Kapuśniak z kiełbasą
Kapuśniak z kiełbasą znają chyba wszyscy. U nas w domu kapuśniak z kiełbasą pojawiał się co jakiś czas, gdy byłam dzieckiem. Ale kapuśniak jako taki bywał często. Ostatnio było słodko więc czas na przełamanie smaku i dodanie kwaśności oraz pikanterii do menu – proszę państwa czas na kwaśnicę :) Dobra kwaśnica nie jest zła, z tego wychodzę założenia i trzymam się podejścia, że taka zupa musi być kwaśna, tłustawa i mocno aromatyczna. Do mojej kwaśnicy, którą nazywamy kapuśniakiem, mimo, że powstaje bez udziału włoszczyzny, dodaję wędzoną kiełbasę, żeberka wędzone, boczek lub ogonówkę. Gdy tylko piszę o kapuśniaku to uśmiecham się na wspomnienie jednego z odcinków Misia Uszatka. Będąc dzieckiem oglądałam dobranockę, siedząc na wersalce z kraciastą narzutą, gdy króliczki w przedszkolu usłyszały o kapuśniaczku na dworze, wybiegły, więc z talerzami chcąc nałapać zupy na obiad. Ten odcinek filmu pamiętam do dziś. Czasami nie wiem jak to jest z tą pamięcią, że zapadają w niej jakieś fragmenty, nic nie znaczące odcinki filmów, a oddziałują przez wiele lat tak silnie, że przywołują wspomnienia niczym żywe obrazy. Podejrzewam, że widziałam owy odcinek pewnie raptem 30-35 lat temu ;) A więc wracając do kwaśnicy vel kapuśniaku. W tym roku mam masę kapusty, nie żałowałam sobie i kisiłam na potęgę. To było dobre posunięcie, bo mam soku z kapusty do woli a jakoś o niego najtrudniej, gdy kupuje się paczkowaną kiszoną kapustę w marketach. A gdy jest trochę soku, to niestety jakoś zbyt słony, zbyt rzadki i taki nijaki. A domowa kapusta kiszona … domowa to inna inszość ;) Kwaśnica powinna być kwaśna, tłusta, aromatyczna, smaczna, podawana z ziemniakami lub chlebem i przeprawiona koprem, pieprzem. Jak nic, wszystko się zgadza, kwaśnica jak się patrzy! Nie dodaję jedynie mięsa surowego wieprzowe bo w takiej wersji mi najzwyczajniej nie smakuje, zdecydowanie lepiej komponuje się z kapustą smak wędzonki.
Przepis na: Kapuśniak z kiełbasą
Składniki dania: Kapuśniak z kiełbasą
* 250 g wędzonej kiełbasy, boczku lub żeberek wędzonych
* 500 g kapusty kiszonej
* 2 cebule
* 1-2 szklanki soku z kapusty
* 3 litry wody
* 500 g ziemniaków
* 1/2 łyżeczki kminku
* 2 ząbki czosnku
* sól
* czarny pieprz do smaku i to całkiem sporo
* 2 liście laurowe
* 6 ziaren ziela angielskiego
Przygotowanie dania: Kapuśniak z kiełbasą
1. Garnek napełniam wodą, dodaję kiełbasę i gotuję z dodatkiem listka laurowego i ziela przez 10 minut.
2. Cebulę obieram, kroję w drobną kostkę i dokładam do kiełbasy razem z rozgniecionymi ząbkami czosnku. Cebulę można opcjonalnie wcześniej podsmażyć
3. Kapustę kroję na drobne kawałki.
4. Do garnka z wodą, kiełbasą i cebulą dodaję kapustę kiszoną, sok z kapusty, szczyptę lub dwie pieprzu oraz kminek. Przykrywam i gotuję na małym ogniu przez około 1 godzinę.
5. W międzyczasie obieram ziemniaki, kroję w kostkę i gotuję w małej ilości lekko osolonej wody. Doprawiam jeszcze do smaku pieprzem i solą. Gdy kapusta jest miękka dodaję do zupy ziemniaki razem z wodą z ich gotowania.
6. Zupę podaję gorącą, z kiełbasą, chlebem i musztardą (do kiełbasy). Jeśli gotowałabym na boczku, ogonówce lub żeberkach również podałabym je do jedzenia.
Ogólnie w moim domu rozróżnia się:
Kapuśniak wegetariański – to dość delikatny kapuśniak z kiszonej kapusty i włoszczyzny, przygotowany w prosty sposób i podany z ziemniakami i świeżym koperkiem.
Kapuśniak z kiełbasą – jest to kapuśniak znacznie tłuściejszy niż wegetariański z solidnym dodatkiem kminku smakuje wybornie wielbicielom wędzonkowych smaków.
Kapuśniak z wędzonką – ten kapuśniak jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, mama robiła go na kawałku boczku lub skóry z wędzonego boczku. Aromatyczny, dość kwaśny i pikantny.
Kapuśniak z młodej kapusty – inaczej kapuśniaczek, delikatny, aromatyczny, lekko kwaskowy i świeży w smaku.Przygotowywany jest z młodej ukiszonej kapusty, takiej jeszcze lekko zielonej.
Kapuśniak z kiszonej kapusty – kwaśny, zagęszczony zasmażką, aromatyczny. Taki na kształt góralskiej kwaśnicy.
Kapuśniak ze świeżej kapusty – ten kapuśniak to połączenie pół na pół kiszonej kapusty z kapusta świeżą, jest lżejszy i delikatniejszy niż inne kapuśniaki, w sumie jest trochę podobny do kapuśniaku z młodej kapusty.
Kapuśniak ze słodkiej kapusty – jest to kapuśniak przygotowany w całości ze świeżej kapusty, jednak najczęściej dodaje się do niego sok z kapusty kiszonej dla uzyskania kwaskowatego smaku, charakterystycznego dla kapuśniaka.
Kwaśnica – kwaśna, gęsta, kaloryczna za prawą boczku wędzonego, kiełbasy i czasami skwarek. Zagęszczona dodatkowo zasmażką z masła i mąki pszennej stanowi wyjątkowo sycące danie.
Kapuśniak na żeberkach – taki kapuśniak przygotowywała się w moim rodzinnym domu. Mam gotowała kilka wędzonych żeber z żeberkami wieprzowymi surowymi. Obierała mięso a na wywarze gotowała kapuśniak z kapusty kiszonej.
zemfiroczka napisał
Ha! Olgo! A u mnie kwaśnica była wczoraj :) I też z własnej kiszonki :)
Zgadzam się – kwaśnica musi być kwaśna! I aromatyczna.
ps. Misia Uszatka oglądałam pasjami. Ale tej sceny nie zapamiętałam. Zabawna ;)
PanCook napisał
Witam,
uwielbiam tą zupę. Jest prosta, a tak pyszna. Niedawno ją robiłem i wyszła super. Twoja wersja również przypadła mi go gustu.
Piotrek R. napisał
trzymalem sie przepisu, co prawda na wiekszy zapas kapusniaczku potrzebowalem wiecej dóbr ;-)
No cudowny, sensacyjny, idealny szczególnie teraz :-) Dziękuję !
Ancia80 napisał
Kapusniaczek pyszny w kazdym wydaniu,choc nie ukrywam ze ja uwielbiam na zeberkach wedzonych,ktore pozniej obieram i miesko dorzucam do zupy. Polecam tez dodac,ze 2 suszone,rozdobnione grzybki,ale to juz wedlug uznania ?