Tym razem przyszła pora na kefir wodny. To moje wspomnienie z dzieciństwa kefir wodny zostało odświeżone na nowo po wielu, wielu latach przerwy. Nie wiem czy wiecie ale kefir wodny powstaje dzięki całemu sztabowi mikroorganizmów, które fermentują cukier rozpuszczony w czystej przegotowanej wodzie do postaci lakto – sfermentowanego napoju. Kefir wodny jest odpowiednikiem kefiru mlecznego, jeśli chodzi o zapach, smak, właściwości prozdrowotne. Jedyna i bardzo znacząca różnica polega na tym, że powstaje bez udziału mleka. To rewelacyjna alternatywa dla produktów mlecznych, jeśli ich nie pijecie z powodów alergicznych, smakowych czy przekonań. Kefir wodny zawiera całą baterię bakterii kwasu mlekowego i drożdży, które współdziałają symbiozie . Między innymi Lactobacillusy (L. brevis, L. casei, L. hilgardii, L. hordei, L. nagelii), Leuconostoc (L. citreum, L. mesenteroides) Acetobacter (A. labarum, A. orientalia, Streptococcus (S. lactis) a także grzyby, Hanseniaospora valbyensis, Lachancea fermentati, Saccharomyces cerevisiae, Zygotorulaspora florentina. Aby powstał kefir wodny potrzebne są kryształki kefiru wodnego, nazywane inaczej japońskimi kryształami. To kryształki przypominające w wyglądzie szkło, dość delikatne o galaretowatej konsystencji. Dość szybko się namnażają w słodkiej wodzie w trakcie produkcji kefiru. Z czasem można nadprodukcję oddać znajomym lub zamrozić. Ja swoje kryształki kupiłam, popytajcie znajomych, odwiedźcie portale aukcyjne. Jeśli lubicie kefir to kefir wodny przypadnie Wam do gustu! A właśnie, co ciekawe taki wodny kefir można zrobić z osłodzonej wody, z soku, z wody kokosowej albo zmieszać porcje gotowego już kefiru z sokiem cytrynowy i powstanie świetna lemoniada. I jeszcze, jeśli lubicie poczytać coś więcej o kefirze wodny zapraszam tu :) Szkoda, że przez monitor nie da się go poczuć, pachnie dokładnie jak kefir tylko jest przeźroczysty co zaskakuje po otwarciu oczu :) Kryształy kefiru wodnego dostaniecie w Polsce pod nazwami algi morskie, kefir wodny lub kryształy japońskie. Ja kupiłam w USA i to zwyczajnie water kefir.
Kefir wodny
Kefir wodny składniki:
• 1,5 litra przegotowanej wody i ochłodzonej do temperatury pokojowej
• 2 łyżki kryształków kefiru wodnego,
• 4 płaskie łyżki cukru (u mnie trzcinowy nierafinowany)
Kefir wodny przegotowanie:
1. Wodę zagotowuję i studzę. Czasami używam wody mineralnej wtedy jej nie gotuję. Wlewam do słoika.
2. W wodzie rozpuszczam cukier mieszając drewniana łyżką. Wsypuje kryształki i pozostawiam na 24-48 godzin przykryte gazą aby muszki owocówki nie wchodziły.
3. Gdy kefir jest gotowy, zawartość słoika wylewam na plastikowe sito umieszczone nad plastikową miska. Kefir przelewam do butelek a kryształki wsypuje do kolejnej osłodzonej i wystudzonej wody. Co 24-48 godzin powstaje około 1,5 l kefiru.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
A czy ten kefir można pić jeśli się jest na diecie eliminacyjnej bez drożdży? bo mleka krowiego tam nie ma to wiem, ale nie wiem co z samym hasłem drożdże.
Alicja – kryształy kefiru składają się z bakterii i drożdży występujących w symbiozie. Nie wiem natomiast, co oznacza u Ciebie alergia na drożdże, bo to trochę jak alergia na warzywa. Na które dokładnie drożdże? Tak jak pisałam w ziarnach kefiru bytują Lactobacillusy (L. brevis, L. casei, L. hilgardii, L. hordei, L. nagelii), Leuconostoc (L. citreum, L. mesenteroides) Acetobacter (A. labarum, A. orientalia, Streptococcus (S. lactis) a także grzyby, Hanseniaospora valbyensis, Lachancea fermentati, Saccharomyces cerevisiae, Zygotorulaspora florentina.
No mam zalecenia aby unikać wszelkich rodzajów drożdży, takich jak pleśnie, grzyby, sery pleśniowe i inne postacie grzybów w żywności (przede wszystkim szczepy drożdży piekarskich i piwowarskich), więc to chyba nie ma nic wspólnego z tym kefirem. Na wszelki wypadek napiszę do lekarki :)
Ekstra!
Czy ktoś ma może ochotę odsprzedać mi trochę alg? Kupiłam na allegro, ale niestety „nie działają” tzn nie nastąpiła fermentacja :((( a bardzo mi zależy, żeby je mieć.
Witam!
Rownież pomęczę Panią kilkoma pytaniami:
Jak przechowywać te kryształki?
Czy butelkę z gotowym kefirem można zakręcić metalową pokrywką?
Ile może stać gotowy kefir? Zgaduje, że lepiej trzymać w lodówce?
kamila:
1. kryształki przechowywać w kefirze
2. Można zakręcić w końcu nie będzie ona dotykała do płynu
3. Może stać kilkanaście dni w lodówce z czasem będzie coraz bardziej kwaśny.
Co zrobic z nadmiarem krysztalkow, jak je przechowywac. Mozna je mrozic czy nie wskazane
Agnieszka – można mrozić lub wysuszyć w suszarce.
Olgo, jak poznać, że kryształy są do wyrzucenia?
Zachęcona Twoimi przepisami miesiąc temu kupiłam je na Allegro. Miałam kryształy ok. 20 lat temu – ale wtedy Mama dostała je od koleżanki i dobrze się miały. Tym razem porażka, bo mimo hodowli prowadzonej wg zasad – bez kontaktu z metalem- nie namnażają się. Jak je dostałam już miałam podejrzenia, że chyba Poczta Polska je wykończyła:-(. Teraz wyizolowałam kilka największych i próbuję dalej. Jak sądzisz kiedy zrezygnować i poszukać dobrych ludzi, którzy są gotowi się podzielić? Trudno będzie, bo dotychczas nikt ze znajomych nie chce się ujawnić, że posiada to cudo na stanie :-)