Tym razem przyszła pora na kefir wodny. To moje wspomnienie z dzieciństwa kefir wodny zostało odświeżone na nowo po wielu, wielu latach przerwy. Nie wiem czy wiecie ale kefir wodny powstaje dzięki całemu sztabowi mikroorganizmów, które fermentują cukier rozpuszczony w czystej przegotowanej wodzie do postaci lakto – sfermentowanego napoju. Kefir wodny jest odpowiednikiem kefiru mlecznego, jeśli chodzi o zapach, smak, właściwości prozdrowotne. Jedyna i bardzo znacząca różnica polega na tym, że powstaje bez udziału mleka. To rewelacyjna alternatywa dla produktów mlecznych, jeśli ich nie pijecie z powodów alergicznych, smakowych czy przekonań. Kefir wodny zawiera całą baterię bakterii kwasu mlekowego i drożdży, które współdziałają symbiozie . Między innymi Lactobacillusy (L. brevis, L. casei, L. hilgardii, L. hordei, L. nagelii), Leuconostoc (L. citreum, L. mesenteroides) Acetobacter (A. labarum, A. orientalia, Streptococcus (S. lactis) a także grzyby, Hanseniaospora valbyensis, Lachancea fermentati, Saccharomyces cerevisiae, Zygotorulaspora florentina. Aby powstał kefir wodny potrzebne są kryształki kefiru wodnego, nazywane inaczej japońskimi kryształami. To kryształki przypominające w wyglądzie szkło, dość delikatne o galaretowatej konsystencji. Dość szybko się namnażają w słodkiej wodzie w trakcie produkcji kefiru. Z czasem można nadprodukcję oddać znajomym lub zamrozić. Ja swoje kryształki kupiłam, popytajcie znajomych, odwiedźcie portale aukcyjne. Jeśli lubicie kefir to kefir wodny przypadnie Wam do gustu! A właśnie, co ciekawe taki wodny kefir można zrobić z osłodzonej wody, z soku, z wody kokosowej albo zmieszać porcje gotowego już kefiru z sokiem cytrynowy i powstanie świetna lemoniada. I jeszcze, jeśli lubicie poczytać coś więcej o kefirze wodny zapraszam tu :) Szkoda, że przez monitor nie da się go poczuć, pachnie dokładnie jak kefir tylko jest przeźroczysty co zaskakuje po otwarciu oczu :) Kryształy kefiru wodnego dostaniecie w Polsce pod nazwami algi morskie, kefir wodny lub kryształy japońskie. Ja kupiłam w USA i to zwyczajnie water kefir.
Kefir wodny
Kefir wodny składniki:
• 1,5 litra przegotowanej wody i ochłodzonej do temperatury pokojowej
• 2 łyżki kryształków kefiru wodnego,
• 4 płaskie łyżki cukru (u mnie trzcinowy nierafinowany)
Kefir wodny przegotowanie:
1. Wodę zagotowuję i studzę. Czasami używam wody mineralnej wtedy jej nie gotuję. Wlewam do słoika.
2. W wodzie rozpuszczam cukier mieszając drewniana łyżką. Wsypuje kryształki i pozostawiam na 24-48 godzin przykryte gazą aby muszki owocówki nie wchodziły.
3. Gdy kefir jest gotowy, zawartość słoika wylewam na plastikowe sito umieszczone nad plastikową miska. Kefir przelewam do butelek a kryształki wsypuje do kolejnej osłodzonej i wystudzonej wody. Co 24-48 godzin powstaje około 1,5 l kefiru.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
ginger – niech jeszcze rośnie, daj mu czas. Czasami trzymam nawet 2-3 tygodnie więc spokojnie da rade :)
Pierwszego dnia wylilam pól szklanki kefiru, drugiego 1 szklankę i od tego momentu do dziś tj już 3 dni mam biegunkę. O co chodzi?
Ksenia – wychodzi na to, że za dużo :)
W aptece mi powiedzieli że żołądek dostał za dużo probiotyków i ze powinno przejść samo. Mam problemy z jelitami prawdopodobnie, chyba zagrzybione. Czy powinnam dalej pić tylko może w mniejszych ilosciach?
Ksenia – a jesteś na jakiejś diecie specjalnej?
ginger – nawet 3 tygodnie mogą stać w lodówce. U mnie maksymalnie stały 4 bez dokarmiania. Przepłukałam na sicie i dalej działały :)
Kupiłam na Allegro kryształki. Przysłano w woreczku foliowym z dodatkiem kilku rodzynek. Zrobiłam kefir wg Pani przepisu , stoi trzeci dzień. Z ciekawości spróbowałam jak smakuje i okazało się , że tak jak posłodzona woda, a wydawało mi się , że powinien być lekko kwaśny. Co może być z nim nie tak?
Cały blog jest super, jestem pod wrażeniem, że można tak wspaniałe robić jedzonko, na które od niedawna przeszłam.To na prawdę skarbnica wiedzy. Uczę się! Dziękuję Ci Olgo :). A teraz pytanie: czy ten cukier, który trzeba użyć do produkcji kefiru nie podniesie insuliny, ponieważ u mnie jest blisko granicy:(
Yvonne – o kurcze, nie wiem. Im dłużej kefir trzymasz tm jest kwaśniejszy. Mój stoi teraz od tygodnia ale nie wiem jak jest z procentem cukru.
Ania P – niech jeszcze stoi! Musi przepracować.