić. Pieczone jabłka z cynamonem nadają się idealnie :) To zdecydowanie mój smak.
Aneta napisał
Jesień to kolorowe liście czyli dla mnie ,, naleśniki z cynamonem i sosem orzechowym z dodatkiem karmelu” powrót do domu ze spaceru na deszczu oczywiście ,,pikantna zupa rybna” :) Gdy na dworze szaro i ponuro wieczór filmowy z nim i ,, mieszanką bakalii , śliwek migdałów ,rodzynek i obowiązkowo pieczone kasztany :) i grzana herbata z odrobiną whisky i pomarańczy „
Ania napisał
Jesień to czas oczywiście nie docenianej czasami dyni. Mam własny ogródek, na którym to warzywo zajmuje dużo miejsca. Uwielbiam zupę krem z pieczonych warzyw. Pychota. Do tego z dyni na zimę robię ulubiony dżem mojej rodziny czyli dyniowo – pomarańczowy. Znika w ekspresowym tempie. Na drugim miejscu u mnie są jabłka no i oczywiście te z mojego ogrodu. Przecież szarlotka z renetami i cynamonem to jest jeden wielki obłęd. Można by było jeść ją codziennie. Trzecim miejscem może poszczycić się śliwka węgierka no i nie będzie nowością, że z mojego ogrodu. Na życzenie rodziny często robię kaczkę nadziewaną śliwkami. A dżem śliwkowy z czekoladą to już inna sprawa. Niebo w gębie. Tak więc to właśnie są dla mnie smaki polskiej jesieni. Mam do nich łatwy dostęp, wiem, że są dobre i że nie tylko mi smakują.
Dorota napisał
Mój ulubiony smak jesieni to oczywiście szarlotka z cynamonem
Kasia napisał
Moje jesienne smaki to przede wszystkim dynia:) Z Dynią właśnie można eksperymentować oraz tworzyć przepyszne dania. Moim hitem jest pikantna zupa dyniowa :) Uwielbiam ponadto kuszące placuszki z dyni, zupę na słodko, ciasto dyniowe, muffinki, dynię marynowaną… długo by wymieniać. Jedno jest pewne – DYNIA – TO JESIENNY MUST HAVE!