JOGURT Z OWOCAMI
Lubię proste dania a jogurt z owocami takim właśnie jest. Generalnie jogurt z owocami świeżymi lub też mrożonymi, może być fajnym elementem śniadania, kolacji lub deserem. Wygląda świetnie i smakuje jeszcze lepiej. Co fajne, możecie wybrać ulubiony jogurt, krowi, kozi, owczy lub roślinny. Przepisy na roślinne jogurty, kefiry i sery znajdziecie w mojej książce ROŚLINNY NABIAŁ. Ja preferuję jogurt kokosowy bo jest gęsty i pyszny!
MLEKO KOKOSOWE DO JOGURTU
Od czasu do czasu pokazuję wam jakie produkty kupuję, żeby przygotować z nich curry, sosy albo właśnie jogurt domowy bezmleczny. Generalnie świetnie do tego się nadają mleka kokosowe i sojowe, ale tylko te o wysokiej zawartości tłuszczu. Tutaj na zdjęciu widzicie śmietanę kokosową lub inaczej krem kokosowy marki Real thai. Ma on świetną konsystencję, która sprawia, że przygotowany z niego jogurt domowy wychodzi naprawdę gęsty!
MLEKO KOKOSOWE DO JOGURTU
Przygotowuje się go generalnie tak samo, jak każdy inny jogurt. Nie ma specjalnej różnicy, czy użyjecie do tego mleka krowiego czy roślinnego. Tak w skrócie mówiąc. Możecie użyć jogurtownicy a mleko roślinne lub właśnie kokosowe zaszczepić po prostu kulturami jogurtowym. Kupicie je w torebkach lub fiolkach gotowe do namnażania. Ja zazwyczaj zaopatruję się w nie na allegro lub w sklepach internetowych. Możecie też porcję mleka zaszczepić łyżką innego jogurtu z żywymi kulturami bakterii.
JOGURT DOMOWY
Gdy kupujecie jogurt w sklepie, to często na opakowaniu napisane jest, że zawiera właśnie żywe kultury bakterii. Ale co ciekawe, nie zawsze tak jest. Jeśli jogurt zawiera żywe kultury bakterii, to dodając jego łyżkę lub dwie do dobrej jakości mleka, powinniście otrzymać kolejną porcję jogurtu. Jeśli tak się nie dzieje, to albo bakterie były martwe albo mleko bardzo niskiej jakości.
JAK ZROBIĆ JOGURT DOMOWY
Z przyjemnością pokazuję wam jak zrobić jogurt domowy. Jeśli nie jadasz nabiału to sprawdź przepis na jogurt kokosowy lub jogurt z kaszy jaglanej, bo taki też da się przygotować! Zawsze zachwyca mnie możliwość stworzenia jakiegoś dania za pomocą bakterii. Uwielbiam procesy fermentacyjne i w jakiś sposób mnie fascynują. Lubię przygotowywać roślinny nabiał, krowi i kozi. Nie często mam okazję, bo trudno kupić takie mleko, na którego podstawie wyjdą fajne sery. Ale da się, wystarczy trochę poszukać. Jeśli macie wybór wybierzcie mleko filtrowane lub pasteryzowane w niskiej temperaturze. Jeśli bierzecie mleko UHT czyli takiego z kartoników … chociaż ostatnio w Selgrosie spotkałam także mleko UHT pakowane w woreczki i imitujące świeże mleko jak kiedyś.
MLEKO
Generalnie w procesie przetwórstwa mleka poza gospodarstwami domowymi, poddaje się mleko pasteryzacji, mikrofiltracji lub procesowi podgrzewania, tak aby powstało właśnie wspomniane mleko UHT. Pasteryzacja to podgrzewanie mleka do temperatury pomiędzy 83 a 100 stopni Celsjusza przez odpowiedni czas. Ma to na celu zabicie większości drobnoustrojów. Inną techniką jest mikrofiltracja, to filtrowane przez specjalne membrany wyłapujące większość bakterii. Najbardziej znanym procesem jest UHT, podczas którego mleko podgrzewane przez krótki czas nawet do 150 stopni. W tym procesie mleko staje się całkowicie pozbawione bakterii i mikroorganizmów ale za to białka podlegają rozpadowi – degeneracji. Właśnie dlatego z mleka UHT nie można uzyskać mleka zsiadłego lub sera.
