KARP SMAŻONY PO ŻYDOWSKU
To także moja swobodna interpretacja tego znanego dania. Karp smażony po żydowsku jest słodki i aromatyczny. Generalnie karp smażony i karp po żydowsku znany jest w Polsce od wielu lat. Jadłam kilka razy taką rybę w różnych domach i restauracjach. Za każdym razem różne jego wersje była u nas urozmaiceniem klasycznych dań serwowanych przez kucharzy, moje obie babcie oraz mamę. Co jest charakterystyczne dla tego przepisu, to fakt, że karp po żydowsku w różnych wersjach podawany jest zawsze na ciepło z pajdą świeżego chleba, jako jedno z dań wigilijnych. Muszę to napisać, że pachnie korzeniami, smakuje słodko za sprawą rodzynek i podsmażonej cebuli. Jednak dzisiejszy karp smażony po żydowsku trochę się różni, ponieważ dodałam do niego wino a samą rybę usmażyłam a nie udusiłam z dodatkami. Tradycja podawania w naszym domu karpia jest długa, dlatego też znajdziecie u mnie dużo przepisów na karpia i dania z jego udziałem przygotowane. Moja babcia zawsze robiła karpia w galarecie oraz karpia smażonego i zupę z karpia. Są to dania, które tradycyjnie wpisały się w naszą rodzinę i święta. Wiem, że w wielu domach karp jest rybą, na którą czeka się przez cały rok, a w innych unika jak tylko się da. A czy ty lubisz karpia? Jak go podajesz lub lubisz jeść najbardziej? Jednak co kraj to obyczaj a co rodzina, to inny przepis. Dlatego też z przyjemnością zapraszam na przepis karp smażony po żydowsku z rodzynkami, winem, cebulą i korzeniami!
KARP SMAŻONY PO ŻYDOWSKU
KARP SMAŻONY PO ŻYDOWSKU – składniki:
- 1,5 kilograma filetów z karpia
- 100 g rodzynek żółtych
- 250 ml półwytrawnego białego wina lub jasnego piwa
- 3 duże cebule
- 3 łyżki oliwy lub masła
- 1 łyżeczka cynamonu
- 5-7 goździków
- 2 cytryny
- sól i pieprz do smaku
KARP SMAŻONY PO ŻYDOWSKU – przepis:
- Cytryny myję, ocieram z nich skórkę i do oddzielnej miski wyciskam sok.
- Karpia myję, osuszam ręcznikiem i kroję na spore kawałki. Ryby solę i polewam sokiem z cytryny. Odstawiam na 30 minut.
- Cebule obieram, kroję w plastry i podsmażam na kilku łyżkach oliwy lub masła. Gdy się zeszkli dodaję cynamon, goździki, rodzynki, wino lub piwo i wkładam karpia wlewając na patelnię również sok z marynowania ryby. Przykrywam pokrywką i duszę około 20 minut.
- Gdy ryba jest gotowa wyjmuję ją bardzo delikatnie na talerz. Zdejmuję pokrywkę z patelni, dodaję skórkę z cytryny, odparowuję, aby zmniejszyć objętość. Karpia podaję z sosem. Karp smażony po żydowsku z rodzynkami jest w wielu domach uznawany jako klasyczne danie świąteczne.
Marzena napisał
Na pierwszym miejscu w galarecie a potem smażony 🙂
Szymon napisał
martwy…to na pewno 😛….taki duszony to pewnie i tak bedzie probowal uciec z patelni
Anna napisał
Wędzony jest przepyszny! Nic nie zamula, a mięsko się rozpływa.
Monika napisał
W sosie śmietanowo-cebulowym
Sylwia napisał
Faworki z karpia – ości są niewyczuwalne, bo smażony na głębokim tłuszczu
Karp marynowany – w zalewie octowej z warzywami
Karp faszerowany – pracochłonny lecz znakomity
Tylko raz w roku 😋
Agata napisał
Smażony 👍
Sabina napisał
Nie lubię karpia 😒
Monika napisał
Smażony w mące na ognisku z cebula… pycha wydanie mojego męża na 🐟🥇
MC napisał
Karpia brak 🙂
Alicja napisał
W galarecie , pieczony i smażony😋