KARTACZE
Klasyka znana doskonale na Podlasiu czyli kartacze z mięsem surowym wieprzowym, inaczej cepeliny. Kartacze czyli dla wielu osób odmiana pyz ziemniaczanych powstają z połączenia tartych surowych ziemniaków, z ziemniakami gotowanymi mąką ziemniaczaną lub pszenną. W książce „Podlasie i Suwalszczyzna – przewodnik po lokalnych przysmakach” można przeczytać o kuchnia Podlasia „Kuchnia tego regionu, to kuchnia prosta, wiejska z silnymi wpływami litewskimi na Suwalszczyźnie, a także białoruskimi, ukraińskimi, żydowskimi i tatarskimi. Króluje naturalność i swojskość produktów: chlebów, kiełbas, serów, owoców, warzyw, grzybów, ryb. Charakterystyczne dla tego regionu są potrawy z ziemniaków: placki i kiszka ziemniaczana, a także kartacze, znane również na Litwie jako cepeliny. Kartacze, pyzy, cepeliny – czym się od siebie różnią? Pyzy są sporządzane z surowych ziemniaków, choć można je mieszać z ugniecionymi ziemniakami i gotowanymi. Kartacze zaś, zwane cepelinami lub didzkukuliai, to litewskie, podłużne kluski z ziemniaków surowych i gotowanych, sporządzane najczęściej w proporcjach 3:1” No i tak też zrobiłam, jednak proporcje u mnie były 2:1, bo tak wyglądały dobrze. Ugotowałam dzień wcześniej ziemniaki. Dzisiaj starłam na tarce kolejne i zostawiłam nad sitem. Ładnie odciekły ale nadal pozostały żółte. To chyba zależy od odmiany, te miały sporo skrobi więc nie musiałam dodawać mąki ziemniaczanej, dodałam tylko pszennej. Nadzienie do kartaczy najczęściej przygotowywane z mieszanki wołowiny, wieprzowiny i cebuli. Z moich ustaleń, poleceń i informacji pisanych robi się go z tłuściejszej karkówki wymieszanej ze zmieloną cebulą, solą, pieprzem mielonym, majerankiem i czosnkiem. Zmielone na drobniejszych lub grubszych oczkach po ugotowaniu i przekrojeniu kartacza cudownie wycieka. Proste dania są zawsze najlepsze i nie ma co tu ukrywać. Kartacze z mięsem mielonym wieprzowym, dość tłustym podane z polewą z boczku, smalcu ze skwarkami i cebulką smażoną smakują rewelacyjnie. Można też podać je z masłem, a po wystudzeniu na drugi dzień odsmażać na patelni. Ciekawa jestem, czy ty lubisz cepeliny, kartacze, pyzy, kluski śląskie, kładzione, leniwe, kopytka, szare kluski albo jakiś inne? No i które najbardziej? Ja zapraszam was dzisiaj na domowe kartacze z mięsem surowym, które znajdziecie także pod nazwą cepeliny z mięsem czyli takie pyzy ziemniaczane z mięsem, w sumie przepisy na nie, są do siebie bardzo podobne, a w wielu domach identyczne.
KARTACZE
KARTACZE – składniki:
- 500 g ziemniaków gotowanych
- 1 kg ziemniaków surowych
- 4 czubate łyżki maki ziemniaczanej
- 4 czubate łyżki mąki pszennej – ja dałam mąkę 550 ale także ryżowa powinna się sprawdzić, owsiana lub mieszanka bezglutenowa
- 800 g karkówki
- 1-2 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżka majeranku
- 2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki czarnego, mielonego pieprzu
- cebula smażona do podania lub na przykład smalec ze skwarkami albo same skwarki
KARTACZE – przepis:
- Mielę w maszynce do mielenia mięsa karkówkę, cebulę i czosnek. Mieszam w misce z solą, majerankiem i pieprzem. Wyrabiam do czasu aż będzie kleiste, czasami dolewam 1/3 szklaki wody, gdy mięso jest suche.
- Ziemniaki gotuję w mundurkach, odlewam wodę i schładzam w lodówce. Najlepsze są ziemniaki z dnia poprzedniego. Ziemniaki obieram i przepuszczam przez praskę do ziemniaków lub ścieram na tarce w paseczki. Ja miałam praskę :)
- Surowe ziemniaki obieram, ścieram na tarce lub rozdrabniam w melakserze. Można również użyć sokowirówki. Pulpę ziemniaczaną przekładam na gęste sitko, ustawiam na dużej misce i pozostawiam do odcieknięcia. Co jakiś czas mieszam, aby wyleciało jak najwięcej płynu. Wodę z ziemniaków wylewam a skrobię zebraną na dnie miski, pozostawiam.
- Do dużej miski wkładam ugotowane i przepuszczone przez praskę ziemniaki, ziemniaki surowe odcedzone, skrobię z dna miski, mąkę ziemniaczana, mąkę pszenną i krótko wyrabiam na tyle, aby wszystkie składniki się połączyły.
- Mokrymi dłońmi formuję placek w dłoni, układam łyżkę farszu mięsnego i zlepiam kartacze. Kulam w mące i układam na desce z papierem. Mogą być większe albo mniejsze, podłużne lub okrągłe, jak lubicie. Generalnie powinny być dość spore, takie jak dwie-trzy pyzy razem wzięte.
- Zagotowuję w garnku osoloną wodę. Delikatnie wkładam kartacze z mięsem surowym, które opadną na dno. Po 4-5 minutach mieszam łyżką cedzakowa. Od momentu, gdy kartacze wypłyną na powierzchnię gotuję je jeszcze przez 10 minut mniej więcej na malutkim gazie, biorę pod uwagę, że muszą się ugotować w środku. Mi do garnka wchodziły po 4 kartacze za jednym zamachem. W sumie gotowałam je około 10-15 minut na małym gazie aż same się okręcały w garnku podczas gotowania.
- Domowe kartacze z mięsem wieprzowym podaję od razu po wyłowieniu z podsmażoną cebulą na maśle lub cebulką na smalcu ze skwarkami, bo takie lubią wszyscy domownicy.
Piotr napisał
Kartacze please!!!!
Agnieszka napisał
Wszystko lubię😁
Katarzyna napisał
Kartacze❤️😋
Ela napisał
śląskie 😉
Anna napisał
Kartacze
Ula napisał
Pyzy i kartacze cepeliny z serem
Monika napisał
Wszystkie trzy
Ania napisał
Śląskie, czyli gumiklyjzy 😍♥️ i kartacze z mięsem