KASZA JAGLANA ZE SZPINAKIEM
Dzisiaj na obiad kasza jaglana ze szpinakiem. Właściwie miało być risotto ale kasza jaglana ze szpinakiem powstała na skutek braku w szafce kuchennej ryżu arborio. W sumie nie wiem jak to się stało, mam wrażenie, że dopiero kupiłam 3 kg ryżu ale jednak wyszedł znacznie szybciej niż się spodziewałam. Ponieważ zorientowałam się znacznie później niż powinnam, to miałam już poszatkowane cebule i podsmażone delikatnie, wysypaną na talerz paczkę umytego szpinaku, przepuszczone przez praskę ząbki czosnku, no i co najważniejsze, głodną rodzinę. No trudno, trzeba sobie radzić i tak oto powstała kasza jaglana ze szpinakiem. Ale nie ma tego złego, co na dobre nie wychodzi, kasza jaglana ze szpinakiem okazała się przepyszna, nawet nie wiem czy nie jest smaczniejsza niż wspomniane wcześniej risotto. I teraz tak się zastanawiam czy to danie powinno się nazywać kasza jaglana ze szpinakiem czy może risotto z kaszy jaglanej? A czy TY lubisz kaszę jaglaną? Ja na początku nie znosiłam jej smaku, zapachu i jej konsystencji i jadłam z rozsądku z wielkim niesmakiem. Etap samoprzekonywania się i jedzenia „prawie na siłę” trwał przez kilka miesięcy. Teraz uwielbiam kaszę jaglaną! Co ciekawe dzieci lubiły od razu, mąż też, tylko ja taka byłam oporna. Zobacz też inne moje przepisy z kaszą jaglaną. Zapraszam!
KASZA JAGLANA ZE SZPINAKIEM
KASZA JAGLANA ZE SZPINAKIEM – składniki:
- 2 szklanki kaszy jaglanej (suchej – surowej)
- 1 paczka listków szpinaku, mogą być też dwie, wtedy smak szpinaku będzie mocniejszy
- 2 duże cebule (u mnie bardzo duże)
- 5-6 szklanek bulionu warzywnego, rosołu lub wody
- 2 łyżki płatków drożdżowych (ja dodałam ponieważ nie wszyscy u mnie mogą jeść ser) ale można dodać po prostu kilka łyżek tartego sera w typie Parmezan lub Correggio.
- 3 ząbki czosnku (ilość zależy od wielkości ząbków i ostrości czosnku, w końcu w sprzedaży jest kilkadziesiąt gatunków)
- sól i czarny lub biały mielony pieprz do smaku
- 3 łyżki oliwy, oleju, masła klarowanego lub bezmlecznej margaryny
KASZA JAGLANA ZE SZPINAKIEM – przepis:
- Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na złoto na tłuszczu w garnku.
- Gdy cebula jest złota dodaję połowę szpinaku i przepuszczone przez praskę ząbki czosnku.
- Dolewam bulion i solę.
- Kaszę jaglana wsypuję na sito. Płuczę pod biedząca wodą aż zacznie wypływać czysta woda. Na koniec przelewam wrzątkiem na sicie. Dodaję do bulionu.
- Zagotowuję. Mieszam bardzo delikatnie dosłownie trzy kółka tak, aby nie przywarła do dna. Przykrywam pokrywką. Kaszę gotuję około 12-15 minut na bardzo małym gazie od zagotowania. Wyłączam gaz, zostawiam na 5 minut.
- Następnie dodaję pozostałe listki szpinaku, mieszam, dosypuję ser lub płatki drożdżowe i pieprz. Przykrywam jeszcze na 5 minut.
- UWAGA – Kaszy nie mieszam w trakcie gotowania, bo zrobi się papka!
- I tak oto kasza jaglana ze szpinakiem ląduje na talerzach :D
Marta Niemczyk napisał
Nie w oczywisty sposob smakuje mi jako rafaello, jako budyń czekoladowy. Dodaje do naleśników i do warzyw duszonych. Czasem do zup.
Anna Śnieg napisał
oczywiscie! <3
Jola Małachowska napisał
Warto popróbować wszystkie możliwości. Zacząć choćby od deserów…ja ostatnio co kilka dni robiłam jagielnik cytrynowy na zmianę z pomarańczowym.
Czesława Celina Kamińska napisał
Niemal codziennie jest na naszym stole w różnych potrawach. Dzieci zabierają ją do szkoły na drugie śniadanie :)
Agnieszka Krusemarck napisał
Lubię, choć nie siegam spontanicznie -> muszę sobie zaplanować jakiś przepis i bez wymówek wykonać (ostatnio testuję budynie jaglane )
ドミ ニカ napisał
Jadłabym ale nie smakuje mi. Ma taki dziwny posmak… jak się to pozbyć?
Marcelina Matczyńska napisał
Nie sikam
Agnieszka Brontska napisał
Trzeba dokładnie przepłukać suchą kaszę wrzątkiem – przed gotowaniem :-)
Dominika Słocka-Karcz napisał
Uwielbiam ! Na słodko i na słono :-) daje wiele możliwości w kuchni bezglutenowej :-)
Beata Lutostańska napisał
Olga masz jakiś konkretny pomysł na kaszę?