Kabaczek
Są dania, które wspominam. Jest nim kabaczek, taki gulasz podany z makaronem lub ryżem. Kabaczek pojawiał się w sezonie dość często na naszym stole, przepis jest prosty. Zawsze wychodził delikatny w smaku, kremowy, aromatyczny i pyszny. Dokładnie tak słodki, słony i kwaśny za sprawą pomidorów jak powinien być. Jest to jedno z dań kuchni mojej mamy, które wspominam i doskonale pamiętam. Zresztą, sama również powtarzam je praktycznie w niezmienionej formie. Właśnie kilka dni temu udało mi się kupić pierwsze w tym roku kabaczki. Cieszyłam się jak dziecko, ponieważ kabaczek ma inny smak niż cukinia i można z niego wyczarować niezłe cuda w kuchni! Wracając do wspomnień, pamiętam, gdy mama nakładała mi kabaczka na makaron, ja siedziałam na stołku, którego biały blat pokryty był jakby delikatnym wzorem kratki, przez lufcik wpadał wiatr lekko poruszając firanką. Mama wkładała chleb pokrojony w plasterki do suszenia, na niedużym kaloryferze. Pewnie nie pamiętacie, no ale w blokach na klatkach schodowych stały duże kartonowe pudełka, gdzie wkładało się chleb, chleb dla konia, jak z filmu. Ktoś zabierał ten chleb dla zwierząt. Teraz już tak się nie dzieje … żyłam w innych czasach jak widać :) Jakie danie WSPOMINASZ Z KUCHNI mamy lub babci?
Kabaczek
Kabaczek – składniki:
- 1-3 kabaczki zależnie od wielkości. Ja kupuję tak około 1,5 kg kabaczków
- 3 cebule średniej wielkości
- 1 mały koncentrat pomidorowy, mniej więcej 200 g
- sól oraz czarny pieprz mielony do smaku
- 3 łyżki oliwy lub masła ewentualnie margaryny bezmlecznej ekologicznej
- 450-500 ml wody
- makaron pszenny lub bezglutenowy do podania, może być też ryż.
Kabaczek – przepis:
- Kabaczka myję, obieram z łupin. Przekrawam na pół i łyżką wyjmuję gniazda nasienne. Kroję w duża kostkę i wkładam do garnka.
- Cebule obieram, siekam w kostkę i podsmażam na 1 lub 2 łyżkach margaryny ekologicznej. Gdy się zeszkli jest gotowa. Do garnka wkładam obranego kabaczka, cebule oraz dolewam około 500 ml wody, woda powinna sięgać do połowy wysokości warzyw. Solę, dodaję pieprzu i duszę pod przykryciem przez około 15-20 minut.
- Gdy kabaczek stanie się szklisty to znak, że danie jest gotowe. Wtedy trzymając dalej na gazie dodaję koncentrat pomidory. Bardzo delikatnie mieszam i jeśli ktoś ma ochotę, może na koniec dodać jeszcze 2 łyżki masła, aby wykończyć danie. Jeśli jest na diecie bezmlecznej warto zamiast masła dodać dwie szczypty cukru i ekologiczną margarynę bezmleczną. Sprawdza się świetnie! Pycha, po prostu pycha!
Marta Niemczyk napisał
Hmmm… Babcine kluchy na parze z kaczką, gołąbki z nadzieniem z kaszy i mięsa, sernik na brązowym cieście o którym po latach dowiedziałam się, że to królewski ;) pierniczki z przepisu, którego nie umiem odtworzyć choc niby znam…
Maciej Łukasz Nowitzki napisał
Zupa z dyni z lanymi kluseczkami
Klaudia Chryszczanowicz napisał
U babci grzybowa z suszonych borowików a u mamy pomidorowke
Małgorzata Napierkowska napisał
Aksamitna zupa z buraków z tłuczonymi ziemniakami.
Margot Illinois napisał
Makaron domowej roboty :-)
Karolina Piątek napisał
Kalafiorowa mojej mamy Jaka ona była cudowna
Karol Kulig napisał
Poleśniki
Beata Przeorska napisał
Moja matka nie gotowała, zajmował się tym mój ojciec. Robił zupę owocową z wędzonymi śliwkami. Smak, który doceniłam dopiero po latach…
Julianna Loryńska napisał
Bitki wołowe w nieprawdopodobnie pysznym ciemnym sosie oraz obłędne ciasto drożdżowe smakujące jakby miodem. I ogromne pierogi z serem.
Z kolei babcia koleżanki robiła „maczankę” – to były cieniutkie naleśniki, które samemu zwijało się i maczało w rondelku z pysznym zimnym słonawym sosem. Nikt nie wiedzial z czego byl sos ale wszystkim smakowało
Justyna Kolańczak napisał
Babcine kruche ciastka kręcone przez maszynke ❤