Kabaczek
Są dania, które wspominam. Jest nim kabaczek, taki gulasz podany z makaronem lub ryżem. Kabaczek pojawiał się w sezonie dość często na naszym stole, przepis jest prosty. Zawsze wychodził delikatny w smaku, kremowy, aromatyczny i pyszny. Dokładnie tak słodki, słony i kwaśny za sprawą pomidorów jak powinien być. Jest to jedno z dań kuchni mojej mamy, które wspominam i doskonale pamiętam. Zresztą, sama również powtarzam je praktycznie w niezmienionej formie. Właśnie kilka dni temu udało mi się kupić pierwsze w tym roku kabaczki. Cieszyłam się jak dziecko, ponieważ kabaczek ma inny smak niż cukinia i można z niego wyczarować niezłe cuda w kuchni! Wracając do wspomnień, pamiętam, gdy mama nakładała mi kabaczka na makaron, ja siedziałam na stołku, którego biały blat pokryty był jakby delikatnym wzorem kratki, przez lufcik wpadał wiatr lekko poruszając firanką. Mama wkładała chleb pokrojony w plasterki do suszenia, na niedużym kaloryferze. Pewnie nie pamiętacie, no ale w blokach na klatkach schodowych stały duże kartonowe pudełka, gdzie wkładało się chleb, chleb dla konia, jak z filmu. Ktoś zabierał ten chleb dla zwierząt. Teraz już tak się nie dzieje … żyłam w innych czasach jak widać :) Jakie danie WSPOMINASZ Z KUCHNI mamy lub babci?
Kabaczek
Kabaczek – składniki:
- 1-3 kabaczki zależnie od wielkości. Ja kupuję tak około 1,5 kg kabaczków
- 3 cebule średniej wielkości
- 1 mały koncentrat pomidorowy, mniej więcej 200 g
- sól oraz czarny pieprz mielony do smaku
- 3 łyżki oliwy lub masła ewentualnie margaryny bezmlecznej ekologicznej
- 450-500 ml wody
- makaron pszenny lub bezglutenowy do podania, może być też ryż.
Kabaczek – przepis:
- Kabaczka myję, obieram z łupin. Przekrawam na pół i łyżką wyjmuję gniazda nasienne. Kroję w duża kostkę i wkładam do garnka.
- Cebule obieram, siekam w kostkę i podsmażam na 1 lub 2 łyżkach margaryny ekologicznej. Gdy się zeszkli jest gotowa. Do garnka wkładam obranego kabaczka, cebule oraz dolewam około 500 ml wody, woda powinna sięgać do połowy wysokości warzyw. Solę, dodaję pieprzu i duszę pod przykryciem przez około 15-20 minut.
- Gdy kabaczek stanie się szklisty to znak, że danie jest gotowe. Wtedy trzymając dalej na gazie dodaję koncentrat pomidory. Bardzo delikatnie mieszam i jeśli ktoś ma ochotę, może na koniec dodać jeszcze 2 łyżki masła, aby wykończyć danie. Jeśli jest na diecie bezmlecznej warto zamiast masła dodać dwie szczypty cukru i ekologiczną margarynę bezmleczną. Sprawdza się świetnie! Pycha, po prostu pycha!
Barbara Adamczyk napisał
Moja babcia robiła sama masełko i piekła nam zawsze rano bułeczki drożdżowe, latem z jagodami.A było to dawno, sama jestem po 60 i ciągle wspominam właśnie to, no i maślankę po masełku.
Zuzia Jezek napisał
A za mną chodzą kluski z ziemniaków ķladzione łyżka na wodzie z cebulką i skwarkami mój smak dzieciństwa. ….tylko jak je zrobic
Dominika Sikora napisał
Babci – gołąbki, Mamy – zupa grzybowa z makaronem
Magda Woźniak napisał
Podpłomyki pieczone na prawdziwej kuchni z fajerkami, z resztek ciasta na makaron
Justyna Myćka napisał
Gołąbki z ziemniakami. Pychaa
VickyVampire-An ordinary girl napisał
U będę babci smażone pierogi z białym serem na słodko (jak zdobędę przepis to sie podzielę) i pyszną, domowej roboty kiełbasa krucha, u drugiej pokochałam zupy niezabielane ❤ i kotlety mamuśka natomiast, jest mistrzynią pierogów ruskich, łazanek, udek z sosem białym, pomidorówki
Magdalena Socha napisał
Kluski leniwe :-)
Agnieszka Jaworska napisał
Zdoabadz ten przepis i sie podziel.
Gabriela Laskowska napisał
Bułeczki z kapustą i grzybami do barszczu czerwonego mojej kochanej babci <3
Beata Białowąs napisał
Babci:
sledzie w occie, ziemniaki polewane zsiadlym na parapecie mlekiem. Z domu: cukierki zrobione na patelni -z samego cukru.