Kapusta z grochem wigilijna
Jeszcze 8 lat temu kapusta z grochem wigilijna była zupełnie nieznanym mi daniem. Nie było u nas w domu zwyczaju jej podawania. Kapusta z grochem, no ba, nawet nie miałam pojęcia, że tak można połączyć te z pozoru niepasujące do siebie smaki. Tu regionalizm ma znaczenie, miejsce pochodzenia, tradycje domowe i przyzwyczajenie do określonych smaków. Większość mojej rodziny pochodzi z Mazowsza, część jest rodowitymi warszawiakami z tradycją zamieszkania na Saskiej Kępie od przeszło 100 lat. Nie miałam, więc doświadczeń z kuchniami świątecznymi innymi niż mazowieckie. No chyba, że podczas wakacji w górach, nad morzem lub na mazurach gospodynie serwowały swoje popisowe dania, jednak w czasach dziecinnych jedzeniem nie byłam zbytnio zainteresowana i zupełnie odwrotnie niż teraz, najszczęśliwsza byłam, gdy na stole nic oprócz herbaty nie stało. W każdym razie odkąd spróbowałam i zrobiłam kapustę z grochem jestem jej wielbicielką. Przygotowuję ją z okazji świat, ale nie tylko. Czasami w zimowe wieczory, gdy nachodzi mnie ochota na kaloryczne, ciepłe dania, wtedy wyjmuję porcję kapusty, nastawiam groch do moczenia, aby następnego dnia w południe zajadać się kapustą z grochem serwowaną z pajdą razowego chleba z masłem. Teraz mogę szaleć, po moich wyczynach jesiennych i przygotowaniu trzech beczek białej kapusty po 40 kg w każdej coś czuję, że kapusta w grochem będzie często gościć na naszym stole. Może nie tylko z okazji świat?
Przepis na Kapusta z grochem wigilijna
Składniki dania Kapusta z grochem wigilijna
* 400 g łuskanego grochu
* 1 kg kapusty kiszonej
* 250-300 g białej świeżej kapusty (opcjonalnie)
* 3 cebule
* 3 ziela angielskie
* 1 listek laurowy
* sól
* 4 łyżki oleju lub masła
* 2 łyżki mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
* sól w razie potrzeby
* opcjonalnie majeranek
Przygotowanie dania Kapusta z grochem wigilijna
1. Groch zalewam wodą i odstawiam na noc do napęcznienia.
2. Kapustę kiszoną przekładam do garnka, opcjonalnie dodaje również szatkowana kapustę surową, przyprawy, dodaję około 2 szklanek wody i gotuje przez 2-3 godziny do miękkości.
3. W oddzielnym garnku gotuję groch do czasu aż będzie miękki ale jeszcze nie zacznie się rozpadać.
4. Cebule obieram, kroję w drobną kostkę i podsmażam na złoty kolor.
5. W dużym garnku łączę kapustę z odlanym grochem i podsmażoną cebulą. Przykrywam i gotuje jeszcze na małym gazie przez 30 minut.
6. Na patelni łączę oliwę lub masło z mąką przygotowując zasmażkę. Gdy zmieni kolor na lekko złoty dodaję ją do kapusty z grochem. Kapustę ewentualnie doprawiam jeszcze solą, pieprzem lub/i majerankiem.
Zobacz również moje inne przepisy na BIGOS i KAPUSTĘ
Bigos wegetariański z marchwią, pieczarkami, grzybami leśnymi oraz suszonymi owocami. Domowy, pyszny tai codzienny i odświętny. Dla mnie doskonały.
Bigos bez mięsa pyszny, domowy z grzybami i powidłami śliwkowymi. Idealny dla osób lubiących delikatne i aromatyczne bigosy.
Bigos z kapusty pekińskiej świeży, szybki do zrobienia, u nas w domu przygotowywany jest przez cały, okrągły rok.
Kapusta wigilijna – kapusta wegetariańska
Kapusta wigilijna – kapusta wegetariańska to kolejny przepis na kapustę bez mięsa. Wiele razy pisałam już, że w naszym domu kapusta zawsze jest bezmięsna.
Kapusta z grzybami to dla mnie tradycyjna kapusta wigilijna, taka świąteczna do pierogów, pasztecików i naleśników.
