Tym razem przyszła pora na kefir wodny. To moje wspomnienie z dzieciństwa kefir wodny zostało odświeżone na nowo po wielu, wielu latach przerwy. Nie wiem czy wiecie ale kefir wodny powstaje dzięki całemu sztabowi mikroorganizmów, które fermentują cukier rozpuszczony w czystej przegotowanej wodzie do postaci lakto – sfermentowanego napoju. Kefir wodny jest odpowiednikiem kefiru mlecznego, jeśli chodzi o zapach, smak, właściwości prozdrowotne. Jedyna i bardzo znacząca różnica polega na tym, że powstaje bez udziału mleka. To rewelacyjna alternatywa dla produktów mlecznych, jeśli ich nie pijecie z powodów alergicznych, smakowych czy przekonań. Kefir wodny zawiera całą baterię bakterii kwasu mlekowego i drożdży, które współdziałają symbiozie . Między innymi Lactobacillusy (L. brevis, L. casei, L. hilgardii, L. hordei, L. nagelii), Leuconostoc (L. citreum, L. mesenteroides) Acetobacter (A. labarum, A. orientalia, Streptococcus (S. lactis) a także grzyby, Hanseniaospora valbyensis, Lachancea fermentati, Saccharomyces cerevisiae, Zygotorulaspora florentina. Aby powstał kefir wodny potrzebne są kryształki kefiru wodnego, nazywane inaczej japońskimi kryształami. To kryształki przypominające w wyglądzie szkło, dość delikatne o galaretowatej konsystencji. Dość szybko się namnażają w słodkiej wodzie w trakcie produkcji kefiru. Z czasem można nadprodukcję oddać znajomym lub zamrozić. Ja swoje kryształki kupiłam, popytajcie znajomych, odwiedźcie portale aukcyjne. Jeśli lubicie kefir to kefir wodny przypadnie Wam do gustu! A właśnie, co ciekawe taki wodny kefir można zrobić z osłodzonej wody, z soku, z wody kokosowej albo zmieszać porcje gotowego już kefiru z sokiem cytrynowy i powstanie świetna lemoniada. I jeszcze, jeśli lubicie poczytać coś więcej o kefirze wodny zapraszam tu :) Szkoda, że przez monitor nie da się go poczuć, pachnie dokładnie jak kefir tylko jest przeźroczysty co zaskakuje po otwarciu oczu :) Kryształy kefiru wodnego dostaniecie w Polsce pod nazwami algi morskie, kefir wodny lub kryształy japońskie. Ja kupiłam w USA i to zwyczajnie water kefir.
Kefir wodny
Kefir wodny składniki:
• 1,5 litra przegotowanej wody i ochłodzonej do temperatury pokojowej
• 2 łyżki kryształków kefiru wodnego,
• 4 płaskie łyżki cukru (u mnie trzcinowy nierafinowany)
Kefir wodny przegotowanie:
1. Wodę zagotowuję i studzę. Czasami używam wody mineralnej wtedy jej nie gotuję. Wlewam do słoika.
2. W wodzie rozpuszczam cukier mieszając drewniana łyżką. Wsypuje kryształki i pozostawiam na 24-48 godzin przykryte gazą aby muszki owocówki nie wchodziły.
3. Gdy kefir jest gotowy, zawartość słoika wylewam na plastikowe sito umieszczone nad plastikową miska. Kefir przelewam do butelek a kryształki wsypuje do kolejnej osłodzonej i wystudzonej wody. Co 24-48 godzin powstaje około 1,5 l kefiru.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kefir wodny
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Kombucha
Rejuvelac napój probiotyczny
Ania – nie umiem odpowiedzieć na to pytanie.
Kefif wodny to mój ulubiony napój:
Mam pytanie pisałaś że można algi mrozić, a czy z wodą czy bez, bo moja mama zamrozila bez, wiec nie wiem :-(
Ksylitol nie jest cukrem lecz alkoholem, więc nie nadaje się do fermentacji.
W procesie fermentacji mlecznej cukry są przerabiane przez bakterie na kwas mlekowy i ewentualnie produkty uboczne, wśród których nie ma cukrów. Tak więc w gotowym napoju nie będzie cukru, bądź pozostanie jego część (mniejsza lub większa w zależności od tego jak długo trwa fermentacji i ile bakterie zdążyły przerobić).
Nie ma się więc co martwić o ten cukier – po prostu dłużej fermentować :)
Pani Olgo, czy mogę podawać taki kefir probiotyczny dziecku, które ma nietolerancje na drożdże? Mam autystyczne dziecko i bardzo dużo produktów zakazanych, a muszę odbudować mu florę jelitową… Bardzo bym chciała mu zrobić taki kefir
Mela – nie wiem, nie jestem dietetykiem ani lekarzem. Powinnaś się pewnie poradzić lekarza!
Olga, dziękuję, tak zrobię, natomiast, Ty pewnie wiesz i może mi podpowiesz, we wszystkich fermentacjach – rejuvelac też otrzymam drożdże jako produkt końcowy, prawda? Jestem uziemiona! :-)
Ale dużo tu wspaniałych przepisów, dziękuję bardzo, bo dla mnie to duży ratunek, wspaniały blog, już się stałam wielką jego fanka! Pozdrawiam
Mela – podejrzewam, że tak! Musisz porozmawiać z lekarzem, bo ja mam dziecko z alergią na drożdże ale te produkty końcowe używam. Nie wiem czy to kwestia „konkretnych drożdży” czy „pakietu składników”. U nas chleb na zakwasie i dużo fermentujących produktów jest w codziennej diecie ale pilnuję, żeby było dużo kwasu mlekowego.
Super, dziękuję Ci Olga bardzo, my mamy nietolerancję drugiego stopnia, myślę, że dostanę zgodę, bo więcej dobrych bakterii jest w tym specyfiku niż tych nietolerowanych, a alergię wczesne bywają czasem bardziej niebezpieczne niż te późne (bo mają natychmiastowe reakcje), bo późne mijają (jest taka szansa;-) nie wiem jak ze wczesnymi. Poza tym są drożdże i drożdże ;-)! Pozdrawiam i życzę Wam dużo zdrowia! :-)