Zapraszam dzisiaj na moje ulubione jesienne zapiekanki. Postanowiłam pokazać ryżż zapiekany z jabłkami, makaron z włoskimi warzywami i lasagne z dynią. Osobiście uwielbiam wszelkie dania warzywne takie ciepłe, aromatyczne, pikantne i pożywne. Często mieszam różne ilości przypraw dostosowując smak dla dzieci, jednak gdy tylko mogę, to sobie dodaję dodatkowo sambal albo pikantną paprykę w proszku.Czasami wspominam zapiekanki ze swojego dzieciństwa. Były one zazwyczaj na bazie makaronu, jajek i śmietany. Z czasem, gdy zaczęłam sama gotować urozmaicałam swoje dania znacznie większą ilością warzyw sezonowych i całorocznych, zieleniny i owoców. Metodą prób i błędów oraz okresowych upodobań na różne smaki powstały setki moich przepisów. Co więcej, powstają przez cały czas, ponieważ codziennie gotuję dla swojej rodziny. Dzieciaki też wiedzą dobrze co lubią, nie ma łatwo, trzeba się nagimnastykować czasami, ale o tym doskonale wiedzą wszystkie mamy :) Jeśli miałabym wymienić smaki jesieni to dla mnie jabłka, gruszki dynia i warzywa korzeniowe. Na co dzień jemy bardzo dużo warzyw, minimum 3 razy dziennie! Każde nasze danie jest pełne warzyw! Tak lubimy najbardziej!
Makaron zapiekany z warzywami
Składniki przepisu potrzebne na makaron zapiekany z warzywami:
- 500 g makaronu
- 2 cukinie
- 5 pieczonych papryk
- kilka suszonych pomidorów
- garść czarnych oliwek
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- bazylia, tymianek, rozmaryn, oregano i sól do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Przygotowanie przepisu:
- Makaron gotuję w osolonej wodzie.
- Warzywa kroję w kostkę i w razie potrzeby w paski, tak jak widać na zdjęciu w przypadku papryki.
- W dużej misce mieszam wszystkie składniki.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą. Makaron przekładam do formy, wyrównuję. Posypuję startym serem i zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25 minut.
- Podaję na ciepło.
Zapiekany ryż z jabłkiem
Składniki przepisu:
- 1,5 szklanki ryżu długoziarnistego i 4 szklanki wody
- 400 ml tłustej śmietany zwierzęcej lub roślinnej
- 6 dużych jabłek
- 2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki cukru
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Przygotowanie przepisu:
- Ryż gotuję w osolonej wodzie.
- Jabłka obieram i wydrążam gniazdo nasienne.
- Następnie jabłka ścieram na tarce oraz mieszam z cukrem i cynamonem.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą.
- Na dnie układam pół ugotowanego, gorącego ryżu, równo rozprowadzam. Rozkładam jabłka i drugą cześć ryżu. Polewam śmietaną.
- Przykrywam folią aluminiową. Zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25-30 minut.
- Podaję z jogurtem lub porcją śmietany.
Lasagne z dynią i serem
Składniki przepisu:
- 250 g płatów lasagne
- 1 kg dyni
- 600-700 g białego soczystego sera
- 100-120g masła
- 6 łyżek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- 1 litr ciepłego mleka zwierzęcego lub roślinnego
- gałka muszkatowa do smaku
- sól i czarny pieprz do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania i bułka tarta do wsypania formy
Przygotowanie przepisu:
- Dynie myję, obieram i kroję w kostkę.
- Przygotowuję zasmażkę. W garnku o grubym dnie rozpuszczam masło. Kiedy się stopi, a piana opadnie, dosypuję mąkę i mieszam. Gotuję przez około 3 minuty. Zdejmuję z ognia i pozostawiam, aby zasmażka lekko przestygła przez 1 minutę! Mleko podgrzewam. Następnie wlewam równomiernie do zasmażki mleko, cienkim strumieniem ciągle ubijając. Wstawiam na gaz, ciągle mieszam bardzo dokładnie, aż do momentu gdy sos zgęstnieje. Zajmie to około 8 minut. Na koniec dodaję pokruszony ser biały. Doprawiam solą, pieprzem i startą gałką.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką. Na dno wlewam łyżkę sosu, układam warstwę makaronu, wsypuję 1/3 porcji dyni oraz wlewam 1/4 sosu. Znowu układam makaron, dynię i sos. Czynność powtarzam. Na koniec układam makaron, polewam sosem i posypuję startym serem.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę przez 55 minut.
- Lasagne podaję pokrojoną w kostkę.
*****
Zapraszam na KONKURS :)
Napisz „Jakie są Twoje smaki jesieni”
Każda osoba może udzielić kilka odpowiedzi, które należy zamieszczać w oddzielnych komentarzach (zgłoszeniach) tak, aby było widać, za którą odpowiedź dana osoba biorąca udział w zabawie, została nagrodzona.
Moje smaki jesieni to przede wszystkim jabłka w każdej postaci. Od szarlotek, jabłeczników, jabłek zapiekanych pod kruszonką i innych jabłkowych słodkości, po jabłkowe przetwory – kompoty, dżemy i soki. Na obiad lubię ryż brązowy z jabłkami i cynamonem lub zupę owocową z jabłek (moja babcia mówi Jabłczankę). Codziennie mąż mi robi świeżo wyciskany, zdrowy sok jabłkowy (oczywiście ze swoich jabłek). Jabłka są też świetnym dodatkiem do dań z zasady niesłodkich – do pieczonych mięs czy drobiu. …A na zakończenie jabłka suszone, które oczywiście sami robimy i potem podgryzamy jak chipsy.
