Tym razem przyszła pora na kefir wodny. To moje wspomnienie z dzieciństwa kefir wodny zostało odświeżone na nowo po wielu, wielu latach przerwy. Nie wiem czy wiecie ale kefir wodny powstaje dzięki całemu sztabowi mikroorganizmów, które fermentują cukier rozpuszczony w czystej przegotowanej wodzie do postaci lakto – sfermentowanego napoju. Kefir wodny jest odpowiednikiem kefiru mlecznego, jeśli chodzi o zapach, smak, właściwości prozdrowotne. Jedyna i bardzo znacząca różnica polega na tym, że powstaje bez udziału mleka. To rewelacyjna alternatywa dla produktów mlecznych, jeśli ich nie pijecie z powodów alergicznych, smakowych czy przekonań. Kefir wodny zawiera całą baterię bakterii kwasu mlekowego i drożdży, które współdziałają symbiozie . Między innymi Lactobacillusy (L. brevis, L. casei, L. hilgardii, L. hordei, L. nagelii), Leuconostoc (L. citreum, L. mesenteroides) Acetobacter (A. labarum, A. orientalia, Streptococcus (S. lactis) a także grzyby, Hanseniaospora valbyensis, Lachancea fermentati, Saccharomyces cerevisiae, Zygotorulaspora florentina. Aby powstał kefir wodny potrzebne są kryształki kefiru wodnego, nazywane inaczej japońskimi kryształami. To kryształki przypominające w wyglądzie szkło, dość delikatne o galaretowatej konsystencji. Dość szybko się namnażają w słodkiej wodzie w trakcie produkcji kefiru. Z czasem można nadprodukcję oddać znajomym lub zamrozić. Ja swoje kryształki kupiłam, popytajcie znajomych, odwiedźcie portale aukcyjne. Jeśli lubicie kefir to kefir wodny przypadnie Wam do gustu! A właśnie, co ciekawe taki wodny kefir można zrobić z osłodzonej wody, z soku, z wody kokosowej albo zmieszać porcje gotowego już kefiru z sokiem cytrynowy i powstanie świetna lemoniada. I jeszcze, jeśli lubicie poczytać coś więcej o kefirze wodny zapraszam tu :) Szkoda, że przez monitor nie da się go poczuć, pachnie dokładnie jak kefir tylko jest przeźroczysty co zaskakuje po otwarciu oczu :) Kryształy kefiru wodnego dostaniecie w Polsce pod nazwami algi morskie, kefir wodny lub kryształy japońskie. Ja kupiłam w USA i to zwyczajnie water kefir.
Kefir wodny
Kefir wodny składniki:
• 1,5 litra przegotowanej wody i ochłodzonej do temperatury pokojowej
• 2 łyżki kryształków kefiru wodnego,
• 4 płaskie łyżki cukru (u mnie trzcinowy nierafinowany)
Kefir wodny przegotowanie:
1. Wodę zagotowuję i studzę. Czasami używam wody mineralnej wtedy jej nie gotuję. Wlewam do słoika.
2. W wodzie rozpuszczam cukier mieszając drewniana łyżką. Wsypuje kryształki i pozostawiam na 24-48 godzin przykryte gazą aby muszki owocówki nie wchodziły.
3. Gdy kefir jest gotowy, zawartość słoika wylewam na plastikowe sito umieszczone nad plastikową miska. Kefir przelewam do butelek a kryształki wsypuje do kolejnej osłodzonej i wystudzonej wody. Co 24-48 godzin powstaje około 1,5 l kefiru.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
Alicja – używam jogurtownicy. Kupiłam tania, zwykła Clatronic marki o z takimi pudełeczkami https://www.olgasmile.com/jogurt-sojowy.html Kupowałam kultury wegańskie w USA, ale miałam też nasze krajowe w wersji probiotycznej :)
To już wiem o jaką chodzi, ale ja rozważam zakup jogurtownicy, która nie wymaga podłączenia, nie jest na prąd. Cena jest wyższa, ale i zaleta taka, że jak doleję tam lodowatej wody lub skruszę lód i włożę gotowy już jogurt, to mogę jogurtownicę zabrać ze sobą jak termoskę i nic mi się z jogurtem nie stanie, dobre rozwiązanie jeśli człowiek się przemieszcza. Nie chcę linków wklejać, ale może słyszała Pani coś o nich (marka EasiYo)? czy nie warto dopłacać? A co do kefiru wodnego to już 24h jest za mną i nic nie wskazuje na to by eksperyment się udał (ten sam smak co przy wersji na miodzie, zapach też nie taki jak normalny kefir). Jeśli nic się nie zmieni to wyrzucę kryształki i kupię nowe na allegro.
Alicja – oj chyba nie znam. Wklej proszę link do tej co chcesz kupić, chętnie poczytam! Z kryształkami zrób tak, trzymaj w tej wodzie co masz nawet 7 dni i potem zadecyduj. Może to słaba kolonia lub była uśpiona przed wysłaniem w zamrażarce.
Alicja – już znalazłam po 99 zł na allegro :) To takie pudełko z wodą i jogurtem w kąpieli wodnej :) Wygląda OK, sama nie wiem, chyba kupię z ciekawości!
Tak to ta i tylko chyba jeden sprzedawca ma w tej cenie, bo tak to one są drogie. Producent nie ma ich nigdy taniej niż po 139zł. Ja Pani coś podsyłam od razu na FB, bo nie chcę tu wklejać linków, proszę zerknąć.
I jeszcze Pani Olgo… Producent odpisał mi, że z 1l mleka wychodzi 1l jogurtu czy kefiru, a u Pani ok 450ml widzę w przepisie. Skąd taka różnica? Zdecydowała się Pani na zakup tej jogurtownicy? Ja do tej pory kupowałam jogurty w sklepach, które mi Pani poleciła z bardzo fajnym składem, ale 400ml jogurtu 8,50zł., to tu za litr mleka płacę ok 7-8zł. i jakbym miała z tego mieć 1l jogurtu to byłoby to już bardzo opłacalne. Nie chcę tak rozwlekać tematu pod kefirem wodnym hehe, myślałam, że mi Pani coś odpisze na FB odnośnie tych informacji co podesłałam. Czy ten kefir wodny, który wciąż się u mnie robi może stać w kuchni jeśli mam tam temperaturę ok 28 stopni?
Robię Pani przepisy i bez tego kefiru ani rusz!
Ommmiam mniam uwielbiam :)
Kefir wodny mi nie wyszedł, więc kryształki wyrzuciłam, być może coś było z nimi nie tak. Jak wrócę z wakacji to nabędę nowe i podejmę kolejną próbę, aż do upadłego ;-) Jogurtownicę bezprądową kupiłam wraz z bakteriami, będę robiła jogurty jaglane, mniam!
Alicja – Też kupiłam jogurtownicę bez prądu i przy najbliższym wpisie o jogurcie jaglanym postaram się porównać obie a dokładnie efekt :)