Jesienne zapiekanki
Zapraszam dzisiaj na moje ulubione jesienne zapiekanki. Postanowiłam pokazać ryżż zapiekany z jabłkami, makaron z włoskimi warzywami i lasagne z dynią. Osobiście uwielbiam wszelkie dania warzywne takie ciepłe, aromatyczne, pikantne i pożywne. Często mieszam różne ilości przypraw dostosowując smak dla dzieci, jednak gdy tylko mogę, to sobie dodaję dodatkowo sambal albo pikantną paprykę w proszku.Czasami wspominam zapiekanki ze swojego dzieciństwa. Były one zazwyczaj na bazie makaronu, jajek i śmietany. Z czasem, gdy zaczęłam sama gotować urozmaicałam swoje dania znacznie większą ilością warzyw sezonowych i całorocznych, zieleniny i owoców. Metodą prób i błędów oraz okresowych upodobań na różne smaki powstały setki moich przepisów. Co więcej, powstają przez cały czas, ponieważ codziennie gotuję dla swojej rodziny. Dzieciaki też wiedzą dobrze co lubią, nie ma łatwo, trzeba się nagimnastykować czasami, ale o tym doskonale wiedzą wszystkie mamy :) Jeśli miałabym wymienić smaki jesieni to dla mnie jabłka, gruszki dynia i warzywa korzeniowe. Na co dzień jemy bardzo dużo warzyw, minimum 3 razy dziennie! Każde nasze danie jest pełne warzyw! Tak lubimy najbardziej!
Makaron zapiekany z warzywami
Składniki przepisu potrzebne na makaron zapiekany z warzywami:
- 500 g makaronu
- 2 cukinie
- 5 pieczonych papryk
- kilka suszonych pomidorów
- garść czarnych oliwek
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- bazylia, tymianek, rozmaryn, oregano i sól do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Zapiekanka z makaronem
Przygotowanie przepisu:
- Makaron gotuję w osolonej wodzie.
- Warzywa kroję w kostkę i w razie potrzeby w paski, tak jak widać na zdjęciu w przypadku papryki.
- W dużej misce mieszam wszystkie składniki.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą. Makaron przekładam do formy, wyrównuję. Posypuję startym serem i zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25 minut.
- Podaję na ciepło.
Zapiekany ryż z jabłkiem
Składniki przepisu:
- 1,5 szklanki ryżu długoziarnistego i 4 szklanki wody
- 400 ml tłustej śmietany zwierzęcej lub roślinnej
- 6 dużych jabłek
- 2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki cukru
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Ryż zapiekany z jabłkami
Przygotowanie przepisu:
- Ryż gotuję w osolonej wodzie.
- Jabłka obieram i wydrążam gniazdo nasienne.
- Następnie jabłka ścieram na tarce oraz mieszam z cukrem i cynamonem.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą.
- Na dnie układam pół ugotowanego, gorącego ryżu, równo rozprowadzam. Rozkładam jabłka i drugą cześć ryżu. Polewam śmietaną.
- Przykrywam folią aluminiową. Zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25-30 minut.
- Podaję z jogurtem lub porcją śmietany.
Lasagne z dynią i serem
Składniki przepisu:
- 250 g płatów lasagne
- 1 kg dyni
- 600-700 g białego soczystego sera
- 100-120g masła
- 6 łyżek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- 1 litr ciepłego mleka zwierzęcego lub roślinnego
- gałka muszkatowa do smaku
- sól i czarny pieprz do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania i bułka tarta do wsypania formy
Lasagne z dynią
Przygotowanie przepisu:
- Dynie myję, obieram i kroję w kostkę.
- Przygotowuję zasmażkę. W garnku o grubym dnie rozpuszczam masło. Kiedy się stopi, a piana opadnie, dosypuję mąkę i mieszam. Gotuję przez około 3 minuty. Zdejmuję z ognia i pozostawiam, aby zasmażka lekko przestygła przez 1 minutę! Mleko podgrzewam. Następnie wlewam równomiernie do zasmażki mleko, cienkim strumieniem ciągle ubijając. Wstawiam na gaz, ciągle mieszam bardzo dokładnie, aż do momentu gdy sos zgęstnieje. Zajmie to około 8 minut. Na koniec dodaję pokruszony ser biały. Doprawiam solą, pieprzem i startą gałką.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką. Na dno wlewam łyżkę sosu, układam warstwę makaronu, wsypuję 1/3 porcji dyni oraz wlewam 1/4 sosu. Znowu układam makaron, dynię i sos. Czynność powtarzam. Na koniec układam makaron, polewam sosem i posypuję startym serem.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę przez 55 minut.