Kapusta z grochem wigilijna pojawia się ostatnio u mnie dość często i to nie tylko z okazji świat. Jest sycący, pyszny i aromatyczny. Dokładnie taki, jaki lubię najbardziej.
Kapusta z grochem i grzybami taka jaka lubię najbardziej. Sycąca, gęsta, aromatyczna. Mój mąż ją uwielbia!
Farsz na pierogi taki tradycyjny. Idealny na pierogi, do krokietów, pasztecików oraz naleśników.
Kapusta z grochem delikatna to jedna z tych kapust, która można po prostu jeść codziennie. Delikatna, słodka, rozpływająca się w ustach. Nie za kwaśna, wspaniała!
Kapusta wigilijna taka tradycyjna jaka musi, po prostu musi pojawić się na stole w okresie świątecznym. nie oznacza to, że na co dzień jest zła, co to to nie! Jest to po prostu pyszna i aromatyczna kapusta!
Bigos świąteczny w naszym domu zawsze skrywał w swoim wnętrzu masę grzybów suszonych, leśnych, wyrazistych i aromatycznych. Słodkie suszone owoce i imbir. Pychota!
Bigos domowy taki mój, własnym znany w smaku i konsystencji. Przygotowuję go w takiej wersji od wielu lat. Pyszny jest i już!
Bigos pieczony niezwykle kremowy, z dużą ilością grzybów i przypraw. Jest pyszny, delikatny, intensywny w smaku i aromatyczny!
Bigos z mięsem taki tradycyjny w kuchni polskiej. Dokładnie taki jak robiła moja teściowa.
Bigos z młodej kapusty to świetne wiosenne i letnie danie. Delikatny bigos pachnący wędzonką, smakuje wyśmienicie i świetnie komponuje się z młodymi ziemniakami, małosolnymi ogórkami i koperkiem lub pietruszką.
Młoda kapusta z grzybami na dobre zagościła w naszej kuchni. Szybka do przygotowania, prosta i bardzo smaczna stała się elementem naszych codziennych obiadów. Podana z pajda chleba pasuje wspaniale na kolację, zwłaszcza w jakiś zimniejszy wieczór!
Młoda kapusta duszona lub zasmażana z przyprawami i koperkiem jest dla mnie znakiem wiosny!
Młoda kapusta duszona z marchwią
Młoda kapusta duszona z marchwią jest soczysta, lekka, słodka i pyszna. Wspaniałe danie obiadowe!
Młoda kapusta z koperkiem to absolutna klasyka rocka. Wszyscy chyba taką jedli, znają i lubią!
Młoda kapusta z rodzynkami słodka, delikatna i pyszna. To świetna odmiana od klasycznej kapusty zasmażanej.
Młoda kapusta z pomidorami jedna z moich ulubionych kapust. Pyszna, wyrazista w smaku, lekko kwaskowa, idealna!
Młoda kapusta zasmażana jak zawsze spaniała. Podana ziemniakami z wody jest najlepszym wiosennym obiadem jaki mogę podać mojej rodzinie!
Młoda kapusta z koperkiem klasyka dań z kapusty. Najlepiej smakuje z ciemnym chlebem grubo posmarowanym masłem.
Zasmażana młoda kapusta to numer jeden mojej listy kapuścianej w ubiegłym sezonie. Im więcej koperku tym lepiej.
Młoda kapusta zasmażana z boczkiem
Młoda kapusta zasmażana z boczkiem to wersja dla zdeklarowanych mięsożerców. Ja przyzna się od razu wole wszytskie wersje wege.
Surówka z młodej kapusty z koperkiem jest soczysta, delikatna i pyszna.
Jak pokroić młoda kapustę na kawałki lub cienkie paseczki. To podstawowa czynność przy szykowaniu dań z młodej kapusty
Życzę wesołych i zdrowych Świąt i smacznego :)
JOANNA napisał
Pochodzę z Zagłębia, ale z dużymi wpływami kuchni Śląskiej po Babci.
Uwielbiam kapustę z grochem. Jeśli nie musi być postna, jak w Wigilię cebule smażę na skwarkach ze słoniny. Zasmażki nie robiło się u nas nigdy. Dobrze rozgotowany groch (przynajmniej częściowo) fajnie zagęszcza całość.
