KAWA CAPPUCCINO
Gdy wpadają goście kawa cappuccino jest jedyną właściwą dla moich koleżanek. Moja domowa kawa cappuccino przygotowywana jest z porcji esencjonalnej kawy espresso, która stanowi jej bazę. Potem czas na mleko. Tradycyjnie jest to mleko krowie, ja jednak najczęściej używam mleka sojowego dla baristów, ponieważ sprawdza się bardzo dobrze i pozwala na picie cappuccino nawet tym, którzy mleka nie chcą lub nie mogą spożywać. Generalnie tak w teorii do cappuccino używa się około 100 ml mleka, które zwiększa swoją objętość po spienieniu. Gdybyście byli ciekawi, to spienienie pod wypływem powietrza i temperatury powoduje zwieszenie objętości mleka do 125-140 mililitrów. Tak przygotowana kawa cappuccino powinna mieć około 150 mililitrów pojemności. Natomiast mleczna pianka na powierzchni ma około 2 cm grubości i powinna posiadać cudowną kremową konsystencję. Jaka jest Twoja ulubiona kawa? Taka sypana, z ekspresu, rozpuszczalna, zbożowa, z cykorii, może jeszcze inna? Pamiętam czasy, gdy moja mama siedziała z babcią w pokoju, rozmawiały przy kawie. Piły taką po turecku zalewajkę z fusami, na koniec robiły dolewkę wrzątku. Tych szklanek w koszyczkach chyba nie zapomnę nigdy. Ja z moją mamą pijam kawę z ekspresu lub rozpuszczaną często z dodatkiem mleka, więc cappuccino uwielbiam! Moje dziecko ze mną pije rano zazwyczaj rozpuszczalną z mlekiem migdałowym lub sojowym waniliowym. Dzisiaj u mnie poranna klasyka czyli domowa kawa cappuccino, teoretycznie powinna być podana w filiżance ale na potrzeby zdjęcia i pokazania koloru, podana została w szklance :) A właśnie, właśnie powinnam jeszcze napisać o spienianiu mleka. Może w tym pomóc ekspres do kawy z dyszą parową, elektryczna spieniarka taka jak Aeroccino albo na przykład spieniarka ręczna na baterie. Ważne jest aby mleko spienić. Im zimniejsze mleko spieniamy, tym mamy więcej czasu na uzyskanie mlecznej pianki! No to siup dzisiaj domowa kawa cappuccino.
KAWA CAPPUCCINO
KAWA CAPPUCCINO – składniki:
- 30 ml espresso
- 100 ml mleka krowiego lub mleka sojowego dla baristów
KAWA CAPPUCCINO – przepis:
- Przygotowuję espresso. Wlewam do filiżanki.
- Spieniam mleko wyjęte prosto z lodówki.
- Wlewam ciepłe mleko z pianką do kawy.
- Podaję, domowa kawa cappuccino jest gotowa!
Anonim napisał
Każda dobra kawa i dobrze zaparzona czarna bez cukru to jest kawa
Anonim napisał
Czarna zalewana to kawa po polsku, po turecku kawę się długo gotuje w tygielku i podaje słodzoną. Taką ostanio słyszałam wypowiedź baristy.
Anonim napisał
Rozpuszczalna, kiedy spieszę się. A najlepsza, to świeżo zmielona w zwykłym zaparzaczu.
Anonim napisał
Nie smakuje mi rozpuszczalna. W domu używam zaparzacza, w pracy piję sypaną, zawsze z mlekiem, jak najbardziej może być roślinne. Przez ostatnie kilka lat piłam słodzoną, teraz znowu smakuje mi bez cukru. Nie jestem smakoszem jeśli chodzi o gatunki, piję taką, jaką akurat kupię ;) Aha, przez całe lata piłam mocną, teraz przestałą mi smakować, wolę słabszą.
Anonim napisał
Agnieszka Pe a ja kiedyś słyszałam, że jest w Turcji zwyczaj, że jeśli ktoś żywi do kogoś uczucia to właśnie mu te kawę podaje słodzona, im slodsza, tym silniejsza sympatia :D
Anonim napisał
Lavazza mielona świeżo i mleko spienione najlepsza we Włoszech
Anonim napisał
Zgadza się, szczególnie jeśli chodzi o pierwszą wizytę przyszłej żony syna. Jeśli matce odpowiada, to dostanie słodką, jeśli nie słoną. I smak kawy zostanie tajemnicą między nimi dwoma.
Anonim napisał
Agnieszka Bielawska czy można kupić w Polsce?
Anonim napisał
sypana zalewajka w kubeczku
Anonim napisał
Ja mam małą elektryczną kawiarkę typu włoskiego Ariette . Kawa jest zrobiona szybko , jest znakomita, gorąca a urządzenie jest energooszczędne . Rozpuszczalnej nie posiadam w domu .