KARTACZE Z MIĘSEM WIEPRZOWYM
Klasyka, kartacze z mięsem wieprzowy. Znajdziecie je pod nazwą cepeliny naprzemiennie. Kartacze z mięsem wieprzowym gotowanym, smażonym, pieczonym lub grillowanym. Każde jest dobre. W przypadku wieprzowiny nie jest to mięso z rosołu jak bywa w wersjach z wołowiną lub drobiem. Generalnie kartacze popularne są na Podlasiu, Suwalszczyźnie, na Litwie, Ukrainie i generalnie w północno wschodniej Polsce. Kartacze czy też cepeliny spotkacie w wielu restauracjach z regionalnym jedzeniem. W Powiecie Szydłowickim w okolicach Rogowa mówiło się na nie Trepy z farszem mięsnym lub Barabony. Za każdym razem są różnią się głównie proporcją ziemniaków gotowanych do surowych, które używa się do wykorzystywanych do ciast. Wszystko zależy od regionu, gospodyni i przyzwyczajenia zapewne. Powiedziałabym, że albo jest pół na pół albo nawet 1/5 gotowanych do 4/5 surowych. Wersji z samymi surowymi jeszcze ziemniakami startymi na tarce i odciśniętymi w płóciennym worku jeszcze spotkałam w okolicach Rogowa. To raz, dwa to albo jest mąka pszenna w składzie albo nie ma. Podobnie się dzieje z mąką ziemniaczaną czyli skrobią ryżową, bo obie te nazwy stosowane są w Polsce naprzemiennie. Kolejna różnica to mięso. Tu zazwyczaj jest gotowane, mielone i nadziewa się nimi kartacze, cepeliny, pyzy ziemniaczane, knedle z mięsem czy pierogi. Widziałam też opcje z mięsem surowym. Te kartacze gotuje się dłużej, mają dużą przewagę ziemniaków surowych i są w bardziej szarym kolorze. Przypominają generalnie szare kluski. O szarych kluskach chciałam Wam napisać, że ostatnio ścieram ziemniaki w malakserze na tarce takiej typowej ziemniaczanej. Dzięki temu potas się nie utlenia i kluski są jasne. Zostają po prostu żółte kluski ziemniaczane, a szare tylko z nazwy, mimo, że składniki takie same. I teraz tak, tym razem kartacze zrobiłam z większej ilości surowych ziemniaków, bez dodatku mąki ziemniaczanej w składzie. Dałam skrobię, dlatego się tak błyszczą, mam nadzieję, że widać na zdjęciu. Miałam świetną karkówkę, bo została mi karkówka z grilla, z weekendu. Gdy już grilluję mięso, zawsze przygotowuję go więcej, zostaje do sałatek, zapiekanek, sosu do makaronu, ryżu czy właśnie nadzienia do klusek na przykład. Ciekawa jestem, czy ty lubisz cepeliny, kartacze, pyzy, kluski śląskie, kładzione, leniwe, kopytka, szare kluski albo jakiś inne? A, które najbardziej? Ja zapraszam was dzisiaj na domowe kartacze z mięsem wieprzowym i pieczarkami, inaczej cepeliny z mięsem czyli takie podłużne pyzy ziemniaczane z mięsem, w sumie przepisy na nie, są do siebie bardzo podobne chociaż różnice Wam już wyżej opisałam.
KARTACZE Z MIĘSEM WIEPRZOWYM
KARTACZE Z MIĘSEM WIEPRZOWYM – składniki:
- 600 g ziemniaków gotowanych
- 1,5 kg ziemniaków surowych
- 4 czubate łyżki maki ziemniaczanej
- sól do smaku
- około 500 g mięsa wieprzowego gotowanego lub smażonego, generalnie najlepiej mięsa z grilla lub smażonej karkówki (o tym piszę wyżej)
- 200 g pieczarek
- 3 duże cebule do mięsa
- sól i czarny pieprz
- olej do smażenia cebuli i polania
- cebula smażona do podania lub na przykład smalec ze skwarkami albo same skwarki
KARTACZE Z MIĘSEM WIEPRZOWYM – przepis:
- Tym razem miałam usmażoną karkówkę z grilla. Możecie wykorzystać karkówkę gotowaną, duszoną lub pieczoną. Czy też kawałek pieczeni z dnia poprzedniego.
- Cebule obieram, siekam na kawałki i smażę na kilku łyżkach oleju.
- Pieczarki siekam i dodaję do cebuli, przesmażam razem.
- Mięso, cebule i pieczarki mielę w maszynce do mięsa. Mocno doprawiam solą i mielonym czarnym pieprzem.
- Ziemniaki gotuję w mundurkach, odlewam wodę i schładzam w lodówce. Najlepsze są ziemniaki z dnia poprzedniego. Ziemniaki obieram i przepuszczam przez praskę do ziemniaków lub ścieram na tarce w paseczki.
- Surowe ziemniaki obieram, ścieram na tarce lub rozdrabniam w melakserze. Można również użyć sokowirówki. Pulpę ziemniaczaną przekładam na gęste sitko wyłożone ścierką kuchenną, ustawiam na dużej misce i pozostawiam do odcieknięcia. Co jakiś czas mieszam i odciskam w dłoniach, aby wyleciało jak najwięcej płynu. Wodę z ziemniaków wylewam a skrobię zebraną na dnie miski, pozostawiam.
- Do dużej miski wkładam ugotowane i przepuszczone przez praskę ziemniaki, ziemniaki surowe odcedzone, skrobię z dna miski, mąkę ziemniaczana i krótko wyrabiam na tyle, aby wszystkie składniki się połączyły i dały się kształtować w dłoniach.
- Mokrymi dłońmi formuję placek w dłoni, układam łyżkę farszu i zlepiam kartacze. Mogą być większe albo mniejsze. Generalnie powinny być dość spore, takie jak dwie-trzy pyzy razem wzięte.
- Zagotowuję w garnku osoloną wodę. Delikatnie wkładam kartacze z mięsem wieprzowym, które opadną na dno. Po 4-5 minutach mieszam łyżką cedzakowa. Od momentu, gdy kartacze wypłyną na powierzchnię gotuję je jeszcze przez 4-5 minut mniej więcej.
- Domowe kartacze z mięsem wołowym podaję od razu po wyłowieniu z podsmażoną cebulą na maśle lub cebulką na smalcu ze skwarkami albo dla tych, co wolą, po prostu z masłem.
Sylwia napisał
Kartacze bez dwoch zdan, takie prawdziwe z Podlasia 😋
Piotr napisał
Kartacze please!!!!
Agnieszka napisał
Wszystko lubię😁
Marta napisał
Kartacze❤️😋
Marzena napisał
Pyzy ❤