Moje smaki jesieni- to owoce z sadu dziadków, umyte, osuszone, pokrojone w plastry i włożone do duchówki w starej, kaflowej kuchni. Lekko przypieczone, jeszcze ciepłe, pachnące jesienią- nigdy nie miały szansy doschnąć, bo zostały zjedzone. A na wigilijny kompot babcia cudem musiała kilka sztuk zawsze gdzieś zakamuflować. To są moje jesienne smaki.
Mój smak jesieni to pyszne dania które pamiętam u Babci Anieli. Szynka pieczona z gruszkami dla mnie podawała ją kochana babcia z frytkami. Danie pyszne i jakże zdrowe bo szynka nie ze sklepu lecz z własnego wyrobu a gruszki z dziadka sadu. Na przekąski u babci zawsze były pyszne marynowane grzybki zwane „gąski”. A na deser moi kochani marzą mi się rogaliki z malinami. Coś pysznego, wspaniałego i jakże jesiennego.
Moje smaki jesieni, to przede wszystkim dynia. Tak dynia w różnych postaciach. Najlepsza zupa – krem z dyni i przepyszne placuszki dyniowe :)
A na deser czekolada – bo czekolada jesienią wprawia mnie w doby nastrój
Jesień jest dla nas porą roku kojarzącą się z przetworami i zamykaniem w słoikach tego, co najlepsze. Co roku praca w kuchni wre, a nasz dom zamienia się w małe przedsiębiorstwo produkcyjne. Specjały, zamknięte jak dżin w lampie, dojrzewają z każdym dniem i czekają na odpowiedni moment, by zaskoczyć. A tą niezwykłą chwilą jest dla nas spotkanie w gronie rodziny i znajomych. To właśnie oni dodają potrawą niepowtarzalnego smaku. Smak jesieni to atmosfera, którą tworzą najbliżsi.
Uwielbiam okres późnej jesieni, ale jeszcze bardziej moje wrażliwe serce przeszywa aromat powietrza jaki unosi się w grudniowe dni. Nie mówię tu o dymie z kominów, który nas dosłownie wykręca na lewo i prawo, ale o tym, że poprzez widok wykończonych ogrodów, zgrabionych i zebranych liści z ziemi oraz po cieplejszym ubiorze ludzi, idzie wywnioskować, że nie tylko lada dzień spadnie biały puch, ale przyjdzie najpiękniejszy okres, na który się czeka cały rok – Boże Narodzenie.
Ale zanim ubierzemy choinkę, posłuchamy świątecznych przebojów i będziemy się szarpać o karpia w supermarketach, warto podziękować jesieni za przepiękne dary. Moim ulubionym daniem na jesienne dni w celu osłodzenia sobie niewesołego humoru, spowodowanego niezbyt wesołą pogodą, są pieczone jabłka z kawałkami czekolady i polewą truskawkową. Kiedy zamierzam się najeść do syta, lub gdy spodziewam się gości, wówczas na deser przygotowuję przepyszną szarlotkę z jabłek i z gruszek, zaś na pożegnalne danie robię sałatkę z pieczonymi warzywami, aromatyczną herbatę malinowo-kardamonową i jako danie główne, pieczone ziemniaczki z kurczakiem. To wszystko polewam sosem pieczarkowym. To idealny przepis na niezwykle smaczną jesień. :-) Serdecznie wszystkim polecam i gorąco pozdrawiam, Adam.
Moim zdanie to podrasowana zupa pomidorowa z ryżem, papryką, pomidorami przyprawiona słodką i ostrą papryka oraz chili. Bardzo rozgrzewająca na chłodne jesienne dni. Oraz Placuszki z ziemniaków nadziewane twarogiem z czosnkiem i smażone na oleju. Do tego coca-cola żeby wszystko się dobrze przyjęło :)
Smaki jesieni to dla mnie:
Trzy filary: grzyby, dynia i jabłka.
W szczegółach:
Duszone kurki z natką,
Krem z pieczonej dyni,
jaglanka z pieczonymi owocami,
pieczone owoce pod kruszonką z płatków owsianych,
Owsianka z orzechami,
szarlotka z cynamonem,
pieczone buraki z kozim serem lub z fetą,
przetwory: powidła śliwkowe, papryka konserwowa,
papryka zapiekana z różnymi farszami.
Jabłka na różne sposoby: pieczone, suszone, naleśniki z duszonymi jabłkami,
Jarmuż: smoothie, pesto, czipsy,
Najróżniejsze zapiekanki: z grzybami, rukolą i parmezanem,
Pasztety warzywne (z dynią i soczewicą, z marchwią i selerem),
A i jesienią jakoś częściej robię frytki, bardziej mi smakują.
Moje smaki jesieni- to gołąbki robione przez moją mamę, zawsze jak wracaliśmy z długich jesiennych spacerów to mama szykowała nam ciepłe gołąbki z kaszą, polane sosem pomidorowym, my nałykani świeżym powietrzem, zmarznięci, przy świetle świetlówek a najważniejsze przy wspólnym stole, zajadaliśmy gołąbki maminy, które były i są najleplsze, Dziękuję Ci Mamo!!!
Smaki jesieni:
-konfitury mamy
-mleko z masłem i miodem
-ciasto z dyni i marchewki
-naleśniki