Przesyłam moc najserdeczniejszych życzeń na Święta Bożego Narodzenia.
JOANNA
Krzysiek1966 napisał
Witam,
jestem rodowitym warszawiakiem od pokoleń, moje obie babcie gotowały kapustę z grochem od moich najmłodszych lat i dlatego też nie mogę się zgodzić iż nie jest to danie kuchni mazowieckiej. Jest kilka wersji kapusty z grochem poczynając od wersji postnej z Pani przepisu z tą tylko różnicą, że nie koniecznie trzeba dodawać słodką kapustę można użyć tylko kiszonej. Co do zagęszczania sam groch powoduje jej zagęszczenie, można również dodać 2-3 ziemniaki lub tak jak w Pani przepisie zagęścić zasmażką.
W pełni zgadzam się z moją przedmówczynią o przewadze dania w wersji nie wigilijnej ze skwarkami ze słoninki lub bardziej na „bogato” z kawałkami przesmażonego na rumiano wędzonego boczku.
Nie dawno dołączyłem do grona Pani czytelników, chciałbym pogratulować wspaniałego bloka oraz ciekawych wydań książkowych. Będę zaglądał tu często i starał się komentować Pani przepisy gdyż uwielbiam gotować a niejwiększą przyjemność sprawiają mi pochlebstwa mojej kuchni przez moich biesiadników którzy to czesto odwiedzają nas aby zjeść coś ciekawego.
Pozdrawiam i życzę Spokojnych i Smacznych Świąt Bożego Narodzenia oraz nie gorszego Nowego Roku.
Krzysztof
Olga Smile napisał
Krzysiek – to jednak co rodzina to inna tradycja :)
Ewa napisał
Moi rodzice pochodzą z lubelskiego. Od mojego dzieciństwa na wigilię mama gotowała kapustę z grochem i grzybami.Do tej pory wolę ją od najlepszego bigosu.
Safian napisał
Kuku,
Groch z kapusta i grzybami pochodzi z Kujaw ,ludzie czesto tego nie wiedza .Moja Babcia robila na Wigilje .Ja zawsze myslalam ,ze to jest potrawa z Malopolski ,bo moja Babcia pochodzi z tamtych stron .Jestem historykiem z zamilowania robilam dlugo poszukiwania i okazlo sie ,ze kolyska tej potrawy sa Kujawy. Pozdrawiam serdecznie
Angelina
martyna napisał
Jestem ślązaczką i u mnie w domu na wigilię zawsze jest kapusta z grochem, natomiast nasza wersja jest dużo prostsza tzn. bez zasmażki bo zagęszcza ją groch, sama kiszona kapusta którą gotuje się max. 30 minut, mam wrażenuie, że po 2-3 godzinach gotowania kapusta chyba już przestaje być kapustą…;)no i doprawiana jest tylko masłem ew. pieprzem i solą. do zrobienia w niecałą godzinę bo połówek grochu nie ma potrzeby moczyć.
W wersji nie postnej można dodać skwarki z boczku lub wędzonej słoniny:)
Najbardziej lubię tak, jak jest napisane we wstępie z pajdą chleba z masłem…
Edyta napisał
I u mnie w rodzinie Warszawiaków i Mazowszan z tradycjami od „zawsze” pojawiała się kapusta z grochem, ale tylko w wersji mięsnej i obowiązkowo z całym grochem. Wersja najprostsza: kiszona kapusta, groch połówki + cały, dużo podsmażonej kiełbasy, boczku,… ,sól, pieprz. Od lat jestem wegetarianką i teraz ciągle jem tylko postną wersję. Nadal pycha:))
Karolina napisał
Jestem Kujawianką z dziada pradziada i kapusta z grochem była w moim rodzinnym domu od zawsze. W tym roku robię sama po raz pierwszy. Pozdrawiam!
Anna napisał
Czy tę kapustę można zrobić 3 dni przed Wigilią? Nie wiem czy ryzykować :) boję się, że danie może się zepsuć.
Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie cudowne przepisy.
Życzę samych cudowności w Święta, spokojnych, rodzinnych chwil :*
S.Małgorzatz napisał
Pani Olgo kapusta z grochem to potrawa mojego dzieciństwa. U Mamy zawsze w jadłospisie wigilijnym królowała TA POTRAWA .