KAPUSTA Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI
Moja ulubiona kapusta z suszonymi śliwkami lekko podwędzanymi do kompletu. Taka kapusta z suszonymi śliwkami i rodzynkami jest po prostu świetna. Słodka, kwaśna, wyrazista. U mnie właśnie ze wspomnianymi wyżej rodzynkami do kompletu, no ale wiem, że nie wszyscy je lubią. W serniku w sumie, to ja rozumiem, ale żeby w bigosie przeszkadzały, to już nie rozumiem ;) Kapusta z grzybami suszonymi i śliwkami suszonymi, kalifornijskimi a najlepiej polskimi wędzonymi jest dla mnie jedynym właściwym bigosem. Dlaczego, ponieważ wychowałam się na kapuście bez mięsnych dodatków. Takiej na gwoździu, jak to moja mama mawia. To tylko kapusta kiszona, śliwki, inne suszone owoce i cebula. Oczywiście kapusta z suszonymi śliwkami musi dostać także listki laurowe, ziele angielskie, czasami jałowiec i pieprz. Soli rzadko dodaję, ze względu na to, że sama kapusta ma już pewną słoność. Czasami zastanawiam się widząc gotowe mieszanki przypraw po co w nich sól, ale może jeśli kapusta z suszonymi śliwkami przygotowana jest z tej kiszonej i słodkiej pół na pół, to jednak sól się przydaje. A właśnie, chciałam jeszcze powiedzieć, że można użyć śliwki kalifornijskiej ale znacznie lepsza suska sechlońską. Od czasu do czasu udaje mi się kupić kilka opakowań. Gdyby ktoś nie znał, to jest to tradycyjna śliwka podwędzana o intensywnym dymnym aromacie i rewelacyjnej konsystencji. A ty jakie lubisz dodatki do kapusty gotowanej czy też bigosu? Pewnie głównie mięso, grzyby i kiełbasy ale poczekam na odpowiedzi ;) Zapraszam was, niech kapusta z suszonymi śliwkami taka pełna smaku, aromatu i charakterystycznego dla kuchni zimowej smaku cieszy wasze podniebienia i brzuchy, tak jak mnie!
KAPUSTA Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI
KAPUSTA Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI – składniki:
- 2 kg kapusty kiszonej (może być z marchewką)
- 2-3 cebule
- 250-350 g suszonych śliwek bez pestek (najlepiej wędzonych a jeszcze lepiej suski sechlońskiej)
- 200 g rodzynek (opcja ja lubię je dodawać)
- 10 sztuk liści laurowych
- 1 łyżka ziaren ziela angielskiego
- 4 łyżki miodu lub syropu klonowego
- 5 łyżek oleju lub masła
- sól i czarny mielony pieprz do smaku
KAPUSTA Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI – przepis:
- Cebule obieram, kroję w kostkę i smażę na złoto na tłuszczu.
- Kapustę kiszona próbuję. Gdy jest bardzo słona i kwaśna to odciskam z niej sok, który zostawiam sobie do barszczu grzybowego. Kapustę kroję na mniejsze kawałki. Wkładam do garnka.
- Dodaję wszystkie suszone owoce, cebulę z olejem, miód oraz przyprawy. Dopełniam taką ilością wody, aby przykryła kapustę na grubość palca.
- Taka domowa, tradycyjna a dla wieli wręcz wigilijna kiszona kapusta z suszonymi śliwkami gotuje się na małym gazie około 2-3 godzin do czasu, gdy bardzo zmięknie, owoce się lekko rozpadną a woda odparuje a pod koniec doprawiam dopiero solą i pieprzem, żeby nie była zbyt słona!
Magdalena napisał
U mnie bez miesa
Natalia napisał
Nie telefonowalas do mnie. W ciemno-golabki!!! Zawsze wszędzie i po każdemu golabki!
Iwona napisał
Z wędzonym tofu, śliwkami i kostką z proteiny sojowej 🙂
Katarzyna napisał
Ja od paru lat bez mięsa. W tym roku tak dobry wyszedł, że mąż powiedział, że lepszy niż jego mama robi 🙂
Iwona napisał
Bez miesa, za to z opienkami.
Aleksandra napisał
Z mięsem ale nie za dużo. Za to dziś mam ochotę na łazanki, próbuję odtworzyć babciny smak ale nie wychodzi -może ktoś podpowie jak zrobić klasyczne łazanki?
Honorata napisał
Z mięskiem , śliwkami i grzybami …,mniam🙂
Aleksandrs napisał
Z mięsem ale nie za dużo. Za to dziś mam ochotę na łazanki, próbuję odtworzyć babciny smak ale nie wychodzi -może ktoś podpowie jak zrobić klasyczne łazanki?
Sylwia napisał
Bez oczywiście!
Honorata napisał
Z mięskiem , śliwkami i grzybami …,mniam🙂!