BORÓWKI
Miał być zwykły jogurt, ale wyszedł mi prawdziwy, wypasiony deser. Nie dość, że świetnie wygląda, to jeszcze zdrowy, prosty do przygotowania i smaczny. Ja użyłam jogurtu naturalnego. Możesz jogurt przygotować samodzielnie lub kupić w sklepie, właściwie dowolnie. Są klasyczne, probiotyczne, wybór jest duży. Oczywiście wersja roślinna jogurtu także mile widziana. Polecam użyć dowolnych owoców, które akurat macie. Sprawdzą się właśnie maliny, truskawki, borówki, które dostępne są przez cały rok, banany, nektarynki, brzoskwinie, właściwie te owoce, które lubicie najbardziej. Jak wspomniałam wyżej, mogą być też owoce mrożone, nie ma nic w tym złego!
MIÓD
Możecie jogurt z owocami dosłodzić miodem, który ma znacznie więcej substancji prozdrowotnych niż cukier. Porcja jogurtu, trochę orzechów, do przybrania mięta lub melisa i można śmiało zajadać. W wersji rozpustnej, bo kto wam zabroni, spokojnie sprawdzi się bita śmietana, taka słodzona i niesłodzona to już zostawiam do wyboru. Będzie lekka, pyszna i naprawdę bardzo deserowa.
PŁATKI MIGDAŁOWE
Do wszelkich deserów pasują płatki migdałowe lub właśnie wspomniane ulubione orzechy. Mogą być laskowe, orzechy włoskie, pekany, pistacja, orzechy ziemne lub takie, jakie lubicie najbardziej. Osobiście uważam, że właśnie płatki migdałowe sprawdzają się rewelacyjnie, ponieważ są pełne smaku, kruche i bardzo ładnie urozmaicą konsystencję jogurtu z owocami, bitej śmietany lub podobnych naturalnych deserów.
JOGURT Z OWOCAMI
JOGURT Z MALINAMI – składniki:
- 250 g dowolnych owoców miękkich, takich, które można pognieść widelcem
- 400 g jogurtu naturalnego
- 2 łyżeczki miodu lub trochę stewii albo ksylitolu do smaku
- garść orzechów laskowych lub włoskich
- mięta lub melisa do przybrania
JOGURT Z MALINAMI – przepis:
- Oczyszczone owoce świeże lub lekko rozmrożone owoce mrożone, odsączam na sicie, przekładam do miski i ugniatam widelcem.
- Jogurt mieszam z miodem lub pomijam ten etap.
- Do szklanek na dno wkładam po 2 łyżki owoców, następnie jogurt, posiekane orzechy i ozdabiam kilkoma owocami oraz listkami mięty.
- I tyle, jogurt z owocami jest gotowy do jedzenia!
Joanna napisał
Czy coś wyjdzie z mleka UHT?? Mam tylko takie….😔 kiedyś robiłam ale ze „świeżego”
Olga Smile napisał
Joanna – wyjdzie 😃
Ania napisał
Na sojowy? Kupuję ulubione mleko sojowe – dosładzane minimalnie sokiem jabłkowym. Kupiłam dobrej jakości jogurt sojowy – naturalny, bez żadnych dodatków. Mleko podgrzewam, nie za bardzo – żeby było letnie. Powinna być jakaś tam konkretna temperatura, ale zgubiłam termometr kuchenny😁Na litr mleka daję 2 – 3duże łychy jogurtu. I jak mam wolne słoiczki to robię w jogurterze. A jak są zajęte to w piekarniku nagrzanym do 50°C, a potem tylko z lampką włączoną. Trwa to jakieś 6 – 8 godzin. Z mleka robię tak samo. Jedynie mleko zagęszczam mlekiem w proszku. Można zakwaszać dobrej jakości jogurtem, ale ja kupiłam saszetki z kulturami jogurtowymi. I jadę na nich już 3ci rok. Jogurt cały czas pyszny😍
Joanna napisał
Ania mam jogurtownice…. I termometr też.. chyba 38-42 stopnie C.
Nie mam mleka w proszku… zagęścić zwykle mleko mleczkiem kokosowym?
Ania napisał
Joanna nie robiłam tak. Zrób z samego mleka. Ja zagęszczam, bo Starożytni Bułgarzy też zagęszczali poprzez długie gotowanie mleka🙂 Ale mnóstwo ludzi robi na normalnym mleku i też wychodzi, ale rzadszy.
Joanna napisał
Ania dziękuję 😁 będę działać jak tylko zapas jogurtu się będzie kończył..
Agnieszka napisał
robie sama
Aleksandra napisał
Robię i jogurt , kefir , masło, ser biały ( 2 rodzaje 😉 ) . Po tym jak się zje zrobione własnoręcznie to smak tych sklepowych już ” nie podchodzi ” .
Anna napisał
Robię. Domowe najlepsze😍
Anna napisał
Robię, mam nietolerancje laktozy i kazeiny. Z mleka kokosowego i zakwasków. Mam jogurtownicę. Wychodzi gęsty i lekko kwaskowaty.