Kapusta wigilijna
Już chyba najwyższy czas, aby zabrać się za pokazywanie świątecznych przepisów a przygotowałam ich kilka. Kapusta wigilijna musi być i już!
W tym roku na moim świątecznym stole nie zabraknie kapusty wigilijnej, co prawda to nic dziwnego, bo rokrocznie jej nie brakuje, jednak w tym roku przygotuję ją z własnoręcznie ukiszonej kapusty. Dzielnie ugniatając, odgazowując i przekładając zrobiłam łącznie 3 beczułki kapusty, nie wiem, kto to wszystko zje, ale coś czuję, że dobre jedzenie się nie zmarnuje. Takie domowe przetwory i przygotowywanie zapasów przynosi mi to masę zadowolenia i satysfakcji. Cieszę się z nich jak dziecko z nowej zabawki.
W moim rodzinnym domu praktycznie zawsze, niezależnie od świąt, kapusta była daniem jarskim. Bez dodatku tłuszczu czy mięsa w zamian z suszonymi owocami i grzybami była chętnie zjadana przez okrągły rok.
Z kapusty wigilijnej, do której dodaję wyjątkowo dużo grzybów przygotowuję również pierogi i paszteciki. Za jednym zamachem ugniatam ciasto na 100 pierogów, dzielę na porcje i mrożę.
Bardzo jestem ciekawa, jakie danie w Waszych domach musi się zawsze znaleźć na świątecznym stole?
Przepis na Kapusta wigilijna
Składniki dania Kapusta wigilijna
* 2 kg kapusty kiszonej
* 2 cebule
* 3 garście suszonych grzybów
* 2 garście suszonych śliwek
* 1 garść suszonych morel (opcjonalnie)
* 1 garść rodzynek
* 3 liście laurowe
* 10-20 ziaren ziela angielskiego
Przygotowanie dania Kapusta wigilijna
1. Kapustę kroję na mniejsze kawałki. Wkładam do garnka
2. Grzyby zgniatam w dłoni, dosypuję do kapusty. Dodaję do niej również wszystkie suszone owoce oraz przyprawy. Dopełniam taką ilością wody, aby przykryła kapustę na grubość palca.
3. Wigilijną kapustę gotuję około 4 godzin do czasu, gdy zmięknie, owoce się lekko rozpadną a woda odparuje.
Zobacz również moje inne przepisy na BIGOS i KAPUSTĘ
Bigos wegetariański z marchwią, pieczarkami, grzybami leśnymi oraz suszonymi owocami. Domowy, pyszny tai codzienny i odświętny. Dla mnie doskonały.
Bigos bez mięsa pyszny, domowy z grzybami i powidłami śliwkowymi. Idealny dla osób lubiących delikatne i aromatyczne bigosy.
Bigos z kapusty pekińskiej świeży, szybki do zrobienia, u nas w domu przygotowywany jest przez cały, okrągły rok.
Kapusta wigilijna – kapusta wegetariańska
Kapusta wigilijna – kapusta wegetariańska to kolejny przepis na kapustę bez mięsa. Wiele razy pisałam już, że w naszym domu kapusta zawsze jest bezmięsna.
Kapusta z grzybami to dla mnie tradycyjna kapusta wigilijna, taka świąteczna do pierogów, pasztecików i naleśników.
Kapusta z grochem wigilijna pojawia się ostatnio u mnie dość często i to nie tylko z okazji świat. Jest sycący, pyszny i aromatyczny. Dokładnie taki, jaki lubię najbardziej.
Kapusta z grochem i grzybami taka jaka lubię najbardziej. Sycąca, gęsta, aromatyczna. Mój mąż ją uwielbia!
Farsz na pierogi taki tradycyjny. Idealny na pierogi, do krokietów, pasztecików oraz naleśników.
Kapusta z grochem delikatna to jedna z tych kapust, która można po prostu jeść codziennie. Delikatna, słodka, rozpływająca się w ustach. Nie za kwaśna, wspaniała!
Kapusta wigilijna taka tradycyjna jaka musi, po prostu musi pojawić się na stole w okresie świątecznym. nie oznacza to, że na co dzień jest zła, co to to nie! Jest to po prostu pyszna i aromatyczna kapusta!
Bigos świąteczny w naszym domu zawsze skrywał w swoim wnętrzu masę grzybów suszonych, leśnych, wyrazistych i aromatycznych. Słodkie suszone owoce i imbir. Pychota!
Bigos domowy taki mój, własnym znany w smaku i konsystencji. Przygotowuję go w takiej wersji od wielu lat. Pyszny jest i już!
Bigos pieczony niezwykle kremowy, z dużą ilością grzybów i przypraw. Jest pyszny, delikatny, intensywny w smaku i aromatyczny!
Bigos z mięsem taki tradycyjny w kuchni polskiej. Dokładnie taki jak robiła moja teściowa.
Bigos z młodej kapusty to świetne wiosenne i letnie danie. Delikatny bigos pachnący wędzonką, smakuje wyśmienicie i świetnie komponuje się z młodymi ziemniakami, małosolnymi ogórkami i koperkiem lub pietruszką.
