Tym razem przyszła pora na kefir wodny. To moje wspomnienie z dzieciństwa kefir wodny zostało odświeżone na nowo po wielu, wielu latach przerwy. Nie wiem czy wiecie ale kefir wodny powstaje dzięki całemu sztabowi mikroorganizmów, które fermentują cukier rozpuszczony w czystej przegotowanej wodzie do postaci lakto – sfermentowanego napoju. Kefir wodny jest odpowiednikiem kefiru mlecznego, jeśli chodzi o zapach, smak, właściwości prozdrowotne. Jedyna i bardzo znacząca różnica polega na tym, że powstaje bez udziału mleka. To rewelacyjna alternatywa dla produktów mlecznych, jeśli ich nie pijecie z powodów alergicznych, smakowych czy przekonań. Kefir wodny zawiera całą baterię bakterii kwasu mlekowego i drożdży, które współdziałają symbiozie . Między innymi Lactobacillusy (L. brevis, L. casei, L. hilgardii, L. hordei, L. nagelii), Leuconostoc (L. citreum, L. mesenteroides) Acetobacter (A. labarum, A. orientalia, Streptococcus (S. lactis) a także grzyby, Hanseniaospora valbyensis, Lachancea fermentati, Saccharomyces cerevisiae, Zygotorulaspora florentina. Aby powstał kefir wodny potrzebne są kryształki kefiru wodnego, nazywane inaczej japońskimi kryształami. To kryształki przypominające w wyglądzie szkło, dość delikatne o galaretowatej konsystencji. Dość szybko się namnażają w słodkiej wodzie w trakcie produkcji kefiru. Z czasem można nadprodukcję oddać znajomym lub zamrozić. Ja swoje kryształki kupiłam, popytajcie znajomych, odwiedźcie portale aukcyjne. Jeśli lubicie kefir to kefir wodny przypadnie Wam do gustu! A właśnie, co ciekawe taki wodny kefir można zrobić z osłodzonej wody, z soku, z wody kokosowej albo zmieszać porcje gotowego już kefiru z sokiem cytrynowy i powstanie świetna lemoniada. I jeszcze, jeśli lubicie poczytać coś więcej o kefirze wodny zapraszam tu :) Szkoda, że przez monitor nie da się go poczuć, pachnie dokładnie jak kefir tylko jest przeźroczysty co zaskakuje po otwarciu oczu :) Kryształy kefiru wodnego dostaniecie w Polsce pod nazwami algi morskie, kefir wodny lub kryształy japońskie. Ja kupiłam w USA i to zwyczajnie water kefir.
Kefir wodny
Kefir wodny składniki:
• 1,5 litra przegotowanej wody i ochłodzonej do temperatury pokojowej
• 2 łyżki kryształków kefiru wodnego,
• 4 płaskie łyżki cukru (u mnie trzcinowy nierafinowany)
Kefir wodny przegotowanie:
1. Wodę zagotowuję i studzę. Czasami używam wody mineralnej wtedy jej nie gotuję. Wlewam do słoika.
2. W wodzie rozpuszczam cukier mieszając drewniana łyżką. Wsypuje kryształki i pozostawiam na 24-48 godzin przykryte gazą aby muszki owocówki nie wchodziły.
3. Gdy kefir jest gotowy, zawartość słoika wylewam na plastikowe sito umieszczone nad plastikową miska. Kefir przelewam do butelek a kryształki wsypuje do kolejnej osłodzonej i wystudzonej wody. Co 24-48 godzin powstaje około 1,5 l kefiru.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
Czy jest ktos z Krakowa, kto moglby odsprzedac dwie lyzki krysztalkow kefirowych?
Albo z Warszawy? ;)
Wczoraj właśnie dostałam słoik z kefirem i kryształkami :)
Agnieszka Skórska – no jest to konieczność. Bakterie coś muszą przerobić. W końcu kefir powstaje w procesie też przerabiania cukru tylko laktozy. Tu laktozy nie ma, musi być sacharoza, fruktoza lub glukoza. Ja zazwyczaj używam cukru trzcinowego, fermentuję kefir nawet 7-10 dni gdy chcę kwaśniejszy. Dodaję go do wielu potraw.
:) ja jak poczytałam że cukier trzeba to jaki to ma sens jedno namnażać a cukrem szkodzić… jak dla mnie to czysty biznes oczywiście nie mam na myśli tu Olgi.
Myślę, że przy ksylitolu nie zachodził proces fermentacji, bo przecież to produkt który przeciwdziała powstawaniu grzyba czy pleśni ….
Poprosze o porcje alg . Gdzie mogę je kupić ? U mnie w mieście nie mają
piłam to dawno temu :) i znalazłam na allegro kryształki, tylko tam w przepisie sprzedawca podał, że konieczne jest wrzucenie rodzynek a u Pani tego dodatku nie ma. Skoro daje się cukier, to rodzynki chyba już nie są potrzebne?
Polecamy Zakwaskę Kwas/Kefir wodny zawierającą skład kultur bakterii, drożdży i grzybków kefirowych, która doskonale nadaję się do przygotowania zarówno kefiru wodnego jak i kwasu z owoców, warzyw i chleba :)
Zakwaska Kwas/ Kefir wodny: Mikroflora grzybków kefirowych, żywe kultury bakterii, Acetobacter aceti, Streptococcus salivarius ssp. thermophilus, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii ssp.bulgaricus, Lactobacillus casei, Saccharomyces unisporus, drożdze piekarnicze suszone
https://zakwaski.pl/produkty/kwas.php
madź – ja nie dodaję ale wiem, że niektórzy to robią.