Dzisiaj zapraszam na jogurt kokosowy. Ponieważ, jogurt kokosowy jest smaczny i zdrowy dlatego też stanowi świetną alternatywę dla krowiego lub sojowego. Mój jogurt kokosowy jest tłusty, kremowy, kwaskowy o wspaniałej strukturze i aromacie. Dla mnie najlepszy z najlepszych! Do produkcji domowego jogurtu można użyć mleka zwierzęcego lub mleka roślinnego. Z mlek i napojów roślinnych najbardziej nadają się do tego celu mleko sojowe, mleko ryżowe oraz mleko kokosowe. W przypadku mleka sojowego, zawsze staram się, aby było to mleko ekologiczne, ze względu na kontrowersyjną, jakość soi. Od razu odpowiem na pytanie, tak – my jadamy również soję. Mleko kokosowe za to powinno być tłuste, dość gęste i w miarę neutralne w smaku. Ja kupuję mleko w kartonie marki Aroy i do jogurtów sprawdza się wyśmienicie. Same bakterie, którymi zaszczepiam jogurty pochodzą ze sklepu internetowego i są marki Zakwaski – Vivo, ale dodatkowo dodaję do nich czasami jeszcze saszetkę Vital Natural. W takim domowym jogurcie znajdują się szczepy bakterii pozyskane z Vivo i są to: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii ssp. Bulgaricus, Streptococcus salivarius ssp. thermophilus, Lactococcus lactis ssp: lactis, diacetylactis, cremoris do samodzielnej produkcji jogurtu probiotycznego. Oraz saszetki z serii Vital – jogurt naturalny, zawierające bakterie ze szczepów: Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus do samodzielnej produkcji tradycyjnego jogurtu domowego o bardzo delikatnym smaku. Dużo dobra w jednej porcji, tak lubię!
Gdy przygotujecie pierwszą partie jogurtu, odłóżcie około 200 ml do zaszczepienia nowego jogurtu. W ten sposób będziecie mieli jogurty probiotyczne dostępne do jedzenia w ciągłym procesie produkcyjnym. Gdy jogurt przestanie wam smakować, lub będzie zbyt słodki, trzeba wtedy dodać nową partie bakterii, gdyż dotychczasowe zwolniły proces namnażania.
Przez kilka ostatnich lat robiłam w domu jogurt z kultury wegańskiej, która kupowałam w USA i przychodziła do mnie pocztą. Osobiście lubię takie i takie. Z kultur dostępnych u nas też wychodzą wspaniałe roślinne, żywe jogurty.
Jogurt kokosowy przepis:
Jogurt kokosowy składniki:
- 1 litr mleka kokosowego
- 1 opakowanie kultury bakterii
- 2 łyżeczki pektyny cytrusowo-jabłkowej aminowanej (żeluje z małą ilością cukru) lub 1 opakowanie 22 g pektyny marki Arche, która jest mieszaniną pektyny, agaru, skrobi ziemniaczanej i maranty
- 3 łyżki cukru
Jogurt kokosowy – przepis:
- Mleko kokosowe mieszam dokładnie z pektyna i cukrem. Przelewam do garnka i podgrzewam do czasu, aż mleko się zagęści. Garnek zdejmuję z kuchenki i pozwalam ostygać masie do temperatury około 43-45stopni.
- Do mleka dodaję kultury bakterii i mieszam bardzo dokładnie. Jogurt przelewam do jogurtownicy i zostawiam na 8-10 godzin do namnażania się bakterii.
- Pojemniki z jogurtem wstawiam do lodówki, aby jogurt uzyskał odpowiednia konsystencję.
- I jemy ze smakiem!
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
Chciałabym bardzo wprowadzić ten jogurt do mojego planu żywieniowego, ale nie jem cukru. Czy jest możliwe zrobienie to z ksylitolem lub erytrolem?
Liszka – nie bardzo, bakterie czymś żywic się muszą.
Cześć, mam już zrobiony jogurt kokosowy, nie miałam agaru jak robiłam i wyszedł bardzo płynny. Czy mogę teraz coś z nim zrobić? Podgrzać i dodać agar?
Niestety nie mam pektyny, czy mogę dodać sam agar?
Dzień dobry,
zrobiłam swój pierwszy jogurt, wyszedł za mało kwaśny (za mało bakterii?) i za rzadki. Przestudiowałam wpisy, szukając rozwiązania dla błędów zaczęłam szperać w temacie „pektyna – jak stosować”.
Znalazłam takie informacje – w odniesieniu do dżemów, co prawda, ale może będą pomocne w produkcji jogurtu. Sprawdzę.
(cytuję za forum przepisownia.pl)
Przed dodaniem pektyny do dżemu, należy ją wcześniej wymieszać z cukrem w stosunku co najmniej 1: 5, czyli 1 części pektyny, 5 części cukru. Można więcej cukru. Bez tego kroku pektyna zbije się w jedną kulkę jak żelatyna i będzie ją bardzo trudno równomiernie rozprowadzić w całej masie.
(to odnośnie glutów z pektyny)
Pektynę należy dodawać do wrzącego dżemu lub konfitury.
Po dodaniu pektyny do dżemu, nie warto go gotować dłużej niż 5-6 minut, ponieważ długotrwała termiczna obróbka niszczy właściwości żelujące pektyny. Podczas stygnięcia dżem staje się jeszcze gęściejszy.
I generalnie – im mniej cukru w produkcie, tym więcej pektyny trzeba dodać, żeby żelowało.
Pani Olgo, czy może coś Pani powiedzieć na ten temat?
Dominika – ja używam pektyny marki Arche, która jest mieszaniną pektyny, agaru, skrobi ziemniaczanej i maranty. Efekt widać na zdjęciu :)
Ile razy około można pomnożyć jogurt? W sensie kiedy należy kupić i dodać nową porcje bakterii?
Anna – organoleptycznie jak przestanie szybko ukwaszać następną porcję.
Czy można do tego jogurtu wykorzystać mleko kokosowe z przepisu Pani autorstwa?
(Tzn. Mleko z 200g wiórków i 1,2l wody)
Maja – można ale obawiam się, że się rozwarstwi.