Młoda kapusta z grzybami na dobre zagościła w naszej kuchni. Szybka do przygotowania, prosta i bardzo smaczna stała się elementem naszych codziennych obiadów. Podana z pajda chleba pasuje wspaniale na kolację, zwłaszcza w jakiś zimniejszy wieczór!
Młoda kapusta duszona lub zasmażana z przyprawami i koperkiem jest dla mnie znakiem wiosny!
Młoda kapusta duszona z marchwią
Młoda kapusta duszona z marchwią jest soczysta, lekka, słodka i pyszna. Wspaniałe danie obiadowe!
Młoda kapusta z koperkiem to absolutna klasyka rocka. Wszyscy chyba taką jedli, znają i lubią!
Młoda kapusta z rodzynkami słodka, delikatna i pyszna. To świetna odmiana od klasycznej kapusty zasmażanej.
Młoda kapusta z pomidorami jedna z moich ulubionych kapust. Pyszna, wyrazista w smaku, lekko kwaskowa, idealna!
Młoda kapusta zasmażana jak zawsze spaniała. Podana ziemniakami z wody jest najlepszym wiosennym obiadem jaki mogę podać mojej rodzinie!
Młoda kapusta z koperkiem klasyka dań z kapusty. Najlepiej smakuje z ciemnym chlebem grubo posmarowanym masłem.
Zasmażana młoda kapusta to numer jeden mojej listy kapuścianej w ubiegłym sezonie. Im więcej koperku tym lepiej.
Młoda kapusta zasmażana z boczkiem
Młoda kapusta zasmażana z boczkiem to wersja dla zdeklarowanych mięsożerców. Ja przyzna się od razu wole wszytskie wersje wege.
Surówka z młodej kapusty z koperkiem jest soczysta, delikatna i pyszna.
Jak pokroić młoda kapustę na kawałki lub cienkie paseczki. To podstawowa czynność przy szykowaniu dań z młodej kapusty
Życzę Smacznego :)
Ania napisał
U mnie obowiązkowo barszcz z uszkami. Ta kapusta aż mi tutaj pachnie:)
Marta napisał
Witaj Olgo, jestem obecnie w ciąży i ten przepis mnie obezwładnił!! Kwaśna kapucha…. mmmmm….
A cebulę surową dodajesz?
Pzdr :)
Olga Smile napisał
Marta – surową lub podsmażoną jak mi wyjdzie :)
Pozdrawiam Was :)
Olga
Iza napisał
Witaj Olgo,
Dzieki za przepis na kapuste, ktora ja uwielbiam pod kazda postacia, ktorej nie toleruje moja rodzina. Ale co roku, wlasciwie to tylko raz w roku musza sie zmobilizowac i chociazby sprobowac jej.
Praktycznie w moim domu, nie mamy jako takiego wigilijnego menu, ktory co roku sie powtarza. Za kazdym razem probuje cos zmienic, cos podmienic. Zamiast karpia, ktory w Stanach przeokropnie smierdzi, przygotowujemy kraba.
Natomiast w moim rodzinnym domu, wigilia nie mogla sie obejsc bez slizykow (wydaje mi sie, ze to tradycja wilenska, gdzie spedzila swoja mlodosc moja babcia), postnego krupniku z suszonymi grzybami i sledziami w miodzie (okropnosc).
Pierogi i uszka juz sa gotowe w zamrazarce, a reszta? To juz moja fantazje….Ale bez kapusty sie nie obejdzie.
Daga napisał
Świąt nie wyobrażam sobie bez: dwóch zup – grzybowej z łazankami i barszczu z uszkami, karpia (ostatnio wolę bardziej w galarecie, bo delikatniejszy i mniej tłusty), bigosu, śledzi i koniecznie musi być kompot z suszu. Ważną rolę odgrywają również.. mandarynki.
Pozdrawiam
Daga
Danka napisał
Zapachniało Świętami. Lubię ten czas przygotowań do Świąt. Czas magiczno-nostalgiczny.W moim rodzinnym domu w Wigilię, świąteczne przygotowania rozpoczynały się od palenia w piecu kaflowym w pokoju gościnnym. Przybierało odświętnie stół z obowiązkowym białym, sztywnym obrusem, a potem, aż do wieczerzy donosiło się różne już gotowe dania. Z każdą godziną intensywność zapachów potęgowała się. Był to fascynujący czas oczekiwania na późniejsze czary. A później przy choince i zapalonych świecach : zupa grzybowa z łazankami, barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, śledzie w occie i oleju, ryba po grecku i karp smażony. Herbata i oczekujące na paterach ciasta: makowiec, piernik i sernik. To wszystko kultywuję nadal. Ale pieca już nie ma, a i zapachy chowają się po lodówkach. To dobrze, że magia Świąt pozostaje w dziecięcych zmysłach i pamięci. Na zawsze.
Ewa napisał
Bigos wyszedł przepyszny.
Jeśli ktoś woli mniej kwaśny, to można przepłukać kapustę przed gotowaniem.