- Lasagne podaję pokrojoną w kostkę.
*****
Zapraszam na KONKURS :)
Napisz „Jakie są Twoje smaki jesieni”
Każda osoba może udzielić kilka odpowiedzi, które należy zamieszczać w oddzielnych komentarzach (zgłoszeniach) tak, aby było widać, za którą odpowiedź dana osoba biorąca udział w zabawie, została nagrodzona.
Kasia napisał
Jesień kojarzy mi się z jabłkami, a jabłka ze słodkim smakiem dzieciństwa. Dlaczego? Moja mama jesienią zawsze robiła przepyszną szarlotkę. Do dziś czuję ten smak i zapach :)
Kasia napisał
Jeśli jesienne warzywo, to z pewnością jest to burak :) a do tego czerwone ręce od obierania buraczków na przetwory :)
Kasia napisał
Jesienny smak to smak cukinii i bakłażana, jako rewelacyjny składnik zapiekanek.
Kasia napisał
Jak jesień to i kalarepa! Kalarepa wspaniale smakuje na surowo z dodatkiem dipów… mniam :)
Kasia napisał
Moim jesiennym łakociem są gruszki. Pyszne, słodkie. Przyrządzam z nich ciasta, kompoty, używam jako dodatek do mięs. Jednak TOP daniem w moim domu jest mus gruszkowy, przygotowywany na podwieczorek. Zajada nim się moja 9-miesięczna córeczka :)
Kasia napisał
Jesienią najlepsze są śliwki oraz ciasto drożdżowe bądź kruche ze śliwkami i kruszonką.
Kasia napisał
Mój jesienny smak to marchewka :) Czaruję z niej ciasto marchewkowe, muffiny, surówki, marchew zapiekana, duszona, z groszkiem, na parze, puree, placuszki, zupa, a nawet budyń :)
Ola napisał
Moimi smakami jesieni od zawsze, rok w rok były kompoty z suszonych owoców a także pyszna szarlotka robiona przez moją babcię. No i oczywiście jak mogłoby zabraknąć zupy czy placków z dyni, które zawsze robiłam z mamą. Zawsze gdy ktoś wypowie słowo „jesień” przed oczami mam moje smaki jesieni ;)
Barbara napisał
Moje smaki jesieni to grzyby:) gdzie się tylko da: łazanki, zupa, sos grzybowy do mięs, a najbardziej uwielbiam grzyby w żurku! Mąż grzyby zbiera, czyści i suszy i…nie bardzo lubi je dalej ale ja uwielbiam i wykorzystuje ile się da. Drugi smak jesieni to kremowa zupa z dyni na ostro, bardzo lubimy cała rodziną. Kolejny smak to jabłka: szarlotka koniecznie z orzechami, którą robię tak często, że przepis znam już na pamięć ale lubię co jakiś czas wykorzystać coś nowego i ryż z jabłkami. Tylko ja go lubię w naszej 4 osobowej rodzince i jak zrobię dobrą porcję to zajadam się nim 3 dni i w każdy dzień jest pyszny! ach uwielbiam ryż z jabłkami, i jak to jest, że jesienią smakuje najlepiej? I jeszcze śliwki, placek śliwkowy z sosem cynamonowym z orzechami….orzechy to też mój smak jesieni, uwielbiam :)
AgaWojtk napisał
Figi i daktyle, to mój osobisty wyznacznik jesieni, gdyż to ich zapach kojarzy mi się z najcudowniejszymi chwilami, a mianowicie niedzielnymi chłodnymi porankami u mojej babci, gdzie często budził mnie aromat najpyszniejszego na świecie ciasta figowego, które jeszcze ciepłe podkradaliśmy z blachy przy śniadaniu! To ciasto pełne fig, daktyli i rodzynek szczególnie dobrze smakuje,gdy za oknem szaro i zimno! Zawsze po obiedzie zasiadaliśmy do warcabów, zajadaliśmy się Figowcem, popijając go ciepłą herbatą z malinami, a babcia wtedy właśnie zdradzała nam jakiś kulinarny sekret, który przekazała jej mama! Fajne, to były czasy…;-)! Przyznam szczerze, że do tego stopnia figi stały się dla mnie owocami jesiennymi, że gdy zdarzało mi się je zjeść w innej porze roku, to zwyczajnie mi jakoś nie smakowały, ale kiedy przychodzą pierwsze jesienne dni, to gdy je tylko zobaczę czy poczuję, to od razu przypominają mi się te niedzielne ranki i kupuję sobie kilka sztuk do zjedzenia na surowo, albo robię „kopię” słodkiego dzieła mojej babci…:-)