KEFIR DOMOWY
Dzisiaj mam dla was kefir domowy. Co ciekawe, kefir domowy może być tradycyjny mleczny a także wegański! Zaciekawieni? Kefir domowy klasyczny lub kefir bez mleka za to przygotowany na napoju roślinnym, także jest pyszny i stanowi wspaniałą alternatywę dla wegan i osób mających alergię na laktozę lub kazeinę. U nas w domu kefir domowy powstaje tak, co jakiś czas, mamy fazy na jego wytwarzanie. Teraz właśnie jest jedna z nich, gdy upał na dworze a ja marzę o przygotowaniu kolejnego chłodnika dla całej rodziny. Kefir domowy można przygotować z ziaren kefirowych, inaczej grzybka tybetańskiego. Można także zaszczepić mleko porcją kefiru z żywymi kulturami lub użyć kultur bakterii kefirowych w proszku lub w płynie, które dostępne są w różnych sklepach ze zdrową żywnością. Generalnie kefir, w tym kefir domowy jest napojem mlecznym powstałym w procesie fermentacji mleka lub napojów roślinnych. Pamiętajcie o tym, że mleko powinno być pasteryzowane ale nie UHT. Zapraszam zatem na kefir domowy :) A właśnie, a ty wolisz kefir domowy z mleka czy kefir domowy roślinny czyli wegański?
KEFIR DOMOWY
KEFIR DOMOWY z MLEKA KROWIEGO – składniki:
- 2 łyżki ziaren kefirowych znajdziecie je pod nazwą grzybek tybetański, ziarna kefirowe, grzybki kefirowe. Może być kultura kefirowa w proszku lub w butelce a także 125 ml kefiru z poprzedniej porcji.
- 1 litr ml mleka krowiego lub koziego
- słoik
- Mleko wlewam do słoika, dodaję ziarna kefirowe i mieszam szklaną lub drewnianą łyżką. Można także dodać zamiast ziaren kultury kefirowe albo porcję kefiru z dnia poprzedniego. Słoik przykrywam gazą i zostawiam na 24-48 godzin na blacie w kuchni. Można też przyśpieszając fermentację, mleko podgrzać do około 42 stopni i w takiej temperaturze trzymać przez 8 godzin. Kefir powstanie szybciej :) jeśli używasz ziaren kefirowych to po tym czasie nad plastikową lub szklaną miską wieszam plastikowe sito, przelewam kefir delikatnie mieszając. Pozostałe ziarna na sicie wkładam do świeżego mleka. I już, proces powtarzam. Kefir domowy to bogactwo pożytecznych szczepów bakterii. Znany od wieków, lubiany i chętnie pijany na całym świecie!
KEFIR DOMOWY z NAPOJU ROŚLINNEGO – przepis:
- 2 łyżki ziaren kefirowych znajdziecie je pod nazwą grzybek tybetański, ziarna kefirowe, grzybki kefirowe. Może być kultura kefirowa w proszku lub w butelce a także 125 ml kefiru z poprzedniej porcji.
- 1000 ml napoju roślinnego jak preferuje sojowy i kokosowy albo mieszany pół na pół.
- słoik
Podgrzane mleko roślinne wlewam do słoika, dodaję ziarna kefirowe i mieszam szklaną lub drewnianą łyżką. Można także dodać zamiast ziaren kultury kefirowe albo porcję kefiru z dnia poprzedniego. Słoik przykrywam gazą i zostawiam na 24-48 godzin na blacie w kuchni. Można też przyśpieszając fermentację, nasze mleko roślinne podgrzać do około 40-42 stopni i w takiej temperaturze trzymać przez 8 godzin. Kefir powstanie szybciej :) jeśli używasz ziaren kefirowych to po tym czasie nad plastikową lub szklaną miską wieszam plastikowe sito, przelewam kefir delikatnie mieszając. Pozostałe ziarna na sicie wkładam do świeżego mleka i wstawiam do lodówki. I już, proces powtarzam. Uwielbiam kefir domowy, chętnie pijemy go do śniadania, dodaje do wypieków i w wersji roślinnej używam dokładnie tak samo jak tradycyjny kefir mleczny.
Domi Michalina napisał
Olga Smile, czytam twoje posty jakoś już od roku i coraz częściej nachodzi mnie pytanie.
– Zaadoptujesz mnie? Uwielbiam twoje przepisy i zazdroszczę rodzinie takiej kucharki❤️
Justyna Polka Aksnipulk napisał
uwielbiam od czasu do czasu mieszam z owocami dla urozmaicenia sniadania lub kolacji ;-)
Jacek Bal napisał
Kefir uwielbiamy cała rodziną i prawie codziennie pijemy zrobiony na grzybkach kefirowych.
Sylwia Durkowska napisał
Mleczny
Tomasz Pietrowski napisał
To tak, jakby zadać pytanie: Wódka z alkoholem, czy bez? Kefir robi się z mleka zwierzęcego.
Olga Smile napisał
Tomasz – obowiązku nie ma. Wspaniale fermentują kultury bakterii kefirowych mleka roślinne, zwłaszcza te o dużej zwartości białka. Świeży, kwaskowy lekko gazowy smak jest rewelacyjny! U mnie dziecko uwielbia taki roślinny kefir a mleka zwierzęcego nie pija.
Tomasz Pietrowski napisał
Ale mleko pochodzi przecież od ssaków. Od zwierząt. Czy każdą mętną substancję można nazwać mlekiem? Wg mnie nie, bo idąc tym tropem każdą substancję w kryształach można by nazwać cukrem (sól, ksylitol, amfetamina i setki innych).
Olga Smile napisał
Tomasz Pietrowski strasznie nie lubię takich rozmów. Dobra mleko krowie, napój roślinny. To takie czepialstwo się w nazewnictwie. Miodkiem nie jestem, ale wiem jak przefermentować napój roślinny żywymi kulturami bakterii, którym wszystko jedno czy fermentują białko z mleka czy białko z roślinny. Szczęśliwie bakteriom to nie wadzi ;) że robią kefir roślinny! I to jaki pyszny!
Paulina Sawicka napisał
roślinny – dla uczulonych na nabiał nieszczęśników :)
Alina Limańska-Michalska napisał
Ostatnio Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, że mleko, śmietana itp. mogą być tylko pochodzenia zwierzęcego (oczywiście odnosi się to do nazewnictwa na opakowaniach produktów, w reklamach itp., w codziennej mówię każdy będzie mówił jak chce ? )